تاریخ انتشارشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۴
کد مطلب : ۴۵۹۰۵۱
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با‌ اشاره به واردات حدود یک میلیارد دلار گوشی همراه لوکس در 9 ماهه ابتدای امسال گفت: 90 درصد از این گوشی‌های مربوط به یک برند لوکس آمریکایی بوده است.
۰
plusresetminus
واردات یک میلیارد دلار گوشی لوکس طی 9 ماهه امسال

به گزارش بلاغ؛ حمیدرضا دهقانی‌نیا در رابطه با واردات گوشی‌های لوکس به کشور، گفت: در 9 ماهه ابتدای امسال ارزش واردات گوشی‌های بالای 600 دلار 940 میلیون دلار بوده است و به عبارتی در مدت یاد شده حدود یک میلیارد دلار گوشی لوکس (بالای 600 دلار) به کشور وارد شده است.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: در این مدت، گوشی‌های بالای 600 دلار با آنکه حدود 30 درصد منابع ارزی تلفن همراه یعنی حدود یک میلیارد دلار را مصرف کرده‌اند اما فقط نیاز پنج درصد افراد جامعه را پوشش داده‌اند.

وی افزود: حدود 90 درصد گوشی‌های بالای 600 دلار دارای نشان تجاری اپل است.
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با‌ اشاره به انتقادات مقام معظم رهبری در جلسه هیئت دولت در مورد واردات کالای لوکس در شهریور 99، اظهار داشت: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری و مصرف ارزی قابل توجه این گوشی‌ها و عدم اقدام از سوی دولت قبل، کمیسیون تلفیق مجلس در قانون بودجه 1400، حقوق ورودی گوشی بالای 600 دلار را از پنج درصد به 12 درصد افزایش داد، اما متأسفانه کارایی لازم برای کاهش جذابیت استفاده از این کالا را نداشت. شاهد آن نیز واردات حدود یک میلیارد دلار گوشی بالای 600 دلار در 9 ماه اول سال 1400 با وجود اجرای این قانون است که این یعنی افزایش 40 درصدی در 9 ماه اول 1400 نسبت به کل سال 99.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در لایحه بودجه تقدیمی‌دولت برای سال 1401 حتی بند مربوط به اخذ 12 درصدی حقوق ورودی از گوشی‌های لوکس، حذف شده است و با این شرایط حقوق ورودی این گوشی‌ها در سال آینده مانند سایر گوشی‌ها پنج درصد خواهد بود.

وی افزود: در نتیجه همچنان در شرایط مشکلات ارزی، منابع بیشتری به گوشی‌های لوکس اختصاص پیدا خواهد کرد و این در حالی است که می‌شود با همان منابع، تعداد گوشی‌های بیشتری که مورد استفاده اقشار مختلف و عموم مردم است، تامین و به کشور وارد کرد و یا ارز آن را به واردات کالاهای اساسی، دارو و نهاده‌های تولید اختصاص داد.

دهقانی نیا بیان داشت: با در نظر گرفتن 10 درصد به‌عنوان حقوق ورودی گمرک و مالیات گوشی‌های تجاری و 10 درصد بابت سود قابل تحقق زنجیره تامین، در حال حاضر قیمت گوشی 600 دلاری در بازار حدود 18 میلیون تومان است که از قدرت خرید عموم مردم برای یک گوشی، فاصله زیادی دارد.
منبع : فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
اوصافی کوتاه در باره آیت‌الله فقید فاطمی‌نیا
سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱
سلام فرمانده، تولیدی محاهدانه
يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۵
دست‌های ناپاک صهیونیستی در عراق
شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۶
هموار شدن راه فرصت‌طلبان در ورزش!
چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۳