تاریخ انتشارشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۷
کد مطلب : ۴۵۲۴۲۹
مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروران از عرضه نهاده‌های دامی تا 3برابر نرخ مصوب در بازار آزاد خبر داد.
۰
plusresetminus
مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروران: فروش نهاده‌های دامی تا ۳ برابر نرخ مصوب!
به گزارش بلاغ؛ جواد آزاد با‌ اشاره به تاثیر شرایط خشکسالی بر بازار دام سبک اظهار کرد: در شرایط کنونی، دامداران به علت نبود علوفه، دام‌های مولد خود را به کشتارگاه می‌برند که این موضوع زنگ خطری برای تولید کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: با عرضه دام‌های مولد، قیمت در این فصل کاهش یافته است که با این وجود در فصل آینده دیگر دامی وجود ندارد که زایش کند.

آزاد متوسط قیمت کنونی هر کیلو دام سبک را ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: علیرغم آنکه قیمت دام به ۶۳ هزار تومان رسیده بود، اما حذف دام‌های مولد ناشی از نبود نهاده دولتی منجر به کاهش قیمت دام شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه گرانی گوشت ارتباطی به دامدار ندارد، گفت: در حال حاضر که قیمت هر کیلو دام ۵۰ هزار تومان یا کمتر است، هر کیلو گوشت با قیمت ۱۱۰ هزار تومان باید بدست مصرف‌کننده برسد که عرضه با نرخ‌های بالاتر ارتباطی به دامدار ندارد.

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروران درباره تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر بازار گوشت بیان کرد: بنابر برآورد صورت گرفته با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت گوشت به بالای ۲۷۰ هزار تومان خواهد رسید، در حالی که دام سبک کمترین بهره را از ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌برد.
آزاد قیمت کنونی هر کیلو جو در بازار آزاد را ۶ هزار تومان و ذرت را ۵ تا ۶ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر نهاده دامی ۲ تا ۳ برابر نرخ مصوب در بازار عرضه می‌شود و به طور کلی تامین علوفه بر بازار گوشت اثر گذار است.

وی با‌ اشاره به اینکه تامین علوفه به شرایط اقلیمی بستگی دارد، بیان کرد: در شرایط خشکسالی و کمبود بارش، علوفه‌ای در مرتع وجود ندارد که در چنین شرایطی بودن یا نبودن علوفه برای ادامه تولید حائز اهمیت است.

آزاد با انتقاد از عملکرد دوگانه دولت در قبال دام عشایر و دامداران گفت: با وجود آنکه عشایر کمتر از ۳۰ درصد دام کشور را تولید می‌کنند، اما متاسفانه دولت بین عشایر و سایر دامداران تبعیض قائل شده است لذا اگر حمایت لازم صورت نگیرد، در پاییز دامی برای عرضه به بازار نخواهیم داشت.

این مقام مسئول هشدار داد: با توجه به فروش دام‌های مولد و نبود زایش در فصل پاییز، قیمت گوشت در شش ماهه دوم امسال افزایش می‌یابد.

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروران در پایان با تاکید بر حمایت از دامدار تصریح کرد: با توجه به حذف دام‌های مولد دیگر دامی باقی نمی‌ماند که در شش ماهه دوم سال بتوان راجع به قیمت صحبت کرد، از این رو دولت باید حمایت همه‌جانبه از دامداران داشته باشد‌.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
راه، سنگلاخی و پرخطر اما طی‌شدنی است
يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
حقیقتی جاودانه بر دار
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
تمام عشق یعنی علی؛ غدیر یعنی نبی و علی
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۴