رئیس قوه قضائیه در حاشیه غرس نهال:

تعرض به منابع طبیعی پذیرفتی نیست

تاریخ انتشارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۱
کد مطلب : ۴۴۸۸۸۷
رئیس‌قوه قضائیه گفت: تغییر کاربری اراضی خلاف قانون چه از ناحیه افراد حقیقی و چه از ناحیه افراد حقوقی مجاز نیست و لازم است با آن برخورد شود.
۰
plusresetminus
تعرض به منابع طبیعی پذیرفتی نیست
به گزارش بلاغ و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی دیروز به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی یک اصله نهال میوه غرس کرد.

رئیس‌قوه قضائیه پس از کاشت نهال در سخنانی با ‌اشاره به مسئولیت همه دستگاه‌های کشور درخصوص حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کشور اظهارداشت: دستگاه قضایی در حوزه نظارت و قضاوت پیرامون حفظ محیط زیست و منابع طبیعی مسئولیت مهمی بر عهده‌دارد.

رئیسی در ادامه از محیط زیست، جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور به عنوان ذخایر و گنجینه‌های ملت یاد کرد و افزود: امروز حفظ این ذخایر و گنجینه‌ها وظیفه همگان است.

وی با تاکید بر اینکه تعرض به جنگل‌ها، محیط زیست و منابع طبیعی از ناحیه هیچکس با هیچ توجیهی پذیرفتنی نخواهد بود، گفت: تغییر کاربری اراضی خلاف قانون چه از ناحیه افراد حقیقی و چه از ناحیه افراد حقوقی مجاز نیست.

رئیس‌دستگاه قضا ضمن تاکید بر لزوم رعایت دقیق انضباط در تغییر کاربری اراضی، ادامه داد: کمیسیون‌های مسئول در این زمینه باید کار را به نحو قانونی انجام دهند تا از این طریق افراد و دستگاه‌هایی که خلاف قانون و با نفوذ و قدرت سازمانی، قصد تغییر کاربری اراضی را دارند شناسایی شوند؛ تغییر کاربری از سوی یک سازمان اداری در یک شهرستان بدون اخذ مجوزهای قانونی پذیرفتنی نیست.

رئیسی با تاکید بر لزوم سرزنش و پیگیری تخلف شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متخلف در حوزه تغییر کاربری اراضی، به تمام سازمان‌ها و دستگاه‌های اداری کشور توصیه کرد که بیش و پیش از دیگران خود را نسبت به حفظ محیط زیست، رعایت قوانین و مقررات در حوزه تغییر کاربری‌ها از جمله تغییر کاربری اراضی کشاورزی به فضاهای غیرکشاورزی اعم از فضاهای مسکونی، اداری و خانه‌های سازمانی، موظف بدانند.

وی، همگان را نسبت به اجرای قانون در حوزه حفظ محیط زیست، منابع طبیعی، جنگل‌ها و تالاب‌ها موظف دانست و با‌اشاره به پیگیری قانونی متخلفان در این عرصه عنوان کرد: امروز گزارش‌ها نشان دهنده آن است که مجموعه این پیگیری‌ها به کاهش تعرض به منابع طبیعی منجر شده لکن این روند کاهشی کافی نیست چرا که هنوز هم در جریان سفرهای استانی گزارش‌هایی درخصوص ترک فعل و حساسیت نداشتن برخی مسئولان در زمینه تعرض به منابع طبیعی به دست ما می‌رسد.

رئیس‌دستگاه قضا با‌اشاره به لزوم انجام یک کار متفاوت در زمینه حفظ محیط زیست و جلوگیری از تعرض به منابع طبیعی کشور گفت: همه مسئولان، دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید خود را نسبت به رعایت مقررات و قوانین در زمینه حفظ محیط زیست مسئول بدانند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
در وین پیروزی را به شکست تبدیل نکنید!؟
يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۲
تولید در کشورمان نیازمند غبارروبی است
شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
تحلیل‌های غلط‌انداز صهیونیستی فریب‌مان ندهد
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
مناجاتی با خداوند
چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۲