مصرف مازوت توسط نیروگاه‌ها از سوی دولتمردان عامل اصلی آلودگی هوا عنوان می‌شود و رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید مردم یا گازهای سمی تنفس کنند یا خاموشی و تاریکی را تحمل کنند؛ اما در این میان چند سوال و چند عامل مطرح است که پنهان مانده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ‌نیوز به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این روزها آلودگی هوا در پایتخت و کلانشهرها تنفس مردم را تحت فشار قرار داده است؛ نیروگاه‌ها و بعضی صنایع به عنوان مقصر نخست و اصلی معرفی آلودگی هوا معرفی می‌شوند که با افزایش مصرف گاز خانگی، از گازوئیل و مازوت استفاده می‌کنند؛ البته در جانمایی نیروگاه‌ها به مسائل زیست محیطی توجه نشده و نیروگاه‌ها در کشور ماه در حاشیه و نزدیک شهرها بنا شده‌اند.
به گفته مسئولان وزارت نفت و نیرو رشد مصرف گاز در بخش خانگی در کشور حدود ۱۲ درصد و در تهران به ۱۵ درصد بوده و کشور با کمبود گاز مواجه شده است. تامین برق در زمستان به دلیل قطعی گاز نیروگاه با مشکل مواجه شده و نیروگاه را ناچار به استفاده از سوخت مایع نظیر گازوییل و مازوت می‌کند؛ البته در روز‌های اخیر، دو نیروگاه کشور با پلمب مخازن مازوت خود مواجه شده‌اند.
 
عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در تازه‌ترین اظهار نظرخود گفته است که معتقدم بهتر است روزانه دو ساعت خاموشی برق داشته باشیم، اما از مازوت استفاده نشود. 
وی عامل اصلی آلودگی هوا را استفاده از سوخت‌های فسیلی به‌ویژه گازوییل در خودروهای دیزلی و مازوت در صنایع سنگین و نیروگاه‌ها عنوان کرد.
او با بیان اینکه در حال‌ حاضر محدودیت‌هایی در زمینه عرضه گاز در کشور داریم، گفت: با افزایش مصرف گاز در کشور، نیروگاه‌ها و کارخانه‌هایی مثل سیمان باکمبود انرژی روبه‌رو شده‌اند و از این‌رو ناچار هستند که مازوت و یا گازوییل مصرف کنند.
 
کلانتری البته اشاره کرد که قرار شده نیروگاه‌هایی که در حاشیه کلانشهرهای کشور تا حد امکان از سوخت مازوت استفاده نکنند و درحال‌ حاضر نیروگاه‌های حاشیه تهران از سوخت مازوت استفاده نمی‌کنند.
 
خاموشی‌های پراکنده در کشور
براساس گزارش دانا؛ در چند روز گذشته بسیاری از کلانشهر‌ها همچون تهران با قطعی مکرر برق بخصوص در شب‌ها مواجه بود؛ همچنین قطع گاز نیروگاه‌ها موجب خاموشی ناگهانی برق مناطقی از بجنورد، مرکز خراسان شمالی و چهار شهرستان دیگر این استان و غافلگیری مردم شد. وزارت نیرو هم برنامه قطعی برق در برخی استان‌ها و شهرها را منتشر کرده بود و که نمونه آن استان خراسان شمالی است. 
بیشتر مناطق تهران امروز سه‌شنبه شاهد قطعی ۲ ساعته برق بود و برخی از شهروندان تهران از تعدد قطعی برق در تهران انتقاد کردند.
مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با اشاره به قطعی برق در مناطقی از پایتخت و همچنین در برخی از استان‌های کشور، گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده در برخی از نقاط کشور مجبور به اعمال محدودیت و خاموشی شدیم که دلیل اصلی آن افزایش مصرف گاز خانگی و محدودیت تحویل سوخت به نیروگاه تلقی می‌شود.
این در حالی است که پیش از این نیز با کاهش روشنایی معابر، بزرگراه ها، پارک ها... سعی در کاهش مصرف برق و تاثیرگذاری در مصرف گاز دارد. در این شرایط و در پی قطعی برق در بسیاری از مناطق شهری و روستایی، شهروندان می‌گویند با مشکلاتی از جمله اختلال در امتحان مجازی دانش‌آموزان، اشتغال‌های خانگی، سرما در ساختمان و ناامنی در تردد‌های شبانه مواجه شده‌اند.
ایسنا در این مورد نوشت شهروندان می‌گویند: این روزها به دفعات برق قطع می‌شود و از آن طرف دانش آموزان باید به صورت آنلاین در کلاس‌های مدرسه شرکت کنند. وقتی برق نیست، اینترنت هم نیست. شما بفرمایید ما و بچه‌های ما باید چه کار کنند؟ به نظر شما آیا دانشگاه و اساتید می‌پذیرند که بگوییم بخاطر قطع بودن برق در امتحان شرکت نکرده‌ایم؟ بعد از یک ترم تلاش و پرداخت شهریه سنگین دانشگاه به همین راحتی و بدون اعلام قبلی برق را قطع می‌کنند. این انصاف است؟
 
فقط ۴ یا ۵ نیروگاه مازوت استفاده می‌کند
سوالی مطرح است و آن اینکه آیا قطعی برق که رئیس سازمان محیط زیست پیشنهاد داده است، آیا در رفع آلودگی هوا اثر گذار است؛ اصلا چند نیروگاه از سوخت مازوت استفاده می‌کنند؛ مشکل کجاست؟
مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به وجود ۱۲۰ نیروگاه در کشور، گفت: از این تعداد چهار تا پنج نیروگاه از سوخت مازوت و بقیه از گاز و گازوئیل برای تولید برق استفاده می‌کنند البته مصرف برق کشور در ماه‌های آبان، آذر و دی امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۷ درصد و بیشتر رشد داشته است.
وی افزود: نیروگاه‌ها با توجه به این محدودیت مجبورند از سوخت دوم یعنی گازوئیل و مازوت برای تولید برق استفاده کنند؛ اولویت اصلی تولید برق در نیروگاه‌های کشور استفاده از سوخت گاز است و اگر به هر دلیلی گاز تامین نشد از سوخت مایع استفاده می‌شود.
سخنگوی صنعت برق با اعلام اینکه برای تولید برق در کلانشهر‌ها مثل تهران، البرزو اصفهان از مازوت در نیروگاه‌ها استفاده نمی‌شود، گفت: مصرف سالانه سوخت مازوت در نیروگاه‌های کشور شش تا هفت درصد، سوخت گازوئیل ۱۴ تا ۱۵ درصد و سوخت گاز ۸۰ درصد است.
 
تایید عدم استفاده از مازوت در نیروگاه‌های تهران شد
محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه در نیروگاه‌های استان تهران و واحد‌های تامین کننده برق شهرستان‌های تهران به هیچ عنوان از مازوت استفاده نکرده و نمی‌کنیم، گفت: کارشناسان محیط زیست به صورت روزانه در حال پایش وضعیت سوخت مصرفی این واحد‌ها هستند.
وی افزود: در حوزه برق منطقه‌ای تهران تنها دو نیروگاه منتظرقائم و بعثت امکان استفاده از مازوت را دارند که این دو واحد نیز مدت‌های طولانی است با دستور دادستانی مخازن مازوت آن‌ها پلمپ شده و امکان استفاده از مازوت را ندارند. در سراسر کشور حدود هشت واحد آن به ضرورت در زمانی که فشار گاز افت پیدا کرده و یا کسری در تامین آن ایجاد شود، به ناچار مجبور به استفاده از سوخت مازوت آن هم به صورت کوتاه مدت هستند تا مشکل تامین گاز آن‌ها برطرف شود.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به ادعای مطرح شده مبنی بر آزاد بودن نیروگاه‌های شرق تهران برای استفاده از مازوت، گفت: در شرق تهران تنها نیروگاه شهدای پاکدشت (دماوند) مشغول به فعالیت است که آن هم به دلیل سیکل ترکیبی بودن امکان استفاده از مازوت را ندارد و در صورت نبود کمبود گاز از گازوئیل استفاده می‌کند.
 
مقصر ۶۰ درصد آلودگی هوا مشخص شد
مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براساس بازدید گروه‌های پایش و اندازه‌گیری صورت گرفته از مخازن نیروگاه‌های تهران هیچ یک از این واحد‌ها تاکنون از مازوت استفاده نکرده‌اند. تنها با اندکی صرفه‌جویی هم برق و گاز کمتری مصرف می‌شود، هم میزان آلودگی کاهش پیدا می‌کند و از طرفی دیگر ناچار به استفاده از مازوت نیستیم.
وی با اشاره به علل اصلی آلودگی هوای تهران، گفت: زمانی که وارونگی هوا رخ می‌دهد سرعت بادی وجود ندارد؛ همین مسئله موجب شده تا قدرت تخلیه شهر از بین برود. ۶۰ درصد آلایندگی مربوط به منابع متحرکی از جمله کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها، وانت‌ها و موتورسیکلت‌ها است که سهم قابل توجهی از آلودگی هوا را به خود اختصاص داده‌اند. ​
 
ساخت نیروگاه در دولت تدبیر و امید متوقف شد
پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، توسعه نیروگاه‌ها و افزایش ظرفیت تولید برق متوقف شد و یکی از علت‌ها آن هم به توافق‌نامه پاریس مربوط می‌شود که در دولت یازدهم امضاء شد و همین امر خلا نساختن نیروگاه را پوشش داد؛ در حالی که نیازمند تولید برق بودیم و هستیم زیرا ظرفیت فعلی پاسخگوی نیاز کشور نیست و می‌بایست اضافه شدن ظرفیت نیروگاهی با اولویت تجدیدپذیرها و برقه هسته‌ای باید در دستور کار وزارت نیرو قرارگیرد.
هر چند هم اکنون ظرفیت نیروگاهی، محدودیتی برای تولید برق ندارد و تنها به دلیل رشد مصرف گاز، دچار محدودیت در تامین سوخت نیروگاه‌ها شده است.
در حالی که ایجاد ظرفیت نیروگاهی در طول عمر دولت یازدهم و دوازدهم با کاهش جدی نسبت به قبل مواجه شده که وزیر نیرو اعتقاد دارد افزایش ظرفیت نیروگاهی در دولت‌های قبلی صرفا برای عبور از پیک مصرف انجام می‌شد و باید محل سوال و تردید قرار گیرد.
رضا اردکانیان وزیر نیرو در بهمن سال 96 گفته بود؛ زیر بار مافیای نیروگاه سازی نخواهد رفت. وی گفته بود: اگر لازم باشد نیروگاه احداث خواهد شد اما اینکه صرفاً نیروگاه بسازیم نه این‌طور نیست. ساخت نیروگاه برای جوابگویی به ۲۰۰ ساعت مصرف توجیه اقتصادی ندارد؛ و اینکه ساخت نیروگاه‌ها در دولت‌های قبل را به دلیل پیک مصرف و خاموشی‌ها عنوان کرده بود.
 
اعتراف وزیر نیرو؛ کنوانسیون پاریس جلوی توسعه نیروگاه‌ها را گرفت
اردکانیان چندی پیش با بیان اینکه به علت تعهداتی که در کنوانسیون پاریس داشتیم به اندازه کافی نیروگاه‌ها توسعه نیافته است، گفت: در بخش مصرف خانگی به ویژه در این ایام، افزایش قابل ملاحظه‌ای داریم و از ابتدای آذر تا ۱۰ دی و در مدت ۴۰ روز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش ۱۵ درصدی را در مصرف گاز خانگی در استان تهران شاهد هستیم.
 
وی درباره تدابیر اتخاذ شده برای مشکل برق در نیروگاه‌ها و استفاده از مازوت گفت: اگر مصرف گاز خانگی کاهش نیابد به طور طبیعی سهم بقیه بخش‌ها از جمله نیروگاه‌ها کم می‌شود و این کم شدن اثر خود را هم بر روی سوخت مایع می‌گذارد و هم به علت محدود بودن سوخت مایع، ممکن است خاموشی داشته باشیم.
 
براساس این گزارش با وجود افزایش چشمگیر ظرفیت تولید برق کشور در طول ۴۰ سال گذشته، آمار نشان می‌دهد در طول سال‌های اخیر و دولت یازدهم و دوازدهم، شاهد کاهش ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور در هر سال بوده‌ایم.
 
رکورد بیشترین ظرفیت اسمی نصب شده نیروگاه‌های کشور در طول یک سال با اضافه شدن ۴۹۳۵ مگاوات به شبکه برق به سال ۸۹ مربوط می‌شود؛ در حالی که کمترین ظرفیت اسمی نصب شده در طول ده سال اخیر با اضافه شدن ۹۴۳ مگاوات برای سال ۹۴ است.
 
بررسی آمار نشان می‌دهد در طول عمر دولت یازدهم و دوازدهم، ظرفیت اسمی اضافه شده نیروگاه‌ها به ترتیب ۷۴۸۷ مگاوات و ۸۵۷۲ مگاوات بود؛ این آمار در حالی است فقط در طول دولت دهم ظرفیت اسمی اضافه شده نیروگاه‌ها با ثبت رکورد ۱۵۹۹۷ مگاوات به تنهایی با ظرفیت اضافه شده در طول دولت یازدهم و دوازدهم برابری می‌کند.
 
 
خاموشی در کاهش آلودگی اثر بخش نیست/ سهم نیروگاه‌ها در آلودگی هوا چقدر است؟
سعید میرترابی کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی راه دانا؛ در مورد پیشنهاد خاموشی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در هر کشوری که انرژی مصرف می‌کند، بخش نیروگاهی است که برق تولید می‌کنند و معمولا سوخت‌هایی که استفاده می‌شود؛ آلودکننده هوا هستند.
وی افزود: در کشورهای دیگر نیروگاه‌ها از شهرها فاصله دارند اما در ایران نیروگاه‌ها در حاشیه شهرها هستند و معمولا مواقعی که مصرف گاز کم است، نیروگاه‌ها گاز مصرف می‌کنند ولی اکنون که مصرف گاز زیاد  است و کمبود داریم، مصرف سوخت مازوت است که جزو سوخت‌های آلوده کننده است.
میرترابی با بیان اینکه هنوز درصدی و یا سهم مشخصی در خصوص آلودگی هوا توسط نیروگاه اعلام نشده است، گفت: البته نیروگاه‌ها در ایجاد آلودگی هوا تاثیر گذارند زیرا در جانمایی نیروگاه‌ها و مصرف سوخت آن، به مسائل زیست محیطی توجه نشده است.
این کارشناس انرژی ادامه داد: متاسفاته در چند سال گذشته به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر نرفتیم؛ موضوعی که در جهان مطرح است اما در ایران حرمت آن کُند است و سهم تجدیدپذیرها در تولید برق زیر یک درصد است؛ در حالی که در ترکیه حدود 6 درصد است که نشان می‌دهد در این موضوع ایران حتی نسبت به همسایگان هم کُند اقدام می‌کند.
وی در مورد سخنان کلانتری و خاموشی‌های دو ساعته برق، گفت: این موضوع راه حل کوتاه مدت است که پیامدهایی هم دارد؛ هر چند باید بررسی شود که هزینه-فایده آن چقدر است؛ البته قبل از آن باید مشخص شود که چه میزان از آلودگی هوای کلانشهرها توسط نیروگاه‌ها رخ می‌دهد.
میرترابی ادامه داد: اگر واقعا سهم نیروگاه‌ها در آلودگی هوا، سهم بالایی است، خاموشی می‌تواند راه حل کوتاه مدت باشد البته قطعا چند ساعت خاموشی تبعات منفی دارند و خاموشی هم به همراهی عمومی بستگی دارد.
این کارشناس انرژی بیان کرد: با خاموشی، مردم دچار مشکل خواهند شد و این موضوع فقط یک راهکار موقت است و تصور نمی‌کنم که اثر گذار باشد.
 
آقای رئیس این سوالات را پاسخ دهید؟
براساس گزارش دانا؛ عیسی کلانتری در حالی بحث خاموشی‌ها را مطرح کرده است که در این بین چند سئوال مطرح می‌شود که رئیس سازمان محیط زیست باید به آن پاسخ دهد: 
سوال نخست این است که سازمانی که اکنون کلانتری رئیس آن است مشخص کند سهم نیروگاه‌ها در آلودگی هوا چقدر است؛ آن هم در حالی که در کل کشور فقط چند نیروگاه مجبورند از سوخت مازوت یا گازوئیل استفاده کنند؟
ایشان بخشنامه سازمان متبوع خود را به نیروگاه‌ها و صنایع مبنی برعدم استفاده آن‌ها از سوخت مازوت قبول ندارد؟ در حالی که مقصر ۶۰ درصد آلودگی هوا از نظر معاونشان کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها، وانت‌ها و موتورسیکلت‌ها هستند.
 
نقش توافقنامه پاریس در توقف توسعه نیروگاه‌ها چقدر است و چرا ایشان به جای راهکار موقتی و کوتاه مدت؛ برنامه جامه‌ای برای از بین بردن و یا کاهش همیشگی آلودگی هوا ارائه نمی‌دهند؛ اصلا برای چه چیزی امروز حقوق می‌گیرند؟ چرا باید مردم در میان خاموشی برق  یا تنفس دود سمی مازوت یک گزینه را انتخاب کنند و آیا گزینه‌های دیگری وجود ندارد؟ و صد‌ها سئوال بی‌پاسخ دیگر.
 
ظاهرا آقای کلانتری ریاست محترم سازمان محیط زیست به جای حل مسئله تصمیم و حل مشکل مردم؛ فقط می‌خواهند صورت مسئله را پاک کنند؛ موضوعی که بارها در دولت تدبیر و امید تکرار شده است.
 
 
طرح خاموشی‌ها، بهانه‌ای پوشش ناکامی تدبیر و امید/ با توسعه تجدیدپذیرها در مصرف گاز چقدر صرفه جویی شد؟
 
در این گزارش اشاره شده که افزایش ظزفیت تولید برق در دولت یازدهم و دوازدم به بهانه‌هایی همچون گذر از پیک مصرف و یا توافق‌نامه پاریس به فراموشی سپرده شده و امروز کشور امروز با کمبود حداقل ۵ الی ۶ هزار مگاوت برق مواجه است؛ ظاهرا خاموشی به بهانه کمبود گاز و مصرف مازوت آلودگی بهانه برای پوشش نارکامدی عملکردی وزارت نیرو است؛ موضوعی که وزیر نیرو هم به آن اعتراف کرد.
 
سالار آتش‌پر مدیرکل دفتر برنامه راهبردی و تنظیم مقررات سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ایران می‌گوید: توسعه ۸۴۷ مگاوات انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور تاکنون منجر به صرفه‌جویی بیش از ۱۶۰۰ میلیون‌مترمکعب گازطبیعی در کشور شده است.
وی افزود: در آذرماه امسال با تولید بیش از ۸۲ میلیون‌کیلووات‌ساعت انرژی تجدیدپذیر در کشور از انتشار ۵۵ هزار تن گاز گلخانه‌ای و همچنین ۳۰۰ تُن آلاینده‌های محلی تا پایان این ماه جلوگیری شده است. علاوه بر این، برق تولیدشده از منابع پاک در ماه گذشته صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان ۲۳ میلیون مترمکعب معادل گاز طبیعی را محقق کرده است.
این سخنان نشان می‌دهد راهکار برای توسعه ظرفیت نیروگاهی و استفاده از انرژی‌های پاک و تجدید پذیر می‌توانست مشکل امروز کشور را حل کند و کارشناس در سال‌های گذشته بارها در این مورد هشدار دادند اما دولتمردان توجهی نکردند و اکنون کم توجهی‌ها خودش را در زندگی مردم نشان داده است.
 
نقش پرمصرف‌ها در آلودگی هوا
موضوع و راهکار دیگر، افزایش تعرفه برق و گاز پرمصرف‌ها و آنهایی در سرمای زمستان از استخرهای شخصی خود استفاده می‌کنند می‌توانست زمینه صرفه‌جویی در مصرف و در نتیجه کاهش آلودگی هوا را میسر کند اما دولت به دنبال آن نبود تا شرایط برای افزایش هوای پاک مهیا کند و بیشترین یارانه را دهک‌های ثروتمند درآمدی جامعه اختصاص داد و به گفته کارشناسان نحوه نامناسب استفاده پر مصرف‌ها یکی از عوامل آلودگی هوا هستند.
در شرایط کنونی، تعرفه برق مشترکان پرمصرف تنها ۱۵ درصد افزایش می‌یابد؛ در حالی این رقم باید افزایش بیش از ۱۵ درصد داشته باشد و به نظر می‌رسد افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها علاوه بر تحقق اهداف طرح برق امید می‌توان زمینه صرفه‌جویی در مصرف و همچنین کاهش آلودگی هوا را میسر کند.
 
 
همانند اروپا بدون آلوده کردن هوا برق تولید کنید
موضوع بعدی این است که باید برای تولید برق از انرژی پاک استفاده شود که نمونه آن برق هسته‌ای است. این موضوع اهمیت و نقش انرژی صلح آمیر هسته‌ای را نشان می‌دهد که برخی در کشور مخالف آن هستند و حالا راهکار خاموشی را ارائه می‌دهند. بر اساس اطلاعات تولید برق در قاره اروپا کمترین میزان آلایندگی هوا به کشور‌هایی اختصاص دارد که از انرژی هسته‌ای برای مصرف در نیروگاه تولید برق بهره می‌برند. 
کشور فرانسه با وجود اینکه یکی از اصلی‌ترین کشور‌های تولیدکننده برق در اروپاست و ۷۱.۷ درصد از انرژی برق تولید شده فرانسه توسط بخش هسته‌ای است و علت آلایندگی کم نیروگاه‌های این کشور نیز همین امر است یا در سوئد، بیش از ۴۰ درصد از انرژی تولید شده مرتبط با منابع انرژی هسته‌ای است و بررسی آلایندگی در این کشور‌ها نشان می‌دهد میزان آلایندگی تولید برق بسیار کم است و ما هم باید به این سمت برویم.
در پایان تاکید می‌شود آقایانی که خود را باسواد و روشنفکر می‌دانند بهتر است به فکر حل مشکلات مردم با راهکارهای اساسی باشند نه اینکه فقط حرف‌های قششنگ بزنند و صورت مسئله را پاک کنند.
انتهای پیام


*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بانوی اول خلقت در نگاه سنی و شیعه
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۴
پشت پرده کشتار شیعیان کویته
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۹
آمریکا گرفتار چنگال تروریسم داخلی
پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
سقوط غول آمریکا از سریر قدرت به حضیض ذلت
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۱