تاریخ انتشاردوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴
کد مطلب : ۴۵۷۲۹۱
رئیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی که از نزدیک در جریان شناسایی «اومیکرون» بوده و در حال بررسی و شناسایی علائم ابتلا به آن در میان بیماران است، اعلام کرد که ابتلا به سویه جدید، بیماری خفیف کووید-۱۹ را در پی داشته و تا کنون موجب بروز عوارض حادی در میان بیماران نشده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ؛ خانم کوتزی توضیح داد که نخستین بار علائم ابتلا به این سویه جدید را در بیمار مردی که حدود ۳۰ سال سن داشت مشاهده کرد؛ علائمی همچون «احساس خستگی زیاد»، «بدن درد و سر درد خفیف» و «گرفتگی صدا» که بر خلاف بیماران گذشته دچار گلو درد، مشکل ریوی منجر به سرفه‌های حاد و از میان رفتن حس بویایی و چشایی نشده بود.
البته رئیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی تصریح کرد که علائم یاد شده تا کنون در گروه کوچکی از مبتلایان به سویه اومیکرون تکرار و مشاهده شده و هنوز برای اظهارنظر دقیق در مورد تبعات و عوارض عمومی ابتلا به نوع جهش‌یافته ویروس کرونا زود است.
خانم کوتزی توضیح داد که مرد جوانی که به او مراجعه کرده بود با وجود این که از دچار شدن به علائمی سخن می‌گفت که با علائم سویه دلتا متفاوت بود ولی با نتیجه آزمایش مثبت کرونا مواجه شد. او ادامه داد که سپس اعضای خانواده آن جوان را مورد آزمایش قرار داده و متوجه شده که همگی آنها به ویروس کرونا مبتلا هستند ولی در عین حال «علائم بسیار بسیار خفیفی» دارند.
 
خانم کوتزی افزود که در ادامه روز، افرادی دیگری با علائم مشابه آنها به من مراجعه کردند که نتایج آزمایش کرونای همه آنها نیز مثبت شد. او سپس تصمیم می‌گیرد تا کمیته واکسیناسیون کشوری در جریان بگذارد که در نتیجه بررسی آنها سویه اومیکرون شناسایی می‌شود.
رئیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی سپس تاکید کرد که تا کنون هیچ یک از مبتلایان به سویه اومیکرون در بیمارستان بستری نشده‌اند ولی این عوارض و تبعاتی است که ما در آفریقای جنوبی مشاهده می‌کنیم و بنابراین این احتمال وجود دارد که این تصویر اولیه طی هفته‌های آینده در سایر نقاط جهان تغییر کند.
 
پیشتر وزارت بهداشت آفریقای جنوبی سویه جدید با نام B.1.1.529 را که از سوی سازمان جهانی بهداشت اومیکرون نامگذاری شده، منشا افزایش «تصاعدی» ابتلاها در این کشور طی هفته‌های اخیر اعلام و نسبت به قدرت سرایت بالای آن پس از رخداد جهش‌ متعدد ابراز نگرانی کرده بود.
سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید کرده که هنوز برای اعلام میزان نگرانی در مورد شیوع سویه اومیکرون زود است و مساله پس انجام مطالعات لازم و بررسی عملکرد واکسن‌های موجود در قبال آن روشن خواهد شد.
 
دانشمندان نیز بر پایه تجربیات گذشته یادآور شده‌اند که ویروس‌ها همواره جهش پیدا می‌کنند اما گاهی در جهش ضعیف‌تر شدن و گاهی در مسیر ماهرتر شدن برای فرار از پادتن و از کارآیی انداختن واکسن‌ها.
 
 
هر آن‌چه تاکنون درباره گونه ویروس کرونا امیکرون می‌دانیم
گونه جدید ویروس کرونا با نام علمی B.1.1.529 به‌تازگی در آفریقای جنوبی کشف و توسط سازمان بهداشت جهانی با اسم «امیکرون» (Omicron) معرفی شده است.

اولین نمونه‌های ابتلا به کرونا امیکرون از ۲۰ آبان در کشور «بوتسوانا» شناسایی شد و در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به اندک اطلاعات در دسترس درباره این سویه داشته باشیم.
 
در حال حاضر مشخص نیست که واکسن‌های موجود تا چه اندازه در برابر گونه کرونا امیکرون موثر عمل می‌کنند. تحقیقات برای کشف پاسخ این سوال در دست انجام قرار دارد، ولی آن‌چه تاکنون می‌دانیم حاکی از آن است که برخی از جهش‌های این سویه احتمالا می‌توانند واکسن‌ها را دور بزنند.
 
«تولیو د اولیویرا» همه‌گیرشناس اهل آفریقای جنوبی توضیح می‌دهد که گیرنده ACE2 در گونه ویروس کرونا امیکرون ۱۰ جهش دارد، در حالی که گونه بتا ۳ جهش و دلتا ۲ جهش داشت.

گیرنده ACE2 پروتئینی است که مدخلی برای ایجاد آلودگی در سلول‌های بدن توسط ویروس کرونا ایجاد می‌کند. اولیویرا می‌گوید گونه کرونای امیکرون دارای مجموعه بسیار عجیبی از جهش‌هاست و فقط در پروتئین اسپایک بیش از ۳۰ جهش دارد.
 
 
به گفته «ریچارد لسلز» متخصص بیماری‌های عفونی، گونه امیکرون شباهت‌هایی به گونه لامبدا و بتا دارد که ذاتا قادر به گریز از سیستم ایمنی بودند. با این حساب، جهش جدید کرونا این ویروس را مسری‌تر از قبل خواهد کرد و احتمالا اثربخشی واکسن‌ها را کاهش خواهد داد.

با این وجود، پزشکان و متخصصان مکزیکی به مردم توصیه کرده‌اند که از گونه امیکرون نهراسند و اجازه دهند تا تحقیقات بیشتری درباره این جهش انجام شود. در عین حال، از همه شهروندان خواسته شده تا به استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن دست‌ها و ادامه واکسیناسیون ادامه دهند.

ویروس کرونا امیکرون به‌طور عمده در میان جوانان مشاهده شده است. این سویه تاکنون به آفریقای جنوبی، هنگ کنگ، چین و بلژیک رسیده.
 
کشورهایی مثل آلمان که از قبل با موج چهارم کووید-۱۹ مواجه شده بودند، با افزایش سخت‌گیری‌ها مانع از ورود مسافران از آفریقای جنوبی می‌شوند تا جلوی ورود امیکرون به این کشور را بگیرند.

کمیسیون اروپا هم به دنبال شیوع گونه B.1.1.529 پیشنهاد بستن مرزهای هوایی از جنوب آفریقا را داده است. افزون بر این، سازمان بهداشت جهانی هم گونه امیکرون را به عنوان یک گونه نگران‌کننده توصیف کرده، به این معنا که جهش جدید می‌تواند سرعت شیوع بالاتری داشته باشد، نمونه‌های وخیم‌تری از بیماری کووید-۱۹ را به وجود آورد و اثربخشی واکسن‌ها را کاهش دهد.
 
آسترازنکا، فایزر/بیون‌تک و مدرنا به‌صورت جداگانه در حال انجام تحقیقاتی برای بررسی میزان اثربخشی واکسن‌های تولید خود روی گونه امیکرون هستند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين