رئیس اداره میراث فرهنگی سوادکوه خبر داد

نان محلی سوادکوه در فهرست آثار ملی

تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
کد مطلب : ۴۴۷۰۱۳
رئیس اداره میراث فرهنگی سوادکوه از قرار گرفتن نان های محلی این شهرستان در فهرست آثار ملی خبر داد.
۰
plusresetminus
نان محلی سوادکوه در فهرست آثار ملی
به گزارش بلاغ، محمد حمزه نژاد طی گفت‌وگویی با اشاره به اینکه توجه به میراث فرهنگی، نقش مهمی در گفت‌‏و‏گوی‌ بین ‌فرهنگ‌های مختلف ایفا می‌کند و سبب ایجاد احترام متقابل به تنوع فرهنگی و شیوه‌های گوناگون زندگی می‏‌شود، افزود: میراث فرهنگی ، فرصتی برای عرضه و ارائه فرهنگ و سبک زندگیِ اصیل از نسلی به نسل دیگر است. 
 
وی خاطرنشان کرد: بی شک تلاش بی وقفه مسئولان استان، شهرستان  و شهروندان برای ثبت نان های محلی  پنجه کش نون. دله کرده نون. شیرینی گاتا و کیچیله نون در بازه زمانی کوتاه در فهرست آثار ملی  نشان از داشته های بالنده و هویتی افتخار آفرین است. 
 
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری  شهرستان سوادکوه  تصریح کرد: همراهی مردمی در ثبت ملی آثار اهمیت ویژه‌ای دارد و نقش مردمی در حوزه میراث فرهنگی با مساعدت و استفاده از توان مردم در آماده سازی آثار غیرقابل انکار است و از این تلاشگران و دلسوزان نیز به نوبه خود تشکر می‌کنیم.
 
حمزه نژاد با اشاره به همکاری و پیگیری  احمد باوند مدیر بنیاد پژوهش فرهنگ و تاریخ سوادکوه در ثبت آثار  از خانم سوری خادمی اهل روستای دهمیان که با پخت انواع نان های محلی در روستای دهمیان  و ارسال  فیلم به اداره میراث فرهنگی شهرستان  موجب نمایش و  بازتاب مهارت پخت نان های محلی شد تا در فهرست آثار ملی با نام سوادکوه  قرار گیرند تقدیر و تشکر می‌شود. 
 
حمزه نژاد در پایان گفت:تعدادی دیگری پرونده در خصوص  ثبت طبیعی،  تاریخی و معنوی در دستور کار قرار دارد  که در حال سیر مراحل قانونی جهت ثبت است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين