در نشست فراکسیون کارگری مجلس با وزیر کار مقرر شد:

پیگیری اختصاص 500 میلیون دلار بن به کارگران در لایحه بودجه 1400

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴
کد مطلب : ۴۴۸۸۱۹
در نشست اعضای هیات رئیسه فراکسیون کارگری مجلس با وزیر کار مقرر شد پیگیری مجدانه و لازم از طرف هیات رئیسه فراکسیون برای گنجاندن بندی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مبنی بر اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار برای بن کارگری صورت گیرد.
۰
plusresetminus
پیگیری اختصاص 500 میلیون دلار بن به کارگران در لایحه بودجه 1400
به گزارش بلاغ، نشست هم اندیشی و تبادل نظر اعضای هیات رییسه فراکسیون کارگری با وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، معاونان و مشاوران ایشان در مورد مشکلات و مسائل کارگران و بازنشستگان برگزار شد.

در این نشست در ابتدا علی بابائی کارنامی رییس فراکسیون کارگری به اقدامات صورت گرفته در حوزه مسکن کارگران اشاره کرد و ضمن تشکر از این اقدامات موضوع پرداخت مطالبات کارگران از جمله کارگران شرکت هپکو را یکی از مباحث مهم دانست و از سازمان تامین اجتماعی خواست که مطالبات را در اسرع وقت پرداخت کند.

وی به تبصره 2 بند ( و ) قانون بودجه سال 1400 اشاره و تاکید کرد که این موضوع در کمیسیون تلفیق در دست بررسی است و در صورت تصویب نهایی می‌تواند بخش بزرگی از مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت را پاسخگو باشد.

بابایی کارنامی با توجه به ایام تصمیم‌گیری درباره مزد کارگران در شورای عالی کار، این موضوع را بسیار مهم برای کارگران کشور دانست و از وزیر کار خواست که به تناسب تورم کشور نسبت به افزایش مزد اقدام شود.

رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ما به دنبال عدالت مزدی در کشور برای رفاه کارگران عزیز هستیم و از اقدامات موثر وزارت کار در راستای تحقق این اصل حمایت می‌کنیم.

محمدحسن آصفری عضو هیات رییسه فراکسیون کارگری در ادامه با اشاره به اینکه سال آینده در کشور انتخابات ریاست جمهوری را داریم و دشمنان و معاندان دنبال بهره‌برداری از مسایل صنفی کارگران برای تحت شعاع قرار دادن انتخابات هستند، افزود: همچنین با توجه به شرایط تورمی و مشکلات اقتصادی، لازم است مزد کارگران به تناسب شرایط تورم و اقتصاد کشور افزایش پیدا کند.

عضو هیات رئیسه فراکسیون کارگری یادآور شد: مزد کارگران پایین است و ما منتظر تصمیم جدی و منصفانه در خصوص مزد کارگران برای سال 1400 هستیم.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با توجه به تجمع کارگران کارخانه آلومینیوم اراک برای پیگیری مطالباتشان، از وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی خواست که به نحو مطلوبی پاسخگوی مطالبات این افراد باشد.

نوروزی دیگر عضو هیات رییسه فراکسیون کارگری با اشاره به شرایط سخت اقتصادی برای کارگران و بازنشستگان کشور درخواست کرد در خصوص مزد سالیانه و ترمیم حقوق بازنشستگان در همسان سازی اقدام جدی به عمل آید.

وی با اشاره به ضعف هایی که در پوشش درمان کارگران هست، بیان کردکه لازم است وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی در این رابطه تدابیر جدی برای پوشش درمانی بهتر و مطلوب تر کارگران در سراسر کشور بیندیشند.

جبار کوچکی نژادارم ساداتی نماینده مردم رشت و عضو هیات رییسه فراکسیون کارگری نیز با انتقاد از نابسامانی و هرج و مرج در نظام هماهنگ پرداخت حقوق و مزایا در کشور، از وزیر کار خواست که در مورد مزد سالیانه کارگران به تناسب شرایط اقتصادی و تورمی کشور تصمیم گرفته شود.

شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پایان با تشکر از نمایندگان و اعضای فراکسیون کارگری که نسبت به کارگران عزیز دغدغه‌مند هستند، گفت: هر کاری برای خدمت به این قشر بزرگ و زحمتکش صورت گیرد ضمن اینکه وظیفه سازمانی ما است و بابت آن حقوق می گیریم ، دارای پاداش و اجر اخروی فراوانی نیز هست.

وی حمایت از محرومان و مستضعفان که حافظان اصلی انقلاب هستند را وظیفه خود دانسته و تاکید کرد که حیات انقلاب اسلامی وابسته به این عزیزان است و از طرفی انقلاب اسلامی بوده که ما الان مدیر شدیم و هستیم بنابراین خدمت به این عزیزان خدمت به آرمان های انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به راه‌اندازی پایگاه جامع اطلاعات ایرانیان، این پایگاه و اطلاعات خروجی آن در تصمیم گیری را مهم دانست و به برخی آمارهای حاصل شده در حوزه رفاه اجتماعی نیز اشاره کرد.

شریعتمداری در مورد مسکن کارگری گفت: 320 هزار نفر برای مسکن کارگری ثبت نام کردند و ما هم به طور ویژه در حال پیگیری هستیم که از بانک های خودمان (بانک رفاه و بانک توسعه تعاون) و بانک های دیگر کمک بگیریم و مسکن کارگری را شروع کرده و حداقل تا پایان دولت به جایی برسانیم؛ در حوزه مصالح ساختمانی نیز با توجه به اینکه 37 درصد سیمان کشور را خودمان تامین می کنیم و تعاونی های نیز متولی آن هستیم تلاش داریم هر چه زودتر کار را از طریق تعاونی های مسکن شروع کنیم و همچنین درصدد هستیم نرخ وام را هم پایین تر بیاریم که امیدوارم بتوانیم این کار بزرگ را جلو ببریم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به درمان کارگران بیان کرد که با بررسی به عمل آمده و همکاری بین بخشی با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی حدود 73 شهر و شهرستان در کشور هست که باید در مورد ساختن مراکز ملکی درمانی سازمان تامین اجتماعی در آن ها اقدام کنیم که اعتبار آن یا در بودجه عمومی باید بیاید یا سازمان تامین اجتماعی خودش بسازد.32 شهرستان هم هیچ گونه زیرساختی درمانی تامین اجتماعی ندارد اما وزارت بهداشت زیرساخت دارد و لذا ما با وزارت بهداشت تفاهم کردیم که 5 سال جلوتر خدمات درمانی آن‌ها را خریداری می‌کنیم وآنها هم زودتر مجموعه درمانی را ساخته و به بهره‌برداری برسانند همچنین در این تفاهم‌نامه ارایه خدمات درمانی به افراد بالای 65 سال که به مراکز درمانی وزارت بهداشت می‌روند را رایگان کردیم؛ این در حالی است که در مراکز ملکی تامین اجتماعی از قبل هم رایگان بوده است.

گفتنی است درباره دستمزد که 68 درصد GDP کشور در حدود 11 درصد بنگاه های بزرگ مقیاس هستند که این ها جمعا حدود 1 میلیون نفر نیروی کار دارند و متوسط حقوق ماهیانه بالای 5 میلیون دارند و لذا حداقل دستمزد برای این افراد معنی ندارد. اما 32 درصد GDP کشور در حدود 89 درصد بنگاه های اقتصادی اند و عمده کارگران کشور یعنی حدود 9 میلیون در این دسته قرار دارند که حداقل دستمزد برای این گروه موضوعیت دارد بنابراین با این توضیحات همانطور که گفته شد در تلاش هستیم با رعایت سه جانبه گرایی و توجه شرایط اقتصادی کشور بحت دستمزد را به جایی برسانیم که هم رفاه حداقلی برای کارگران عزیز فراهم شود و هم واحدهای تولیدی توان ادامه فعالیت داشته باشند.

در پایان این جلسه مقرر شد پیگیری مجدانه و لازم از طرف اعضای هیات رییسه فراکسیون کارگری برای گنجاندن بندی در بودجه سال 1400 مبنی بر اختصاص 500 میلیون دلار برای به بن کارگری صورت گیرد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
رفع تحریم‌ها و اصولی که نباید نادیده گرفت!
پنجشنبه ۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
مظلومیت بانویی تاریخ‌ساز
پنجشنبه ۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۶
مظلوم‌ترین سردار مازندرانی
چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۴