تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۳
کد مطلب : ۴۵۱۵۲۰
رئیس‌ کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دست‌هایی پشت پرده از کاهش نرخ ارز جلوگیری می‌کنند گفت: تقاضا‌های کاذب در بازار رو به کاهش است.
۰
plusresetminus
پورابراهیمی: دست‌های پشت پرده از کاهش نرخ ارز جلوگیری می‌کنند
به گزارش بلاغ، محمدرضا پورابراهیمی با اعلام اینکه نرخ ارز در اقتصاد ایران متاثر از برخی عوامل اقتصادی مانند وضعیت تراز تجاری کشور و برخی عوامل غیراقتصادی مانند تحریم‌ها، سفته‌بازی و تقاضای کاذب در بازار است، خبر داد: تقاضا‌های کاذب رو به کاهش است.

وی تاکید کرد: پیش‌بینی‌ها از شرایط کنونی و پیش‌روی حرکت اقتصاد کشور به‌گونه‌ای است که میزان اثر عوامل غیراقتصادی در تعیین نرخ ارز به حداقل خواهد رسید. همین موضوع باعث شده علاوه‌بر کاهش تقاضا‌های کاذب و سفته‌بازی در بازار، بخشی از منابع ارزی که به‌صورت سپرده‌های فردی و شخصی خارج از شبکه بانکی نگهداری می‌شوند هم در حال بازگشت به چرخه جریان اقتصاد است.

رئیس‌ کمیسیون اقتصاد مجلس گفت: این روز‌ها دو عامل کاهش تقاضا و ورود دلار‌های شخصی به چرخه اقتصاد باعث کاهش نرخ دلار به سوی یک قیمت تعادلی شده، اما گزارش‌هایی مبنی بر اینکه دست‌هایی سعی می‌کنند از روند منطقی کاهش قیمت دلار جلوگیری کنند، به ما رسیده است.
پورابراهیمی، تقویت ارزش پول ملی در کنار مدیریت تورم را اولویت اصلی همه بانک‌های مرکزی در دنیا خواند و افزود: مجلس به این موضوع ورود کرده و گزارش‌ها در حال پیگیری است. مجلس براساس مبنای عرضه و تقاضای بازار و سیستم مرتبط با احکام برنامه ششم توسعه که نرخ ارز را شناور مدیریت شده تعیین کرده است، مسیر حرکت اقتصادی کشور را دنبال می‌کند.

رئیس ‌کمیسیون اقتصادی گفت: مطمئن هستیم که نرخ ارزی که الان در کشور هست هیچ تناسبی با واقعیت‌های اقتصادی کشور ندارد و بخشی از نرخ ارز به‌دلیل تقاضا‌های کاذب و فضای روانی و سیاسی و تحریم‌ها باید کاهش پیدا کند و کمتر از این باشد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين