رئیس دانشگاه جامع علمی کابردی کشور اعلام کرد

کاهش 30 درصدی سیر نزولی دانشجو در کشور

تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷
کد مطلب : ۴۵۲۳۶۳
رئیس دانشگاه جامع علمی کابردی کشور گفت: از سال ۹۸ روند نزولی در جذب دانشجو در علمی کابردی متوقف شده است، امسال پذیرش دانشجوی خوبی داشتیم، اما ثبت نام به دلیل کرونا افزایش نداشته است.
۰
plusresetminus
کاهش 30 درصدی سیر نزولی دانشجو در کشور
به گزارش بلاغ، محمدحسین امید درنشست با روسای مراکز علمی کاربردی مازندران که به میزبانی دانشگاه آمل برگزار شد با اشاره به اینکه بودجه دانشگاه براساس جمعیت دانشجوهاست، اظهار کرد: جمعیت دانشجو در حال حاضر کمتر از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است و یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کاهش جمعیت داشتیم.

امید تصریح کرد: افردا زیادی از زمانی که وارد دبستان می شوند به دانشگاه نمی رسند و به دلایلی از ادامه تحصیل خارج می شوند، این کاهش  جمعیت دانشجو به دلایل مختلفی خواهد بود، کم شدن علاقه و اشتیاق به اموزش عالی، عدم اعتماد به اموزش عالی که در آینده نمیتوانند شاعل شوند و شیوع بیماری کرونا بوده است.

وی به بیش از ۳۰ درصدی کاهش سیر نزولی دانشجو در کشور اشاره کرد و  گفت: از سال ۹۵ تا سال تحصیلی 1399_1400  سیر نزولی در میزان دانشجو در کشور داشتیم، اما در دو سال اخیر دانشگاه های علمی کاربردی ۱۵ درصد افزایش رشد داشتیم که این افزایش امسال مصادف با کرونا شد.

امید ادامه داد: از سال ۹۸ روند نزولی در جذب دانشجو در علمی کابردی متوقف شده است،  امسال پذیرش دانشجوی خوبی داشتیم، اما ثبت نام به دلیل کرونا افزایش نداشته است.

وی با بیان اینکه دوره ای به دلیل نیاز اموزش عالی و پشت کنکوری افزایش زیاد دانشگاهها را شاهد بودیم، عنوان کرد: در سال ۹۵ چهار میلیون 800 هزار دانشجو در دانشگاههای علمی کاربردی جذب شده بودند، اما در حال حاضر با وجودی که نسبت به دانشگاهای دیگر وضعیت بهتری داریم، ۲۵۰ هزار دانشجوی علمی کابردی مشغول تحصیل هستند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کابردی کشور از افزایش 50 مرکز جدید خبر داد و اظهار کرد: در این 5 سال بیش از 500 مرکز کاهش داشتیم، ولی امسال 50 مرکز جدید اضافه شده که در قالب طرح آمایش راه اندازی شده است.
 
وی توسعه کسب و کار کوچک در دنیا را موجب اشتغال کشور خواند و افزود: کسب و کار نیازبه نیروی ماهر دارد،  بیش از ۷۰ درصد آموزش در این دانشگاه عملی و کمتر از سی درصد تئوری است، به همین خاطر دانشجوهای ما اشتعال پذیری بالایی دارند، شعار ما این است که نمی خواهیم کارمند و کارگرتربیت کنیم، میخواهیم کارفرما تربیت کنیم.

امید ادامه داد: براساس توسعه مناطق در استانی صنعت، در جایی دیگر گردشگری و.. استان ها برنامه توسعه را مشخص کردند  و براساس ان رشته ها مشخص می شود.

وی آموزش علمی کاربردی را دردستگاهای دولتی مردود شمرد و خاطرنشان کرد: دانشگاه جامع اساس نامه مصوب دارند و با ثبات کار می کنند، هیچ دستگاه دولتی نمیتواند مرکز علمی کاربردی جزء هلال احمر و نیروی انتظامی داشته باشد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سوم خرداد دیگری در راه است
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۶
پیشگامی رسانه های محلی در انتخابات
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۲
شهردار ساری بخواند
يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱