پس از ایران، عراق و بحرین هم درخواست میزبانی دادند؛

برنامه‌ریزی جدید AFC به ضرر فوتبال ماست

تاریخ انتشارپنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
کد مطلب : ۴۴۸۴۹۱
با بررسی دیدارهای باقیمانده تیم ملی فوتبال در مرحله مقدماتی جام جهانی نشان می‌دهد برنامه‌ریزی جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا کاملا به ضرر فوتبال ایران است.
۰
plusresetminus
برنامه‌ریزی جدید AFC به ضرر فوتبال ماست

یه گزارش بلاغ، پس از لغو چند باره مسابقات انتخابی جام جهانی در آسیا و از دست رفتن زمان کافی برگزاری این مسابقات به صورت رفت و برگشت، در نهایت کمیته برگزاری مسابقات روز سه شنبه تصمیم گرفت تیم‌ها به صرت متمرکز در یک کشور به رقابت بپردازند تا در مدت زمان کوتاهی تکلیف این مرحله از مسابقات مشخص شود. در نتیجه تیم ملی ایران در ۱۲ روز و در فواصل زمانی سه روز یک بار با تیم‌های هنگ کنگ، بحرین، کامبوج و عراق دیدار خواهد کرد تا تکلیف شاگردان دراگان اسکوچیچ مشخص شود. برنامه‌ریزی مسابقات به این نحو و همین‌طور شرایط بغرنج تیم‌ملی، کار شاگردان اسکوچیچ را سخت‌تر از هر زمان دیگری خواهد کرد. در حال حاضر تیم ملی از چهار دیدار نخست خود در دور رفت فقط دو پیروزی کسب کرده و با شکست مقابل بحرین و عراق، در رتبه سوم گروهش قرار دارد، گروهی که فقط یک تیم به صورت مستقیم جواز صعود به مرحله بعد را به دست می‌آورد. تا قبل از شیوع کرونا، اهالی فوتبال ایران امیدوار بودند با برگزاری بازی‌های باقی مانده که عمدتا به میزبانی ایران بود، تیم ملی امتیازات از دست داده را جبران کند. ولی در این برنامه‌ریزی، حق ایران بیش از هر تیم دیگری ضایع شده است. در ادامه به برخی از نکات منفی برگزاری متمرکز مسابقات مقدماتی جام جهانی برای تیم ملی اشاره می‌شود:

1- این برنامه‌ریزی باعث از دست رفتن میزبانی‌های تیم ملی با حضور تماشاگران شده است. با توجه به اینکه ایران در دور رفت در سه دیدار از چهار دیدار خود مهمان بود، در دور برگشت می‌توانست از هنگ‌کنگ، بحرین و عراق با حضور هواداران میزبانی کند و با فشار آن‌ها، رقبا را شکست دهد اما در برنامه‌ریزی متمرکز، بازی‌ها در یک کشور واحد و بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود و شانس میزبانی ایران از دست خواهد رفت.

2- در جدول مسابقات، ایران یک بازی کمتر از تیم‌های دیگر انجام داده است. در نتیجه در ادامه رقابت‌ها تیم ملی مجبور است چهار بار به میدان برود اما رقبای دیگر می‌توانند در یک هفته از مسابقات به استراحت بپردازند و فقط سه دیدار را برگزار کنند. این در شرایطی است که مسابقات قرار است سه روز یک بار برگزار شود و در زمان بازی ایران و عراق در هفته پایانی، شاگردان اسکوچیچ سه بازی فشرده را پشت سر گذاشته‌اند.

3- اما برگزاری مسابقات به صورت متمرکز باعث بهم خوردن جدول برنامه‌ریزی مسابقات هم شده است. تا قبل از این قرار بود ایران ابتدا دو بازی نسبتا آسان خود با هنگ کنگ و کامبوج را برگزار کند و در هفته‌های پایانی به مصاف بحرین و عراق برود اما در برنامه جدید، بازی با بحرین یک هفته جلوتر افتاده است که از نظر قدرت تیمی بهتر از کامبوج است و کار ایران را سخت‌تر می‌کند.

4- در حالی که درگذشته تیم ملی می‌توانست با بازی با هنگ کنگ و کامبوج در فروردین ۹۹ به هماهنگی بیشتری برسد و همزمان عملکرد عراق و بحرین را زیر نظر داشته باشد، حالا کار سخت‌تر هم می‌شود و اسکوچیچ مجبور است از ترکیب‌های مختلف استفاده کند تا تیم ملی دچار خستگی کمتری شود و در نتیجه ممکن است هماهنگی تیم‌ هم به علت جابه‌جایی‌های زیاد کمتر شود. از طرفی شناخت کمتری هم نسبت به بحرین و عراق به علت زمان کوتاه برای آنالیز آنها خواهد داشت.

5- در حالی برنامه‌ریزی علیه ایران است که تیم ملی برای صعود به صورت مستقیم، نیازمند چهار پیروزی از چهار بازی است و حتی یک مساوی، کار صعود به مرحله بعد را دچار اما و اگر می‌کند.
حالا اسکوچیچ و شاگردانش باید تلاش بیشتری برای خروج از این مخمصه داشته باشند تا به عنوان یکی از تیم‌های صعود‌کننده به مرحله سوم انتخابی جام جهانی شناخته شوند و امیدهای فوتبال ایران را زنده نگه دارند. طبق اعلام AFC، بنا به درخواست هر یک از تیم‌های حاضر در گروه، مسابقات به صورت متمرکز در یکی از کشورها برگزار می‌شود و در صورتی که درخواستی وجود نداشته باشد، بازی‌ها به کشور ثالث منتقل می‌شود. ایران برای میزبانی مسابقات اعلام آمادگی کرده ولی در این زمینه تنها نیست. بر اساس اعلام خبرگزاری ایسنا کشورهای عربی از علاقه‌مندی بحرین برای میزبانی بازی‌های باقی مانده نیز خبر داده‌اند.

آمادگی عراق و بحرین برای میزبانی
روز گذشته رسانه‌های عرب زبان از خوشحالی عراق و بحرین برای برگزاری مسابقات به صورت متمرکز خبر داده‌ و اعلام کرده‌اند این دو کشور برای برگزاری باقی مانده مسابقات به صورت متمرکز در کشور خودشان درخواست داده‌اند. AFC می‌گوید درخواست تمام تیم‌های گروه را برای میزبانی مسابقات بررسی می‌کند و در نتیجه ایران، بحرین و عراق برای میزبانی از باقی مانده بازی‌ها درخواست داده‌اند که این موضوع اوج بی‌عدالتی در حق ایران است چرا که ممکن است به خاطر شرایط تحریمی و همین‌طور روابط بهتر بحرین با این کنفدراسیون، ایران موفق به گرفتن میزبانی نشود و در نتیجه علاوه ‌بر اینکه نمی‌تواند از حق حداقلی خود برای میزبانی در دور برگشت استفاده کند، حتی مجبور شود راهی یکی از این دو کشور شود و ۴ دیدار باقی مانده خود را برگزار کند.
اگر چه فدراسیون فوتبال ایران برای گرفتن میزبانی اعلام آمادگی کرده ‌اما بحرین نیز خواستار این میزبانی شده است. شیخ سلمان، رئیس‌کنفدراسیون فوتبال آسیا هم بحرینی است و این موضوع می‌تواند به علت روابط نزدیک AFC‌ با فدراسیون بحرین، به سود این کشور کوچک در خلیج‌فارس تمام شود.
در هر حال با توجه به وضعیت نه چندان مساعد ایران در مرحله گروهی، اخذ میزبانی توسط یکی از دو کشور بحرین و عراق، می‌تواند شرایط را برای ما نابرابرتر از گذشته کند. در جدول رده‌بندی گروه C انتخابی جام جهانی عراق با ۱۱ امتیاز اول، بحرین با ۹ امتیاز دوم و ایران با یک بازی کمتر و ۶ امتیاز سوم هستند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
در وین پیروزی را به شکست تبدیل نکنید!؟
يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۲
تولید در کشورمان نیازمند غبارروبی است
شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
تحلیل‌های غلط‌انداز صهیونیستی فریب‌مان ندهد
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
مناجاتی با خداوند
چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۲