تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۹
کد مطلب : ۴۴۹۷۳۵
بلاغ نیوز : بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ‌نیوز به نقل از مشرق ، روزنامه عبری زبان هاآرتص در شماره امروز پنجشنبه خود با اشاره به بن بست بزرگ در تشکیل کابینه از تلاش نتانیاهو برای تکرار برنامه سابق خود در تشکیل کابینه ای با عمر کوتاه سخن به میان آورد و نوشت هیچ دورنمای امیدوارکننده ای برای عقب نشینی هیچ یک از طرف ها از مواضع خود در راستای تشکیل کابینه به چشم نمی خورد.
این روزنامه پر مخاطب عبری زبان بعد از آن به طرح سه پرسش مهم درباره تشکیل کابینه پرداخته و تلاش کرد با پاسخ دادن به آن ابعاد مختلف این بحران را برای مخاطبان خود بازگو کند.
هاآرتص به عنوان اولین پرسش نوشت : آیا نتانیاهو اقدام به تشکیل دولتی نصف و نیمه و موقت برای تنبیه گانتس خواهد کرد؟
به اعتقاد نویسنده این یادداشت ، نتانیاهو در ۲۶ روز مهلت باقی مانده خود برای تشکیل کابینه از هیچ کار و اقدامی فروگذار نخواهد کرد ، او هم اکنون در دو مسیر موازی و مختلف با یکدیگر حرکت می‌ کند: اول به دنبال تشکیل کابینه‌ای راستگرا است و گرچه احتمال شکل گیری ائتلافی که در عین راستگرا بودن با ثبات هم باشد کم است اما همچنان به تلاشهای خود ادامه می‌ دهد ، با این حال در سایه نبود هیچ انشقاقی در احزاب دیگر احتمالا هیچ یک از شخصیت‌های جریان رقیب حاضر به عبور به سوی  این ائتلاف نخواهد بود.
دومین برنامه نتانیاهو تشکیل کابینه ای نصف و نیمه است  که خود وی هم باوری به طول عمر زیاد آن نداشت و اسرائیل را به سوی انتخابات پنجم پیش خواهد برد.
اما با این حال برای نتانیاهو تشکیل چنین کابینه دو امتیاز مهم در پی خواهد داشت ، اولین امتیاز آن است که شکل گیری کابینه جدید به معنای پایان ائتلاف سابق است که با بنی گانتس شکل گرفته بود و باعث می‌ شد تا نخست وزیر آتی اسرائیل از حزب آبی سفید باشد اقدامی که در صورت ادامه این ائتلاف باید در اکتبر آینده محقق شود، پس نتانیاهو حتی به هر قیمتی سعی خواهد کرد تا اکثریت نیم بندی را به دست آورده و با این کار خود نقشه‌های گانتس را نقشه بر آب کند.‎دومین امتیاز تشکیل کابینه ای موقت و در حال سقوط آن است که احتمال انحلال کنست هم بسیار زیاد خواهد شد و در چنین شرایطی جریان های رقیب به فکر تشکیل ائتلافی برای کنار زدن نتانیاهو نخواهند افتاد بلکه تمام تلاش خود را بر روی انتخابات آتی متمرکز خواهند کرد ، امری که به هر شکل در پایان به نفع احزاب بزرگتر و فروپاشی احزاب کوچکتر خواهد بود.
پرسش دوم هاآرتص درباره میزان جدیت رقیبان یا به تعبیری رقیب اصلی نتانیاهو، یعنی نفتالی بنت برای تصدی نخست وزیری است که در پاسخ نوشته است: تا به امروز هیچ کس نمی داند که بنت به کدام سمت و سو می‌ رود ، طی روزهای اخیر او  پیام های متناقضی را ارسال می‌ کرد و حتی از احتمال پیوستن به دولتی به رهبری نتانیاهو هم سخن گفت.
کسانی که طی روزهای گذشته با بنت گفتگو کرده اند این برداشت را از سخنانش داشته اند که وی عزم خود برای تشکیل ائتلافی با "بلوک تغییر" یکی از رقبای نتانیاهو را جزم کرده است ، وی بر این باور است که توانمندی تشکیل چنین ائتلافی را دارد.
با این حال او نه موفق شده است معضل پیوستن احزاب عربی را به ائتلاف حل کرده و نه احزاب چپ و میانه تا کنون توانسته اند همسو با بنت بیابند.
سومین پرسش هاآرتص درباره  احتمال وقوع انشقاق در صحنه سیاسی اسرائیل است. به اعتقاد نویسنده احتمال ریزش در میان ائتلاف حامیان نتانیاهو بسیار کم و ناچیز است چون در سایه تدابیر تنبیهی که در این رابطه اعمال می‌ شود احتمال وقوع چنین امری بسیار کم است.
در پایان یادداشت هاآرتص آمده است : امروز همه طرف ها سخنی دال بر امیدواری نمی زنند ، همه طرف ها تلاش می‌ کنند شخصیت هایی از جریان رقیب را بهس وی خود جذب کنند اما تصور نمی شود شاهد چنین امری باشیم.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
میدان یا ستاد، عشق یا عشوه‌گری؟!
شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
تحریم با تحریف نمی شکند
پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
چرا دوگانه‌سازی برجامی؟!
پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۶