تاریخ انتشاريکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷
کد مطلب : ۴۶۱۸۴۳
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران گفت: مطلب دیگر قوانین مغفول نامه و مشکلات پیش رو در حوزه تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگر موضوع بند "د" تبصره ۲۰ قانون است که در سال گذشته به‌دلیل مقاومت‌های برخی از دستگاه‌های غیردولتی اتفاقی نیفتاد.
۰
plusresetminus
مقاومت‌ برخی از دستگاه‌های غیردولتی برای تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگر
به گزارش بلاغ، سعید کهنسال در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استانداری مازندران، با اشاره به ماده ۶۶ قانون خدمات ایثارگری، اظهار کرد: بنیاد شهید و امورایثارگران موظف به پرداخت صد در صد هزینه شهریه کلیه دانشجویان ایثارگر و جانبازان در مراکز آموزشی است.

کهنسال بر لزوم ثبت نام دانشجویان فرزندان شهدا ، ایثارگران و چانبازان در دانشگاه ها و موسسات آموزشی دولتی و غیر دولتی به عنوان یک مصوبه قانونی در استان تاکید کرد و گفت : اگر چه بنیاد شهید و امور ایثار گران به دانشگاه های مختلف بویژه دانشگاه آزاد بدهکار است و مازندران نیز جزء آن قرار دارد. اما این بدهکاری دولت به بنیاد و در نهایت به این مراکز است که پرداخت خواهد شد ولی حق ندارند مانع ثبت نام و ورود آنان در امتحانات شوند.

وی عنوان کرد: همچنین طبق قانون، کلیه دستگاههای اجرایی موظف هستند عملکرد سالانه خودشان را در طول اجرای قانون در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت به بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه کنند،جهت اجرایی شدن این ماده باید دستگاه‌ها الزام بیشتری برای عمل به آن پیدا کنند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران اضافه کرد: مطلب دیگر قوانین مغفول نامه و مشکلات پیش رو در حوزه تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگر موضوع بند "د" تبصره ۲۰ قانون است که در سال گذشته به‌دلیل مقاومت‌های برخی از دستگاه‌های غیردولتی اتفاقی نیفتاد، البته حدود ۵ هزار نفر متقاضی این موضوع بودند که ۴ هزار و ۸۴۸ نفر از ما برای تبدیل وضعیت گواهینامه دریافت کردند.

وی به مصوبه قانونی استخدام فرزندان شهدا و جانبازان بالای ۷۰ درصد در مازندران نیز اشاره کرد و بیان داشت : از ۴۳۲ نفر از مشمولان این مصوبه در استان تا کنون ۲۳۳ نفر جذب شدند که بقیه نیز طبق برنامه تا پایان امسال با برگزاری آزمون بین آنان جذب خواهند شد.

این مسئول افزود: مطالبه گری ما از دستگاه ها در امر اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر، فقط بر اساس قوانین است.

کهنسال به وجود تفاهم نامه اشتغال سه هزار نفر از فرزندان جانبازان و ایثارگران و رزمندگان و تامین یکهزار مسکن آنان در طرح ملی نهضت مسکن مازندران اشاره کرد و ادامه داد : این طرح نیز با تفاهم نامه ای که بین اداره کل راه و شهر سازی، جهاد کشاورزی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان منعقد شده در حال بررسی و پیگیری است.

وی تاکید کرد: در بحث ساماندهی تا به الان ۶۱ درصد از گلزار شهدا ساماندهی شد و از ۲۹ درصد باقیمانده ۸ درصد آن تا دو ماه دیگر تحقق پیدا می کند و مابقی آن در برنامه سه ساله تدوین شد.

کهنسال تاکید کرد: اقدامات برای استفاده خانواده‌های شهدا از اماکن فرهنگی و ورزشی در حال انجام است هئف ما ورود ۵۰ درصدی این جامعه به بحث ورزش‌های همگانی است، این مسئول تصریح کرد: در ارتباط با دیدار با شهدای ایثارگر و جانبازان در قالب طرح سپاس اخیرا رزمایشی تدارک دیده شده تا در دو روز خاص از تمامی خانواده‌ها دیدار با همه والدین صورت بگیرد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران با اشاره به قوانین مغفول مانده در حوزه ایثارگری خاطرنشان کرد: اعتقاد ما این است که اگر از بخشی از این قوانین در جامعه استفاده شود مشکلات مهمی از مردم حل خواهد شد، یکی از اینها اختصاص حداقل یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌ها برای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت است.

دبیر شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در مازندران اظهار کرد: در استان یک فیلم سینمایی و سه سریال در دستور کار قرار داده شد، اقدامات برای انعقاد قرارداد سریال زیر درخت توت و روجا را در دست اجرا داریم و فیلم « چشم بیدار جنگل » نیز در حال تایید نهایی قرار دارد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران با بیان اینکه ما ۶ کارگروه از این شورا را فعال داریم، گفت: کنگره‌ و مراسم، فرهنگی هنری و فضای مجازی ، تالیف و تدوین، مالی و پشتیبانی، رسانه و کارگروه آموزش زیرنظر مدیرکل آموزش و پرورش برگزار می گردد.
 این مسئول گفت: پیرو پیگیری مصوبات جلسات قبلی، در بحث قوانین معطل مانده در دستگاه‌های اجرایی، مقرر شد مرکز خانه ایثار برای نگهداری از والدین بیمار شهدا و ایثارگران راه‌اندازی شود که مجوز یک مرکز در ساری اخذ و اعتبار ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مصوب شد تا برای اجرای آن اقدام کنیم‌، اخذ مجوز از بهزیستی باقی مانده که نیاز به حمایت داریم.

وی ادامه داد: در غرب مازندران نیز ( تنکابن ) مرکز مشاوره داشتیم که پس از انتقال مجوز آن برای تبدیل به خانه ایثار اقدام شد.

کهنسال به بازسازی مرکز توانبخشی امام علی ( ع) در ساری اشاره کرد و گفت: این مجتمع  با پنج میلیارد تومان اعتبار در حال نوسازی است که با کمک ۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خیرین سرعت اجرای این طرح بیشتر نیز شده است.

کهنسال با بیان اینکه به منظور تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت از ایده های جوانان اهل پژوهش و تحقیق استفاده خواهیم کرد گفت: فرهنگ ایثار و شهادت فرهنگ فضائل و ارزش ها است لذا ما باید خود را در قالب آن ارزش ها وفق داده تا برنامه های فرهنگی ما تأثیر پذیری خود را در این حوزه نشان دهد.

دبیر شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت افزود: کارکرد غنی فرهنگ ایثار و شهادت از بروز بسیاری از معضلات اجتماعی در جامعه پیشگیری خواهد کرد و نگاه همه ما باید به ایثار اجتماعی ختم گردد تا شاهد گسترش و پیشرفت روز افزون این فرهنگ متعالی در جامعه اسلامی باشیم.

در این جلسه چند تن از نمایندگان کارگروه های تخصصی شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان مازندران، گزارشی از اقدامات انجام گرفته و برنامه های سال جاری را بیان کردند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين