تاریخ انتشاردوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۰
کد مطلب : ۴۶۲۵۳۲
منتقد و کارشناس سینما گفت: در طول سال‌های گذشته کشور ما مورد تحریم جدی از سوی غرب به سرکردگی آمریکا بوده، حال سوال اینجاست که چرا فیلم‌های ایرانی تحریم نشده‌اند؟ در صورتی که کشور ما تحت فشار‌های بسیار مختلف اعمم از تحریم دارو بوده است.
۰
plusresetminus
چرایی عدم تحریم فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی
به گزارش بلاغ، محمد تقی فهیم در همایش «خانه عنکبوت» با موضوع بررسی سیاست‌گذاری جشنواره‌های بین‌المللی در قبال فیلم‌های ایرانی، اظهار کرد: در طول سال‌های گذشته کشور ما مورد تحریم جدی از سوی غرب به سرکردگی آمریکا بوده، حال سوال اینجاست که چرا فیلم‌های ایرانی تحریم نشده‌اند، در صورتی که کشور ما تحت فشار‌های مختلف اعم از تحریم دارو بوده است.

وی افزود: در همین اوضاع جنگ روسیه مشاهده کردیم که جشنواره کن‌ای که سال‌ها شعار جدایی از سیاست یا به عبارتی سیاسی نیستیم و با شعار کشف ایده‌ها و استعدادهای نو کار می‌کرد، کاملاً متفاوت عمل کرد و به صورت سیاسی با فیلم‌های روسی برخورد کرد.

این روزنامه‌نگار و منتقد سینما اذعان کرد: حال با این همه برخورد با روسیه در عرصه بین‌الملل چه در حوزه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و حتی در حوزه سینما، با فیلم‌سازان ایرانی برخوردی صورت نگرفته، در اینجا دو موضوع مورد توجه قرار می‌گیرد که یا این هنرمندان از عوامل خود آنها هستند یا آن‌ها نمی‌فهمند و متوجه این حساسیت نمی‌شوند که بنده معتقدم حالت دوم نمی‌تواند باشد.

وی گفت: امسال حضور ایرانی‌ها در جشنواره کن بسیار پررنگ بوده، در طول این ۴۰ سال حدود ۳۰ فیلم به طور مستقیم به مسائل درونی ایرانی می‌پردازد اما در فیلم‌هایی که امسال به جشنواره راه یافته‌اند مشاهده می‌شود به صورت دقیق و هدفمندتر کار کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که فیلمی ارزش سینمایی ندارد اما جشنواره‌ها به این نوع فیلم بها و جایزه می‌دهند، می‌توان نتیجه گرفت که برای‌شان مسائل دیگری مهم است، در صورتی که بسیاری از کارشناسان بزرگ سینمایی جهان معتقد هستند که نباید نخل طلا را به این بازیگر می‌دادند.

فهیم تصریح کرد: در فیلم عنکبوت مقدس مشاهده می‌شود که کارگردان مولفه‌های اولیه فیلم‌سازی را رعایت نکرده است حتی در همین تکه فیلم پخش شده در فضای مجازی، بازیگر راکوردها را هم رعایت نکرده است، بنابراین این می‌توان دریافت از این فیلم که یک مانیفست آشکار علیه تمامی اقداماتی که در عرصه‌های نظامی، سیاسی و … داشتیم.

وی افزود: این جریان در این سال‌ها به قدری خبرنگار و سلبریتی فاسق کردند که به نظر نمی‌رسد در تاریخ ایران همچنین چیزی وجود داشته باشد و با تزریق پول‌های کلان و نامشروع بعضی از منتقدان و سلبریتی‌ها را خریداری می‌کنند و این جریان را به نفع خود باز می‌دارند.

عضو شورای طرح و برنامه گروه تلویزیونی شاهد سیما دز ادامه افزود: متأسفانه به دلیل عدم توجه به تحلیل‌گران و خبرنگاران حوزه فرهنگی‌هنری، ما در بخش مطبوعات و خبرگزاری‌های رسمی کم‌تر خبرنگار فعال در حوزه فرهنگی و هنری داریم و حتی در پلتفرم‌ها، سلبریتی‌ها حاکم آنجا هستند.

وی گفت: بعضی‌ها می‌گویند که چه کار به این فیلم داریم، یک فیلم فرستاده شده و تأثیری ندارد، باید به آن‌هایی که می‌گویند با یک فیلم ذهن دنیا عوض نمی‌شود گفت، چندین سال پیش مردم آمریکا از ترس فرازمینی‌ها نمی‌خوابیدند، در این زمان هالیوود دست به دامن فیلمسازان خود شد و فیلمی را به معرض نمایش گذاشتند و از آن پس مشاهده شد که مردم آروز داشتند که فرزندانشان با یک ئی‌تی دوست و هم خانه باشد.

فهیم اظهار کرد: همین کشور فرانسه در موضوع هلوکاست یک منتقد را از جشنواره کن بیرون کردند، دبیر کمیته المپیک توکیو را به دلیل اینکه ۱۰ سال قبل به دلیل صحبتی در خصوص یهودیان کرده بود او را بازخواست کرده‌اند، به همین دلیل حساس هستند چون کارکرد سینما بسیار مهم است و تأثیری گذاری بسیار زیادی در مردم دارد.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين