تغییرات بزرگ در لیگ قهرمانان فوتبال آسیا؛ ۱+۵ خارجی و همزمانی با لیگ اروپا

لیگ برتر بیست و یکم سهمیه آسیایی ندارد!  

تاریخ انتشارسه شنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۴۵۹۸۵۲
۰
plusresetminus
لیگ برتر بیست و یکم سهمیه آسیایی ندارد!  

به گزارش بلاغ؛ با اعلام رسمی AFC، رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در سال 2023 همگام با تقویم فوتبال اروپا برگزار می‌شود و سهمیه بازیکنان خارجی نیز به 5+1 افزایش یافت.

با اعلام وب سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در فصل 2023، به تقویم پاییز – بهار منتقل شده و رقابت‌ها به صورت فصل 2023-2024 و همگام با تقویم اروپا و کشورهایی نظیر ایران برگزار خواهد شد. بدین ترتیب در رقابت‌های فعلی لیگ برتر به هیچ تیمی سهمیه آسیایی نخواهد رسید ضمن اینکه تعداد بازیکنان خارجی در فرم جدید لیگ قهرمانان به 5+1 نفر افزایش یافت.

در اطلاعیه رسمی وب سایت AFC آمده است: کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا چندین توصیه استراتژیک کلیدی توسط کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا را تایید کرده است که نشان دهنده دوران جدیدی از رشد و موفقیت برای مسابقات باشگاهی AFC است.

اصلاحات مهمی که اصول آن توسط شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه، رئیس‌کنفدراسیون فوتبال آسیا در هشتمین جلسه کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا در نوامبر 2021 بیان شد، شاهد انتقال لیگ قهرمانان آسیا و رقابت‌های AFC کاپ از فصل بهار و پاییز فعلی به پاییز تا بهار خواهد بود که هر دو تورنمنت قرار است در سال‌های تقویمی دوگانه از فصل 2023-24 برگزار
شود.

این تصمیم که در پی یک مطالعه امکان سنجی جامع و یک مشاوره دقیق و عمیق و تمرین بازخورد با MAS AFC اتخاذ شد، به باشگاه‌های برتر آسیا این امکان را می‌دهد که از پنجره‌های نقل و انتقالات هماهنگ تر، فرصت‌های بهتر برای جذب بازیکنان و مربیان با کیفیت و هماهنگ با فصول لیگ‌های سراسر جهان، و توزیع یکنواخت‌تر مسابقات باشگاهی سالانه برای حفظ تعادل با مسابقات تیم ملی برخوردار شوند.

کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا در تصمیم دیگری که با هدف تقویت کیفیت، رقابت و جایگاه رقابت‌های باشگاهی AFC انجام شد، پیشنهاد افزایش سهمیه بازیکنان خارجی در فهرست انتخابی بازیکنان از سهمیه 3+1 موجود به 5+1 را تصویب کرد. (پنج بازیکن از هر ملیت و یک بازیکن آسیایی) که از فصل اصلاح شده 2023-24 اجرا می‌شود. به دنبال حذف سقف 1+3 تعداد بازیکنان خارجی مجاز در ثبت‌نام اولیه، لیست هر تیم نیز از 30 به 35 افزایش یافت.
البته این تغییر در افزایش سهمیه بازیکنان خارجی با توجه به مشکلات مالی زیاد باشگاه‌های کشورمان کاملا به ضرر نمایندگان ایران است و این قانون به نفع عربستانی‌ها است که 7 بازیکن خارجی هر باشگاه سعودی در اختیار دارد.

همچنین کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به اخطارها و محرومیت‌ها، پیشنهاد کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر اصلاح قانون محرومیت‌های خودکار را تصویب کرد تا یک بازیکن تنها پس از دریافت سه کارت زرد از بازی بعدی در مسابقات مربوطه محروم شود. (در حال حاضر قانون محرومیت دو کارت زرد است) مدیریت کنفدراسیون فوتبال آسیا قبل از تعیین مراحل بعدی اجرا، روند تحقیق بیشتر در مورد موضوع را آغاز خواهد کرد.
بنابراین برای کشورهایی که در حال حاضر فصل خود را در قالب فصول پاییز- بهار برگزار می‌کنند، نتایج فصل 2021-22 خود را برای کسب سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا و AFC کاپ بعدی در نظر نخواهند گرفت. در عوض تیم‌ها بر اساس نتایج فصل 2022-23 در این رقابت‌ها شرکت خواهند کرد.

این بدان معناست که در لیگ بیست و یکم و دوره فعلی لیگ برتر فوتبال ایران و جام حذفی، هیچ سهمیه آسیایی نصیب تیم‌ها نخواهد شد و برای مشخص شدن نمایندگان ایران در فصل 2023 – 2024 لیگ قهرمانان آسیا، باید در انتظار پایان لیگ بیست و دوم ماند.

طبق اعلام قبلی وب سایت فوتی رنکینگز، ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا فصل 2023- 2024 دارای سهمیه 3+1 است. یعنی 3 تیم به صورت مستقیم راهی مرحله گروهی می‌شوند و یک تیم نیز راهی دیدار پلی آف خواهد شد. این 4 سهمیه در پایان لیگ بیست و دوم و جام حذفی سال بعد مشخص خواهند شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين