تاریخ انتشارجمعه ۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۱
کد مطلب : ۴۵۲۰۰۶
رئیس ‌اتاق بازرگانی ایران گفت: رشد اقتصادی ما در طول 10 سال گذشته تقریبا صفر بوده و به دلیل همین عدم رشد اقتصادی همیشه با نرخ تورم بالا روبرو بوده‌ایم.
۰
plusresetminus
رئیس ‌اتاق بازرگانی ایران: رشد اقتصادی در 10 سال گذشته تقریبا صفر بوده است
به گزارش بلاغ؛  غلامحسین شافعی در دیدار فعالان اقتصادی با یکی از کاندیداهایی سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اظهار کرد: رشد اقتصادی ما در طول 10 سال گذشته تقریبا صفر بوده و علیرغم همه آمارهایی که ارائه می‌شود واقعیت اقتصاد ما این است و به دلیل همین عدم رشد اقتصادی همیشه با نرخ تورم بالا روبرو بوده‌ایم. همواره تورم در مقابل افزایش دستمزد برنده بوده است و به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری در 10 سال گذشته، برای اولین بار نرخ استهلاک از نرخ سرمایه‌گذاری در کشور بالاتر رفته است.
وی افزود: به دلیل همین کاهش سرمایه‌گذاری، کار برای رئیس‌جمهور آینده بسیار سخت خواهد بود و ظرفیت‌های رشد آتی بسیار محدود است. از آن طرف عدم نوسازی و بهسازی و عدم استفاده از فناوری‌های جدید، فاصله ما را با تولید جهانی بسیار زیاد کرده و این برای آینده ما در بخش تولید بسیار خطرناک است. همچنین کسری بودجه، نظام بانکی، و صندوق‌های بازنشستگی الان نسبت به سال 90 بدتر شده است.
شافعی با طرح این پرسش که باوجود ظرفیت‌های فراوان ، چرا ما از این فرصت‌ها نتوانسته‌ایم استفاده کنیم؟ توضیح داد: قبل از آنکه دولت نرخ‌های بیکاری و تورم و قیمت مواد اولیه را اعلام کند و یا نمره فضای کسب و کار را اعلام نماید آثار همه اینها را مردم در خانه‌هایشان، کاسبان در مغازه هایشان و تولید کنندگان در کارخانه‌هایشان می‌بینند و لمس می‌کنند. به طور قطع یقین راه نجات کشور از این مشکلات تولید است، اما رویه‌های چند سال اخیر برای حمایت از تولید رویه‌‌های پاسخگوی مورد نظر مقام معظم رهبری نبوده است.
وی یادآور شد: به نظر مدیران بخش خصوصی آنچه موجب توفیق دولت آینده خواهد شد نوع انتخاب تیم دولت است، ما اعتقاد داریم یکی از علت‌ مشکلات این است که افراد تصمیم گیر و تصمیم ساز اهلیت حرفه‌ای در کارشان نداشته‌اند و دولت آینده اگر مسئله اهلیت حرفه‌ای را در تیم خودش مورد نظر قرار دهد، قطعا به توفیقات زیادی دست خواهیم
یافت.
سعید ممبینی، رئیس‌اتاق اصناف ایران هم در این نشست عنوان کرد: آنچه مسلم است که فعالان کسب و کارهای کوچک آسیب‌های بسیار جدی دیده‌اند و اگر برنامه دولت آینده این باشد که در اقتصاد تحول ایجاد شود فعالان کسب و کار به عنوان عواملی که آن دوره را بتوانند مدیریت کنند نیاز به توجه و تقویت بیشتر
دارند.
منبع : خبرگزاری فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين