تاریخ انتشارسه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹
کد مطلب : ۴۵۷۵۴۲
قیمت دلار متشکل و آزاد در روز گذشته نیز همگرا نشدند. روند‌هایی قیمتی در بازار ارز به نوعی ناهماهنگ شده‌اند و اختلاف قیمت دلار آزاد و معادل درهمی آن بزرگ شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ؛
 قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات دیروز از مرز 30 هزار و 500 تومان عبور کرد و روی 30 هزار و 580 تومان قرار گرفت. قیمت دلار در آخرین ساعت معاملات 230 تومان از عصر روز قبلش بالاتر بود و روی 32 هزار و 550 تومان قرار داشت. با وجود ادامه روند صعودی دلار آزاد، قیمت دلار متشکل کاهش یافت. افت قیمت دلار متشکل محدود بود، اما با توجه به اینکه شکاف قیمت دلار متشکل و آزاد در سطوح بسیار بالایی قرار گرفته است، حتی این افت محدود قابل توجه بود. شکاف قیمت دلار متشکل و آزاد در یکی دو هفته اخیر به طرز دراماتیکی بزرگ شده است و روز گذشته نیز اندازه این شکاف کاهش نیافت. قیمت دلار آزاد در معاملات سومین روز هفته حدود 11 درصد از نرخ متوسط متشکل بالاتر بود.
همراه با رشد قیمت دلار قیمت درهم امارات نیز رشد کرد و روی 8 هزار و 400 تومان قرار گرفت. معادل دلاری قیمت درهم 30 هزار و 853 تومان به دست می‌آمد که حدود 300 تومان از قیمت دلار بازار آزاد بیشتر بود. بازار ارز این روزها به نوعی ناپایدار شده و همراه با رشد قیمت، هماهنگی در حرکت قیمت‌ها نیز دچار اختلال شده است.
حرکت قیمت یورو آزاد و یورو متشکل و سنا نیز در معاملات دیروز ناهماهنگ بود. قیمت یورو آزاد با رشد حدود 209 تومانی روی 34 هزار و 239 تومان قرار گرفت، اما قیمت یورو متشکل و سنا کاهش یافت.

عرضه دلار افزایش یافت

احتمالا قدرت ابزار عرضه در بازار متشکل کاهش یافته است. روز گذشته حجم عرضه دلار متشکل 10 درصد نسبت به روز گذشته رشد کرد و روی 9 میلیون و 483 هزار قرار گرفت، عرضه یورو نیز با رشد 37 درصدی روی 1 میلیون و 8 هزار ایستاد، اما افزایش عرضه نتوانست مانع روند صعودی قیمت در بازار آزاد شود.

قیمت سکه 1.5 درصد رشد کرد

دیروز نخستین روز هفته برای طلای جهانی بود و قیمت طلا حرکت معناداری به سمت بالا نداشت، با این وجود رشد قیمت دلار در حدی بود که توانست افزایش 1.5 درصدی قیمت سکه طی یک روز را موجب شود. قیمت سکه امامی عصر روز دوشنبه از عصر روز قبلش 190 هزار تومان بیشتر بود و روی 13 میلیون و 230 هزار تومان قرار داشت.
برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا در معاملات دیروز به روند صعودی خود ادامه داد. قیمت درهم، سکه و یورو نیز رشد کرد. همراه با رشد قیمت‌ها نوعی ناهماهنگی در عملکرد بازار به وجود آمده است. شکاف بین قیمت دلار و یورو متشکل و آزاد که در روزهای اخیر رشد کرده بود، روز گذشته کاهش معناداری نداشت. اختلاف قیمت دلار آزاد و معادل درهمی آن نیز بزرگ شد.
 
 
در همین رابطه:
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
اردوغان، از صفر تا صد
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
4200تومانی که اقتصاد را به فساد کشاند
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
پیام های راهبردی حمله به ابوظبی
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵