رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی خصمانه، وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران را تمدید کرد.
۰
plusresetminus
بایدن آب پاکی را روی دست اصلاح‌طلبان حاکم بر دولت ریخت/ تحریم‌های جامع علیه ایران باید حفظ شود
به گزارش بلاغ، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای به روسای مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران را تمدید کرد.

بایدن در این بیانیه خاطرنشان کرده وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران که برای نخستین بار در ۱۵ مارس ۱۹۹۵ اعلام شد بعد از ۱۵ مارس ۲۰۲۱ نیز لازم‌الاجرا است.

در بیانیه بایدن آمده است: «اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران، همچنان تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده به شمار می‌آیند».
او سپس خاطرنشان کرده است: «بنا به این دلایل تشخیص من این است که لازم است وضعیت اضطرار ملی اعلام شده در فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷ در قبال ایران ادامه یافته و تحریم‌های جامع وضع‌شده علیه ایران برای رسیدگی به این تهدید حفظ شوند».

بایدن در بیانیه‌ای دیگر خاطرنشان کرده رئیس‌جمهور وقت آمریکا در تاریخ ۱۵ مارس ۱۹۹۵ «به منظور مقابله با تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده‌ای که اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران متوجه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده می‌کند».

در این بیانیه آمده است: «رئیس‌جمهور آمریکا روز ۱۵ مارس ۱۹۹۵ به موجب فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۷۵ و به منظور رسیدگی به تهدیدهای غیرمعمول و فوق‌العاده‌ای که اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران علیه منافع ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده ایجاد می‌کنند، در ارتباط با این کشور وضعیت اضطرار ملی اعلام کرد».

بایدن خاطرنشان کرده رئیس‌جمهور وقت آمریکا، روز ۶ ماه مه ۱۹۹۵، با امضای یک فرمان اجرایی دیگر (فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۹) تحریم‌های جامعی را علیه ایران وضع کرده است.
در این بیانیه آمده است: «اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران شامل ‌اشاعه و توسعه موشک و سایر توانمندی‌های متعارف و نامتقارن تسلیحاتی، شبکه ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ای، حمایت از گروه‌های تروریستی و فعالیت‌های مخرب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نائبانش همچنان تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده متوجه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده می‌کنند».

 بایدن در این بیانیه تأکید کرده وضعیت اضطراری فعلی که به موجب فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷ اعمال شده با وضعیت اضطراری دیگری که ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ به موجب فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ اعلام شده تفاوت دارد. فرمان اجرایی نوامبر ۱۹۷۹ پس از حادثه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران صادر شده است.

رسوایی مجدد
بزک‌کنندگان آمریکا

در ماه‌ها و هفته‌های اخیر مدعیان اصلاحات به دفعات ادعا کرده بودند که جو بایدن، اقدامات ضدایرانی ترامپ را متوقف کرده و تعامل با ایران را در پیش می‌گیرد. اما همانطور که منتقدان به درستی ‌اشاره کرده بودند، بایدن دقیقا در حال استمرار اقدامات ضدایرانی ترامپ است و به هیچ عنوان این رویکرد ضدایرانی را متوقف نکرده است.  در روزهای گذشته، ریچارد نفیو مشهور به معمار تحریم‌های ضدایرانی در دولت بایدن منصوب شد. حالا بایدن در ادامه اقدامات ضدایرانی، وضعیت اضطرار ملی علیه کشورمان را تمدید کرد.

در هفته‌های گذشته، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی با ‌اشاره به تداوم اقدامات خصمانه کاخ سفید علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ایالات‌متحده هیچ‌یک از اهرم‌های فشار علیه ایران را کنار نگذاشته و تحریم‌های واشنگتن علیه تهران به قوت خود باقی هستند.

گفتنی است در هفته‌های اخیر و به‌ویژه با عملیاتی شدن توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از 5 اسفند، برخی دولتمردان و مدعیان اصلاحات هرچند به یکی بودن مسیر دموکرات‌ها و جمهوری خواهان در برابر ایران اعتراف می‌کنند اما بی‌آنکه تمرکز خود را بر روی «خنثی‌سازی» تحریم و حل مشکلات اقتصادی بگذارند صرفاً با ابراز امیدواری در مواضع سیاسی خود، چشمشان معطوف به دشمنان ملت است که تحریم‌ها را بردارند!

هم بایدن و هم ترامپ در رویکردی زورگویانه و غارتگرانه تاکید دارند که برجام ناقص است و باید با دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران و ضمیمه کردن توان موشکی و قدرت منطقه‌ای کشورمان، این توافق تکمیل شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
در وین پیروزی را به شکست تبدیل نکنید!؟
يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۲
تولید در کشورمان نیازمند غبارروبی است
شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
تحلیل‌های غلط‌انداز صهیونیستی فریب‌مان ندهد
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
مناجاتی با خداوند
چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۲