روایت وزیر نفت از جزئیات توافقات تجاری تهران – مسکو:

ایران ۵ میلیون تن غله از روسیه وارد می‌کند

تاریخ انتشارشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۴
کد مطلب : ۴۶۱۹۹۷
وزیر نفت با تشریح جزئیات توافقات تجاری ایران و روسیه گفت: در حوزه کشاورزی خرید پنج میلیون تن گندم یا پنج میلیون تن غلات از روسیه تنظیم قرارداد نهایی شد.
۰
plusresetminus
ایران ۵ میلیون تن غله از روسیه وارد می‌کند

به گزارش بلاغ، جواد اوجی وزیر نفت در خبر 14 دیروز در مورد دیدار هیئت عالی رتبه کشور روسیه به سرپرستی الکساندر نواک؛ معاون نخست‌وزیر فدراسیون روسیه با مقامات عالی‌رتبه کشورمان اظهار داشت: سقف روابط تجاری ایران با روسیه در حال حاضر چهار میلیارد دلار است و با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیلی که هر دو کشور دارند برنامه‌ریزی شده که این سقف سالانه به 40 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

وی افزود: رئیس ‌مشترک کارگروه همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه در دولت، به بنده محول شد و در طرف روسی در ابتدا آقای «شولگیونوف»؛ وزیر انرژی انتخاب شدند که این سطح از مقام مسئول ارتقا پیدا کرد و به معاون نخست‌وزیر آقای الکساندر نواک سپرده شد. آقای نواک از سال 2012 تا 2019 رئیس ‌کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه بوده و تجربه خوبی دارند و همچنین عضو اوپک‌پلاس هم هستند.
وزیر نفت ادامه داد: با دستور رئیس‌جمهور در ایران یک کارگروه عالی اقتصادی به ریاست دکتر محمد مخبر شکل گرفته که گزارشات به این کمیسیون مشترک ارائه شده و جلسات هفتگی به ریاست دکتر محمد مخبر انجام می‌شود.

اوجی افزود: خوشبختانه با توجه به مذاکرات دو جانبه در تمامی حوزه‌ها در این سفر آقای نواک با هیئت عالی رتبه و معاونین وزارتخانه‌های مختلف اعم از انرژی، صنعت، حمل‌ونقل، مجمع فدراسیون روسیه، استاندار‌های مناطق آستراخان، چلیابینسک و کشاورزی در تمامی حوزه‌ها در سطوح معاونین وزارتخانه همراه‌شان بودند و اختیار تام داشتند و جلسات فشرده‌ای ظرف دو روز گذشته انجام و توافقات خیلی خوبی صورت گرفت.

او ادامه داد: محور‌های مهم بحث مربوط به مالی و بانکی بود و از مهم‌ترین محور‌ها درخصوص استفاده از ارز‌های ملی در روابط دو جانبه و پیمان‌های پولی دو جانبه تصمیمات خوبی اتخاذ شد و اتصال کارت شتاب ایران به سوئیچ کارت کشور روسیه، با حوزه بانک مرکزی ایران و تشکیل یک کارگروه در این زمینه و استفاده از خط اعتباری پنج میلیارد دلاری که دولت روسیه به جمهوری اسلامی اختصاص داده است که نزدیک به 50 درصد آن استفاده شده است.

توافقات ریلی و انرژی
وزیر نفت همچنین از توافقات در حوزه انرژی، نیروگاهی و حمل‌ونقل هم خبر داد و افزود: در حوزه انرژی توافقات خوبی داشتیم، در بحث توسعه میادین نفتی و گازی مشترک، سرمایه‌گذاری‌های مشترک که از یک اتفاق رقم خورده است و در حوزه محصولات پتروشیمی، دانش فنی، صدور کاتالیست‌ها و همچنین بحث سوآپ گاز، سوآپ فرآورده‌های نفتی و حتی نفت خام در قالب یک کارگروه مشترک توافقات خوبی انجام شده است و در حوزه حمل‌ونقل یکی از محور‌های مهم مذاکرات بوده است.

اوجی ادامه داد: در بحث توافقات کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال- جنوب و خط راه‌آهن رشت- آستارا و خط راه آهن گرمسار- اینچه‌برون و بحث حوزه کشتیرانی و دریانوردی و حوزه ریلی و حوزه زمینی که با کارگروه مشترک که در وزارت راه و شهر‌سازی شکل گرفته و با همتای طرف روسی و با حوزه حمل‌ونقل روسیه توافقات خوبی صورت گرفته است. در حوزه کشاورزی توافق شد پنج میلیون تن گندم یا پنج میلیون تن غلات به کشور جمهوری اسلامی ایران اختصاص دهند که در این سفر تنظیم قرارداد نهایی شد.

وی ادامه داد: در بخش صنعت که یکی از حوزه‌های مهم محور مذاکرات ما با آقای نواک بود کمک به توسعه همکاری‌های صنعتی دو کشور، افزایش صادرات متقابل صنعت، اعم از مواد خام مورد نیاز دو کشور، در حوزه زمینه ساخت راه‌آهن، ماشین‌‌سازی، صنعت هوایی، کشتی ‌سازی و ادوات و تجهیزات کشاورزی و در بحث پیگیری لغو روادید تجار و گردشگری هم توافقات خوبی شد.

وزیر نفت تاکید کرد: با این توافقات و تفاهم‌نامه که به امضا رسید بین وزارتخانه‌ها از جمله انرژی، حمل‌ونقل و یک بیانیه مشترک که با آقای نواک امضا کردیم تا مردم ثمرات این توافقات انجام شده با طرف روسی را ببینند.

اوجی ادامه داد: هم ایران و هم روسیه تحت تحریم‌های ظالمانه هستیم، با پتانسیل و ظرفیت‌های خوب این دو کشور می‌توانیم این تحریم‌ها را در حوزه انرژی، حمل‌ونقل، صنعت، کشاورزی و صدور تجهیزات و دارو  بی اثر کنیم.

وزیر نفت در پاسخ به این سؤال که سال آینده توافق 40 میلیارد دلاری بین روابط بین ایران و روسیه و توافقات گذرگاهی شمال و جنوب دوکشور اتفاق می‌افتد گفت: توافقات کریدور شمال به جنوب کارگروه مشترک شکل گرفت و بحث پروژه‌های راه‌آهن به خصوص رشت- آستارا که مورد تاکید هر دو رئیس‌جمهور ایران و روسیه بود و خط راه‌آهن گرمسار- اینچه برون و همه حوزه‌های مختلف بانکی، صنعتی، انرژی و احداث نیروگاهی و بحث حمل‌ونقل با این تفاهم نامه و منجر به قرارداد در حوزه انرژی قرارداد‌های خوبی امضا شده و در طی این مدت کوتاه با طرف و بخش خصوصی روسیه و ظرف یک و نیم سال آینده با برنامه‌ریزی که در دستور کار داریم تا سقف 40 میلیارد دلار در سال با روابط تجاری ایران و روسیه شکل می‌گیرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

اولویت  پرورش  بر آموزش  در  قرآن
جمعه ۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۰
مهار تورم، کارویژه سال ۱۴۰۲ مسئولان
پنجشنبه ۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۶