تاریخ انتشارسه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱
کد مطلب : ۴۵۵۶۰۲
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به مواضع جمهوری اسلامی درباره برجام، گفت: ما همچنان بر لغو یکباره همه تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده، راستی آزمایی و دادن تضامین کافی تاکید داریم، ادامه مسیر گذشته ممکن نیست.
۰
plusresetminus
اروپایی‌ها باید نسبت به جبران خسارت ایران در برجام اقدام کنند/کره جنوبی در پازل جنگ اقتصادی بازی نکند
به گزارش بلاغ، مهدی سعادتی بیشه سری در گفت‌وگو با خبرنگار ما با یادآوری اظهارات مقامات اروپایی درباره برجام، اظهار کرد: در این مقطع از انقلاب و در این دولت با رویکردهای نظام اسلامی و فرمایشات مقام معظم رهبری و طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها چارچوب مواضع و مباحث جمهوری اسلامی درباره برجام مشخص است. آمریکا حق دخالت و تعیین تکلیف برای ما ندارد. اتحادیه اروپا نیز پیش از این نشان داده که عملگرا نیست هرچند در نشست‌های مختلف وعده تسهیل فروش نفت ایران یا تبادلات مالی ایران از طریق اینستکس را دادند اما هیچ اقدام عملی انجام نشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اروپایی‌های طرف برجام به بهانه حمایت ایران از جبهه مقاومت، ساخت موشک و مسائل حقوق بشری به هیچ وعده خود عمل نکردند. به همین جهت ما قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را در چارچوب منویات رهبر معظم انقلاب به تصویب رساندیم.

وی افزود: مواضع جمهوری اسلامی نیز بارها اعلام شده است، ما همچنان بر لغو یک جا و یکباره همه تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده، راستی آزمایی و دادن تضامین کافی برای اجرای برجام تاکید داریم. همانطور که رهبر معظم انقلاب به صراحت فرمودند؛ آمریکای خارج شده از برجام حق ندارد که شراطی را برای ما تعیین کند.

سعادتی ادامه داد: ایران از مسیر اصلی دفاع از مردم، نظام و رسیدن به حقوق قانونی و شرعی خود با چنین اظهاراتی دست بر نخواهد داشت. جمهوری اسلامی اهل مذاکره است و در سال های اخیر هم ثابت کرده که قائل به اجرای توافق هسته‌ای است به شرط آنکه همه طرف‌ها به تعهداتشان عمل کنند.

وی همچنین اظهار کرد: اروپایی‌ها و آمریکا با سرنوشت ملت ایران بازی کردند، حق و حقوق آنها را تامین نکردند و مانع گشایش‌های مالی و پولی شدند. متاسفانه با ممنوعیت واردات دارو به بیماران ایرانی ظلم کردند. آنها بدانند که در مسیر گذشته نمی‌توان دیگر حرکت کرد، آنها باید دنبال جبران خسارات باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما به ادامه مذاکرات قائل هستیم، گفت: حدود و زمان مذاکرات باید مشخص باشد، 4+1 باید با برنامه و ضمن حفظ منافع متقابل گام بردارند، ما اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را طبق قانون اقدام راهبردی نمی‌دهیم.

 این مسئول در رابطه با همکاری ایالات متحده و کره جنوبی برای بلوکه کردن اموال کشورمان، گفت: متاسفانه سئول از سیاست های واشنگتن تاثیرپذیری زیادی دارد از این رو به چنین کشورهایی نمی توان در بزنگاه های سیاسی خاص اعتماد کرد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آمریکایی ها همواره سیاست خصومت آفرینی و ایجاد تنش میان کشورها را دنبال کرده اند که بلوکه کردن اموال ایران نیز در این راستا محسوب می شود، اظهار کرد: کره ای ها نیز با عدم آزادسازی دارایی های کشورمان نشان دادند در دام ایالات متحده گیر افتاده اند.

وی با بیان اینکه مقامات کاخ سفید همواره درصدد تاراج منافع ملت ها هستند، ادامه داد: در واقع مقامات کره جنوبی با خطای بزرگی که انجام داده اند نشان دادند منافع ملی‌شان را فدای دسیسه های آمریکا کرده اند زیرا ایران و کره جنوبی همکاری های اقتصادی متعددی داشتند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: جمهوری اسلامی ایران امروزه درگیر جنگ اقتصادی است و بلوکه کردن اموال ایران در خارج از کشور در این راستا تلقی می شود اما باید اذعان کرد این دسیسه نیز روزی با شکست سختی مواجه خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نباید از یاد برد کشورمان در موضوع همکاری برای آزادراه تهران-شمال، صنعت خودروسازی و غیره از کره ای ها آسیب دیده است از این رو باید جلوی تکرار چنین مواردی گرفته شود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
واقعیت‌های توافق ایران و چین
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱
گره تحریم با واکسن ایرانی باز شد
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۴
اردوغان، از صفر تا صد
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
4200تومانی که اقتصاد را به فساد کشاند
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰