تاریخ انتشارشنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۲
کد مطلب : ۴۵۴۶۹۹
پس از گذشت دو هفته از اعلام مصوبه جدید شورای رقابت در سهیم‌شدن خریداران در بخشی از خودرو با پیش‌پرداخت، سایپا اعلام کرده است که این مصوبه را اجرا نمی‌کند.
۰
plusresetminus
سایپا: مصوبه جدید شورای رقابت را اجرا نمی‌کنیم!

به گزارش بلاغ؛ اوایل شهریورماه امسال بود که شورای رقابت در مصوبه‌ای جدید اعلام کرد: « چنانچه مراجع ذی‌صلاح در رابطه با خودروهای انحصاری مشمول دستورالعمل قیمت شورا، با پیش‌فروش خودرو موافقت کنند به‌نسبت مبلغ پرداختی بابت پیش‌پرداخت، هر مشتری درصدی از قیمت رسمی خودرو را در زمان ثبت‌نام (نسبت به قیمت کارخانه) پرداخت کرده است دراین‌صورت سهمی از خودرو که پیش‌پرداخت آن قبلاً انجام شده مشمول هیچ‌گونه تورم قیمتی احتمالی نخواهد شد و صرفاً بقیه سهم باقی‌مانده مشمول تورم بخشی احتمالی خواهد بود».

البته رضا شیوا؛ رئیس‌شورای رقابت در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درخصوص مصوبه شورای رقابت که در آن خریداران در بخشی از قیمت خودرو سهیم خواهند بود، گفت: در این مصوبه ما دغدغه جدی خریداران را مورد بررسی قرار دادیم و در نهایت تصمیم گرفتیم که مصرف‌کننده با توجه به مبلغ پیش‌پرداختی که به ‌ازای خرید خودرو به شرکت‌های تولیدکننده پرداخت می‌کند در قیمت تمام‌شده آن سهیم باشد.
وی در این رابطه با اعلام اینکه این مصوبه عطف به ماسبق نیست، افزود: این مصوبه از تاریخ ابلاغ آن قابل اجراست و شامل گذشته نمی‌شود. البته سود مشارکتی که شرکت‌های خودروسازی به مصرف‌کنندگان پرداخت می‌کردند در چارچوب تصمیم‌گیری خود خودروساز است، به‌نحوی که شاید برخی از خودروسازان برای تشویق خرید سودی را برای خریداران در نظر بگیرند اما سؤال این است اگر کسی سود مشارکت دریافت کند این مصوبه شاملش نمی‌شود یا خیر. باید بگویم شورا برای تمام کسانی که پیش‌خرید می‌کنند این مصوبه را اجرایی
می‌کند.
رئیس ‌شورای رقابت با تأکید بر اینکه در سال گذشته گزارشات بسیار زیادی از سوی خریداران خودرو به ما ارسال شده بود، ادامه داد: در این شکایات مصرف‌کننده اعلام کرده است که حدود یک یا دو سال گذشته مبلغی را به‌عنوان پیش‌پرداخت به خودروساز داده است اما در زمان دریافت خودرو ارزش پول پرداختی ما کاهش یافته و باید متناسب با تورم هزینه بیشتری را برای مابقی قیمت خودرو پرداخت کنیم که این موضوع اصلاً عادلانه نیست.
دو هفته‌ای از اعلام این مصوبه توسط شورای رقابت گذشت و خودروسازان در طول این مدت هیچ موضع‌گیری در این رابطه انجام ندادند اما اخیراً باقری؛ قائم‌مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، گفت: تا تعیین تکلیف مصوبه شورای رقابت، سایپا در سال 1400 هیچ خودرویی را پیش‌فروش
نمی‌کند.
وی با بیان اینکه در سال جاری فقط فروش فوق‌العاده خواهیم داشت و دیگر پیش‌فروش خودرو نداریم، تصریح کرد: با طرح جدید شورای رقابت امکان پیش‌فروش محصولات جدید را نخواهیم داشت و برای حل این موضوع مشغول رایزنی با شورای رقابت هستیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين