کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

هشدار دامپزشکی درباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

2 آبان 1400 ساعت 9:16

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور دامپزشکی مازندران درباره بروز و احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هشدار داد.


به گزارش بلاغ، مجید رضا شکری در گفت و گو با خبرنگار ما درباره بروز و احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هشدار داد و گفت: با توجه به در پیش بودن فصل سرما و لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز و انتشار بیماری مشترک آنفلوآنزای  فوق حاد پرندگان توصیه‌های بهداشتی را عموم شهروندان و مرغداران استان انجام دهند.

شکری به توصیه‌های بهداشتی برای عموم  شهروندان اشاره کرد و افزود: ویروس تحت تیپ H۵N۸ آنفلوآنزای پرندگان عمدتاً پرنده‌ها را مبتلا کرده و تا کنون هیچ گزارشی از ابتلای انسان در ایران و جهان به این تیپ وجود ندارد.

وی گفت: در مورد ویروس‌های آنفلوآنزا هیچ چیزی را نمی‌توان به صورت قطعی بیان کرد، ممکن است ویروسی که در انسان ایجاد بیماری نمی‌کند بتواند بعد از مدتی از طریق جهش یا بازآرایی به ویروس بیماریزا برای انسان تبدیل شود.

شکری افزود: برای پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان لازم است مردم و بویژه کودکان از تماس با پرندگان وحشی و بومی به شکل ذبح شده و یا زنده خودداری کنند.

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور دامپزشکی مازندران تاکید کرد: در صورت مشاهده پرنده وحشی یا بومی تلف شده، ضمن خودداری از تماس با آن، موضوع را سریعاً به ادارات دامپزشکی اطلاع تا توسط کارشناسان مربوطه مورد بررسی قرار گیرد

وی گفت: راه اصلی انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طریق تماس با پرندگان و یا مدفوع و ترشحات آنهاست و احتمال انتقال از طریق خوردن محصولات طیور آلوده نزدیک به صفر است.

شکری تاکیدکرد: طیور مبتلا به آنفلوآنزای پرندگان و محصولات آن‌ها پس از تائید بیماری توسط سازمان دامپزشکی در محل کانون بیماری معدوم و وارد بازار نمی‌شود.

این مسئول گفت: اصولاً پختن گوشت مرغ و تخم مرغ باعث از بین رفتن بسیاری از میکروب‌ها از جمله ویروس آنفلوانزای پرندگان می‌شود.

وی افزود: به منظور رعایت اصول بهداشت فردی لازم است بعد از تماس با محصولات طیور، دست‌ها با آب گرم و صابون بطور کامل شسته و یا ضد عفونی شود.

شکری گفت: بهداشت فردی ایجاب می‌کند که بعد از پاک کردن گوشت طیور و یا تماس با محصولات طیور، نسبت به شستشو و ضد عفونی کردن وسایل و سطوح تماس، اقدام شود.

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور دامپزشکی مازندران افزود: برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، از قرار دادن قفس پرندگان زینتی موجود در منزل در محل‌های باز و در دسترس پرندگان وحشی خودداری کنید.

وی ادامه داد: در صورت خرید پرندگان زینتی از مراکز مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور، لازم است این پرندگان حداقل بمدت ۲ هفته در محل جداگانه نگهداری شوند و در صورت احراز سلامتی، انتقال یابند.

شکری توصیه کرد فقط محصولات طیور مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور خریداری شود و از خرید گوشت مرغ، تخم مرغ بدون هویت و یا فاقد مجوز از سازمان دامپزشکی خودداری کنند.
رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور دامپزشکی مازندران به توصیه‌های بهداشتی برای مرغداران استان اشاره کرد و گفت:مرغداران برای پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به هر طریق ممکن از ارتباط پرندگان داخل سالن مرغداری و دان و آب مصرفی آن‌ها با پرندگان وحشی و آزاد پرواز و نیز سایر حیوانات جلوگیری کنند.

وی افزود: هر گونه جاذبه‌ای برای پرندگان وحشی مثل ریخت و پاش دان و رها ساختن کود در محوطه و نیز وجود آبگیر یا استخر در مرغداری، زمینه را برای انتقال ویروس آنفلوآنزای فوق حاد به مرغداری فراهم می‌کند.

شکری ادامه داد: مرغداران بمنظور جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به مرغداری از هر گونه رفت و آمد غیر ضروری جلوگیری کرده و در صورت ضرورت، خودرو قبل از ورود مورد ضد عفونی قرار گرفته و راننده به هیچ وجه از خودرو پیاده نشود.

وی گفت: تعویض کفش و لباس برای پرسنل و بازدید کنندگان هنگام ورود به مزرعه و سالن‌های مرغداری احتمال انتقال مکانیکی ویروس آنفلوانزا را به حداقل می‌رساند.

شکری تاکید کرد: مرغداران برای کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان از ورود خودرو‌های حمل تخم مرغ به داخل مرغداری اکیداً خودداری کنید و تخم مرغ‌های تولیدی را با رعایت اصول قرنطینه در درب مرغداری تحویل دهند.

وی ادامه داد: تولیدکنندگان بمنظور به حداقل رساندن خسارات احتمالی مربوط به بیماری آنفلوآنزای پرندگان، گله خریداری شده را حتماً بیمه کنند.

شکری گفت: رها کردن تلفات در فضای بیرون سالن (اعم از داخل مرغداری و یا خارج آن) به نحوی که در دسترس پرندگان وحشی و سایر حیوانات قرار گیرد سبب انتشار گسترده آنفلوآنزای پرندگان می‌شود.

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور دامپزشکی مازندران افزود: مرغداران تا اطلاع بعدی از جوجه ریزی در اطراف کانون‌های آلوده، مناطق متراکم و اطراف دریاچه ها، سدها، آبگیر‌ها و تالاب ها، مرداب‌ها و نیز در واحد‌های چند سنی خودداری کنند.

انتهای پیام/


کد مطلب: 456069

آدرس مطلب :
https://www.bloghnews.com/news/456069/هشدار-دامپزشکی-درباره-آنفلوآنزای-فوق-حاد-پرندگان

بلاغ نیوز
  https://www.bloghnews.com