کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

معاون بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) کشور اعلام کرد:

تشریح برنامه‌های روز هشتم و نهم ربیع‌الاول در مازندران/ترویج و تعمیق فرهنگ مهدویت ضرورت جامعه امروز است

20 مهر 1400 ساعت 21:28

معاون بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) کشور ضمن تشریح برنامه‌های روز هشتم و نهم ربیع‌الاول در استان، گفت: با توجه به انحرافات، آسیب‌ها و بدعت‌هایی که در دورن غیبت شکل می‌گیرد، لذا ترویج و تعمیق فرهنگ مهدویت در میان منتظران یک ضرورت اساسی در جامعه امروز به‌شمار می‌آید.


به گزارش بلاغ، در هشتم ربیع‌الاول، امام حسن عسکری(ع) توسط معتمد خلیفه عباسیان به شهادت رسید و پسر ایشان حضرت امام مهدی(عج) به امامت رسید؛ از این‌رو، روز نهم ربیع‌الاول برای شیعیان به عنوان روز آغاز امامت امام مهدی(عج) عید تلقی و مراسم و جشن‌های گوناگونی در اقصی نقاط کشور در این روز برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام محمدرضا نصوری معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) کشور در گفت‌وگوی ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران، اظهار کرد: نهم ربیع‌الول مصادف با آغاز امامت امام زمان (عج) است و لذا پس از شهادت امام حسن عسگری در هشتم ربیع الوال سال 260 هجری قمری، امامت امام موعود آغاز شده است.

وی افزود: قطعا در تمامی مسائل، آسیب‌ها، بدعت‌ها و انحرافات وجود دارد و لذا بالطبع در دوران غیبت امام عصر این امر تشدید می‌شود و این جزو چالش‌هایی است که در این دوران وجود دارد.

معاون بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) کشور، خاطرنشان کرد: لذا باید در خصوص ترویج و تعمیق فرهنگ مهدویت اقدامات موثر و فاخری صورت گیرد تا مباحث معرفت به امام، محبت به امام، اطاعت از امام از سوی منتظران و فعالیت و حمایت آنان در دوران غیبت قوت و ترویج پیدا کند.

این مسئول ادامه داد: لذا تمامی این موارد به نوع ریل گذاری یک انسان منتظر در زندگی خودش بر می‌گردد و هر چه معرفت عمیق‌تر باشد، محبت، فعالیت و حمایت نیز بیشتر خواهد بود.

نصوری با اشاره به تکالیف منتظران در دروان غیبت امام عصر (عج) بیان کرد: مهم‌ترین تکلیف یک انسان منتظر، بسترسازی برای فرج امام زمان(عج) است تا آمادگی برای ظهور و بسترسازی برای تمدن نوین اسلامی محقق شود.

وی عنوان کرد: شاید به طور شایسته این مهم در جامعه محقق نشده باشد اما به هر منظور، مردم عاشق امام‌شان هستند و لذا باید این امر را در جامعه نهادینه کنیم.

معاون بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) کشور، اعلام کرد: یک عرصه به اقدامات متولیان امر در کشور چه در حوزه و چه در دانشگاه و چه در سایر عرصه‌ها بر می‌گردد و یک بخش دیگر، عرصه‌ای است که ما از مناسبت‌ها بتوانیم استفاده کنیم و لذا نهم ربیع الاول یکی از این فرصت‌هایی است که در این راستا می‌توانیم از آن بهره ببریم.

این مسئول، افزود: در روز هشتم ربیع الاول در روز شهادت امام حسن عسکری(ع)، ایشان ماموریت خود را به امام عصر(عج) تنفیذ می‌کنند و لذا عموما در تاریخ، مردم پس از امامت یک امام با ایشان بیعت می‌کردند؛ طبیعتا ما نیز در روز شهادت امام حسن عسکری(ع) همانند مابقی مناسبت‌ها، مراسم عزاداری را داریم و متعاقبا باید جشن بیعت را نیز بگیریم.

نصوری،  مطرح کرد: چندان مناسب نیست که ما در روز شهادت، اسم جشن را بکار ببریم و لذا در روز نهم ربیع الوال و روز بعد شهادت امام حسن عسکری(ع) مراسمات نمادین بیعت با امام عصر(ع) را باید داشته باشیم.

وی با اشاره به تشکیل ستاد جشن بیعت با امام زمان(عج) در استان مازندران و نامگذاری جشنی تحت عنوان «بیعتی تا همیشه»، تاکید کرد: این جشن با مشارکت مهدیه‌ها، هیئات مذهبی، دستگاه‌های دولتی، نهادها و مجموعه‌های مهدوی، نماینده ولایت فقیه در استان و سایر دستگاه‌های اجرایی برگزار خواهد شد و اقدامات و برنامه‌های متنوعی در این خصوص تدارک دیده شده است.

معاون بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) کشور، گفت: بخش اعظمی از این کار به تولید محتوا در قالب اصل بیعت، چگونگی بیعت با حضرت، چگونگی ارتقای معرفتی به امام، انتظار و تهدیدها، مقابله با آسیب‌ها و سایر موضوعاتی از این دست بر می‌گردد و بیشتر گروه هدف این برنامه‌ها معطوف خانواده‌ها بوده که از طریق آموزش و پرورش در شبکه شاد انجام گرفته است.

این مسئول، اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه‌ها در قالب «پویش جشن عبادت» مخصوص دختران 9 ساله برگزار می‌شود که در این پویش، جشن عبادت در خانه توسط خانواده برگزار و کلیپ به دبیرخانه ارسال و از آثار برتر تقدیر می‌شود.

نصوری، تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌ها به روز شهادت امام حسن عسکری(ع) بر می‌گردد که هیئات شاخص شهرستان‌ها شناسایی و برنامه‌های مذهبی و سوگواری متنوعی در این روز برگزار می‌شود که شاخص ترین آن به برگزاری دعای ندبه در مهدیه ساری اختصاص دارد.

وی ادامه داد: در خطبه‌های پیش از نماز جمعه در سه شهر موضوع مهدویت صحبت خواهد شد و در شام شهادت نیز برنامه‌های متنوع مذهبی، عزاداری و سخنرانی برگزار می‌شود.

معاون بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) کشور، گفت: در روز نهم ربیع الاول برنامه ریزی شده است در شهرهای استان بسته به شرایط کرونایی، به صورت نمادین زنگ اهل بیعت در مدارس به ویژه در شهر سیمرغ به صدا در بیاید.

این مسئول، یکی دیگر از برنامه‌های تدارک دیده شده را نشست با اساتید و فرهیختگان دانشگاهی به میزبانی دانشگاه پیام نور ساری در روز نهم ربیع الاول در ساعت 10 صبح اعلام کرد و افزود: در عصر نهم ربیع الاول برنامه ریزی شده است تا راهپیمایی خودرویی و موتوری تحت عنوان اهل بیعت انجام گیرد و یک عهدنامه به صورت نمادین نوشته شده است که حاضرین آن را امضا می‌کنند که برجسته ترین اجرای این برنامه در شهر ساری با مشارکت هیئات مذهبی صورت خواهد گرفت.

نصوری گفت: پس از اجرای این برنامه و تجمع در میدان شهدای ساری، حاضرین در ساعت 15 به سمت امامزاده یحیی(ع) حرکت و برنامه‌هایی نیز برای این مکان تدارک دیده شده است.

وی در پایان گفت: در روز پنج‌شنبه با حضور و مشارکت تمامی مهدیه‌های استان و مساجدی که به نام امام عصر(عج) منتسب هستند، به احترام علامه حسنزاده آملی(ره) در مهدیه بربری خیل آمل برنامه‌ای توجیهی با موضوع برنامه‌های بیعت با حضرت و با حضور بیت علامه و چند تن از مسئولان کشوری بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) کشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


کد مطلب: 455628

آدرس مطلب :
https://www.bloghnews.com/news/455628/تشریح-برنامه-های-روز-هشتم-نهم-ربیع-الاول-مازندران-ترویج-تعمیق-فرهنگ-مهدویت-ضرورت-جامعه-امروز

بلاغ نیوز
  https://www.bloghnews.com