وزیر بهداشت ضمن مخالفت چندباره با مسافرت‌های نوروزی:

ستاد ملی کرونا رنگ‌بندی شهرها براساس ویروس جهش‌یافته را نپذیرفت

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
کد مطلب : ۴۴۹۱۶۸
وزیر بهداشت گفت: اگرچه طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب حد و حدود اعلام محدودیت با ما و اعمال آن با دیگران است، به دلیل تک‌صدا بودن در ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم این ستاد درباره رنگ بندی شهرها را پذیرفتیم.
۰
plusresetminus
ستاد ملی کرونا رنگ‌بندی شهرها براساس ویروس جهش‌یافته را نپذیرفت
به گزارش بلاغ، سعید نمکی اظهار داشت: همکاران من در یکسالی که گذشت به بیماران کرونایی خدمت ارائه کردند و نگذاشتند حتی یک بیمار غیرکرونایی در اورژانس و بیمارستان‌ها لحظه‌ای بدون خدمت بماند. امسال برای اولین بار توانستیم در هر ماه، هزار تخت به کشور اضافه کنیم که در سال‌های پس از انقلاب بی‌نظیر است، حدود هزار و 400 پروژه بهداشتی و درمانی تا اردیبهشت 1400 در اقصی نقاط افتتاح و 13 هزار تخت به تخت‌های کشور اضافه می‌شود و دو هزار و 500 تخت آ‌ی‌سی‌یو به تخت‌های کشور اضافه خواهیم کرد.

مطلقاً موافق سفر نوروزی نبودیم،
نیستیم و نخواهیم بود

نمکی درباره سفرهای نوروزی گفت: موضع وزارت بهداشت از روز نخست مشخص بود، ما مطلقاً موافق سفر نوروزی نبودیم، نیستیم و نخواهیم بود، زیرا مولفه جدیدی به نام ویروس جهش‌یافته انگلیسی به مولفه‌های سهمگین کرونا اضافه شد، خواهشم این است که مطالعه کنید که این ویروس جهش یافته در کشورهای اروپایی چه قتل عامی انجام داد. الان یک ماه ونیم است که ویروس جهش یافته در کشور می‌چرخد و ما مرگ‌های دو رقمی داریم؛ فکر نکنید که نظام بهداشتی و درمانی کشورهای اروپایی ضعیف است، بلکه زیرساخت‌های محکمی دارد اما گام‌های این ویروس جهش یافته مقتدرتر از نظام سلامتی است که کشورهای پیشرفته دارند. عزیزان ما در سراسر کشور حماسه‌ای خلق کردند که این قتل عام هنوز در کشور ما رخ نداده است.
وی افزود: خوزستان به عنوان اولین پایگاه هجمه ویروس جهش یافته، روزهای ملایم‌تری را طی می‌کند و الان در سراشیبی کنترل بیماری کرونا در خوزستان هستیم اما نگران استان‌های همجوار خوزستان و استان‌های مرکزی کشور هستیم زیرا در آنها هر روز گزارشی از ویروس جهش یافته داریم.
وزیر بهداشت ادامه داد: مولفه دیگر، نقل و انتقال این ویروس جهش یافته از شهری به شهر دیگر است؛ سیاست ما این بود که بتوانیم مهلتی برای تشدید بیماریابی پیدا کنیم. سفر، یعنی جمعیت سیال و ما دیگر نمی‌توانیم طرح محله‌محور و خانه به خانه طرح شهید سلیمانی را به روش قبل استمرار دهیم به همین دلیل موافق سفر نیستیم و مهلت می‌خواستیم که یکماه این ویروس جهش‌یافته را مانند ویروس ووهان، زمین‌گیر کنیم.
نمکی با بیان این‌که می‌دانیم مردم خسته شده‌اند، گفت: تاب‌آوری مردم کاهش یافته اما در خط مقدم مقابله با این ویروس نیز تاب آوری کاهش یافته و تاب‌آوری خط مقدم جبهه سلامت، برای ما به عنوان فرمانده این جبهه، بسیار مهم‌تر است.

پذیرش نظر ستاد به علت تک صدا بودن
وی ضمن تأکید بر مخالفت وزارت بهداشت با برقراری سفرهای نوروزی تصریح کرد: قرار شد که رنگ‌بندی شهرها را اعلام‌ کنیم، دو گزینه را خدمت همکاران ارائه و از عزیزان ستاد ملی مقابله با کرونا درخواست کردیم که یکی را بپذیرند، یکی از این گزینه‌ها رنگ‌بندی شهرها بر اساس وضع موجود و گزینه دیگر، رنگ‌بندی شهرها بر اساس ویروس جهش‌یافته بود؛ دوستان ستاد ملی کرونا، رنگ‌بندی بر اساس ویروس جهش یافته را نپذیرفتند و رنگ‌بندی‌ شادتر شهرها را انتخاب کردند که رنگ‌های زرد و آبی بیشتری دارد. اگرچه طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب حد و حدود اعلام محدودیت با ماست؛ اما اعمال آن با دیگران است و به دلیل تک‌صدا بودن در ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم این ستاد درباره رنگ بندی شهرها را پذیرفتیم.

مردم فکر کنند اوضاع تمام شهرهای کشور قرمز است
وزیر بهداشت تأکید کرد: آنچه به عنوان نقشه رنگبندی شهرها اعلام کردیم ممکن است در ماه آینده، متفاوت شود. برای این‌که نوروز بهتری داشته باشیم خواهشم از مردم این است که فکر کنند اوضاع تمام شهرهای کشور قرمز است، در دید و بازدیدهای عید، سعی کنید با فضای مجازی یکدیگر را ببینید.

پس از اردیبهشت واکسن‌های ایرانی کرونا
 به بازار خواهند آمد

نمکی درباره واکسن کرونا بیان داشت: از روز نخست می‌دانستیم که واکسن کرونا مشکل عمده‌ای برای کشورها خواهد بود، سعی کردیم که واکسن کرونای داخلی را راه بیندازیم، من از شهید فخری‌زاده و دوستان بنیاد برکت، دعوت کردم زیرا می‌دانستم که کسی به ما واکسن نخواهد داد؛ نه به ما بلکه به کشورهای دیگر نیز واکسن نخواهند داد زیرا دنیای سرمایه‌داری، دنیای خودخواهی است؛ آمریکایی‌ها دو هفته است که به هم پیمان قدیمی خود ژاپن، واکسن‌ کرونا را داده‌اند. تقریباً 80 درصد واکسن‌های کرونای موجود در جهان در 6 یا 7 کشور مصرف می‌شود.
وی با اشاره به پیشرفت واکسن‌های ایرانی کرونا و فراهم شدن زیرساخت‌های آن، گفت: در بهار آینده، پس از اردیبهشت ماه، واکسن‌های کرونای پاستور، برکت، رازی و فخرا به بازار خواهند آمد و تحول عظیمی را در واکسن‌‌‌سازی شاهد خواهیم بود اما قبل از آن مجبوریم به واردات واکسن کرونا بپردازیم.
وزیر بهداشت با بیان این‌که برخی سخنان شعارگونه درباره واکسن کرونا بیان می‌کنند، اظهارداشت: هرکس که دلش بیشتر از ما برای وطن می‌سوزد و فکر می‌کند که می‌تواند بهتر از ما واکسن کرونا واردکشور شود، برود و واکسن بیاورد و ما ارز مورد نیازش را تأمین می‌کنیم؛ ما به دلالی و کاسبان تحریم میدان نمی‌دهیم.
نمکی افزود: برخی فکر می‌کنند که پشت دروازه‌های مملکت، کانتینرهای واکسن کرونا ایستاده‌اند و چوب حراج به واکسن کرونا زده‌اند. اینطور نیست و توانمندترین تیم را برای تامین واکسن انتخاب کرده‌ایم و از منابع معتبر واکسن کرونا خریده‌ایم. امیدواریم کادر درمان و بهداشت، بیماران خاص و صعب العلاج، افراد مسن بالای 65 سال و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر را تا قبل از تولید واکسن ایرانی علیه کرونا واکسینه کنیم.

گلایه از کمبود منابع مالی
وی ضمن ابراز گلایه از کمبود منابع مالی در مقابله با کرونا گفت: تقاضایم از همکاران افزایش منابع است؛ ما برخی منابع را دریافت نکرده‌ایم و امیدواریم در جدال نابرابر با ویروس کرونا، دستمان خالی نباشد و شرمنده همکاران خط مقدم مقابله با کرونا نباشیم.
وزیر بهداشت با بیان این‌که سال بسیار سخت بر همکاران من و مردم عزیز ما گذشت؛ خاطرنشان کرد: باید خدا را شاکر باشیم که توانستیم علیرغم سختی‌ها و مضایق ناشی از تحریم‌ها این سال را به سرانجام برسانیم. درود می‌فرستم به روح همه شهدا به خصوص شهدای عرصه سلامت که داغشان بر سینه ما ماندگار خواهد بود. از همه کسانی که در سال 99 ما را کمک و همراهی کردند تشکر می‌کنم.
منبع : خبرگزاری تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

از «شور» شريعتي تا «شعور» مطهري
چهارشنبه ۲ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۲
"طلبه شاکر"
يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
ملتی استثنایی واجد خدمت استثنایی
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۰
تفاوت جدی این دوره انتخابات
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰