تاریخ انتشارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴
کد مطلب : ۴۵۱۱۷۰
بلاغ نیوز : بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ‌نیوز به نقل از رویترز ارتش آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که فرماندهی فضایی آمریکا ورود مجدد کنترل‌نشده‌ بقایای این موشک را زیر نظر دارد.
موشک لانگ مارچ 5B که ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) از جزیره هاینان چین به فضا پرتاب شد، مدول بی‌سرنشین «تیانهه» را که در آینده بخش مرکزی ایستگاه فضایی چین را تشکیل می‌ٔهد، به مدار زمین برد.
rocket

فرماندهی فضایی آمریکا می‌گوید محل دقیق سقوط این موشک به روی زمین را فقط می‌توان چند ساعت پیش از ورود مجدد آن به جو زمین تعیین کرد که پیش‌بینی در روز شنبه ۹ مه (۱۸ اردیبهشت) رخ دهد.
 
جاناتان مک‌داول، اخترفیزیکدان دانشگاه هاروارد این هفته در مصاحبه‌ای گفت این احتمال وجود دارد که قطعاتی از این موشک به زمین برخورد کنند، شبیه واقعه‌ای در ماه مه سال ۲۰۲۰ در مورد یک موشک لانگ مارچ 5B دیگر چین رخ داد و قطعاتی از آن در کشور آفریقای ساحل عاج فرود آمد و باعث آسیب به چند ساختمان شد.
او گفت همیشه احتمال خارج شدن بقایای فضایی از مدار زمین و ورودشان با سرعت مافوق‌صوت به جو وجود دارد، اما با توجه به اینکه ۷۰ درصد زمین را اقیانوس‌ها می‌پوشانند، این قطعات با احتمال بیشتر در دریا فرو می‌روند.
 
وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارچه چین در پکن گفت چین با دقت ورود مجدد موشک به جو را دنبال می‌کند و اغلب اجزای موشک هنگام ورود به جو خواهند سوخت و از بین خواهند رفت.
او گفت: «احتمال اینکه این روند باعث آسیبی روی زمین شود بسیار اندک است.»
به گفته مک‌داول، بقایای موشک چینی بر اساس مدار فعالی احتمال در جاهایی متفاوت از شمالی‌ترین نقطه در شهرهای نیویورک، مادرید یا پکن یا در جنوبی‌ترین نقطه در شهر ولینگتون در نیوزیلند و یا نقطه‌ای در فاصله میان آنها روی زمین فرود آید.


*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين