تاریخ انتشارسه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
کد مطلب : ۴۴۶۸۷۲
آغاز غنی‌سازی 20 درصد در ایران، خشم آمریکا، رژیم صهیونیستی و اروپا را در پی داشت.
۰
plusresetminus
خشم آمریکا، رژیم صهیونیستی و اروپا از آغاز غنی‌سازی 20 درصد در ایران

به گزارش بلاغ، پس از مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی تحت عنوان قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و براساس ماده یک مصوب این طرح در راستای تامین شروط ۹ گانه مقام معظم رهبری درخصوص توافق هسته‌ای (برجام)، سازمان انرژی اتمی ایران موظف شد بلافاصله پس از تصویب این قانون، در راستای مسائل صلح آمیز نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند. همچنین سازمان مذکور موظف شد نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند.

اخیرا علی‌اکبر صالحی رئیس‌سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی با‌اشاره به نامه ۱۱ دی ماه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در آن تصمیم جمهوری اسلامی برای آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد به اطلاع این نهاد رسید، گفت که به زودی روند غنی‌سازی ۲۰ درصد در تأسیسات غنی‌سازی فردو آغاز می‌شود.

علی ربیعی سخنگوی دولت هم -۱۵ دی ماه- از آغاز غنی‌سازی
۲۰ درصد در تأسیسات شهید مسعود علیمحمدی (فردو) خبر داد و افزود: رئیس‌جمهور در روزهای گذشته دستور اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را صادر و از ساعاتی پیش فرآیند تزریق گاز شروع شد و تا ساعاتی دیگر اولین محصول اورانیوم غنی شده UF6 به دست خواهد آمد. کلیه این فرآیند پس از انجام اقدامات اولیه از قبیل اطلاع‌رسانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحویل پرسشنامه طراحی بر مبنای تعهدات پادمانی کشور صورت گرفته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در بیانیه‌ای آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد را تأیید کرد و «رویترز» هم به نقل از یکی از سخنگویان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که مدیرکل آژانس درصدد است تا اعضای شورای حکام آژانس را در جریان جدیدترین تحولات غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

از سوی دیگر کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین نیز پس از آن در اظهاراتی اعلام کرد: به دنبال ارائه اصلاحیه پرسشنامه اطلاعات طراحی سایت فردو به آژانس و حضور بازرسان در این سایت برای راستی آزمایی اطلاعات ارائه شده و برداشتن مهر و‌ موم سیلندر حاوی اورانیوم ۴.۱ درصد، مدیرکل آژانس طی گزارشی آغاز تولید اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد را تایید کرد. در این گزارش آمده است که بازرسان آژانس مهر و موم یک سیلندر ۱۳۷.۲ کیلوگرمی اورانیوم ۴.۱ درصد را برداشته و این سیلندر به خط تولید وصل و تولید اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد از سوی ایران آغاز شد.

همچنین محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در واکنش به آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد در توئیتی نوشت: ما بر اساس مصوبه پارلمانمان، غنی‌سازی ۲۰ درصدی را از سر گرفتیم. به نحو مقتضی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع ‌رسانی شده است. اقدامات جبرانی ما در انطباق کامل با بند ۳۶ برجام است و بعد از سال‌ها عدم پایبندی چند عضو دیگر برجام اجرا شده است.تدابیر ما در صورت پایبندی همه به تعهداتشان، کاملا بازگشت‌پذیر است.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز دوشنبه شب در گفت‌وگویی تلویزیونی از آغاز برداشت اورانیوم ۲۰ درصد از تأسیسات غنی‌سازی فردو خبر داد و گفت: الحمدلله با شروع خوبی که داشتیم و به من اطلاع دادند به سطح پایداری رسیده و همین الان برداشتی که از دو آبشاری که به این کار تخصیص داده شده است، تولید ۲۰ درصد را برمی‌داریم. معمولا این کار ۲۴ ساعت طول می‌کشد، ولی با تمهیدات و روش‌های جدیدی که همکاران ما به کار بردند،  ظرف ۱۲ ساعت عملی شده است.

کمالوندی همچنین در حاشیه مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت شهید محسن فخری زاده در گفت‌وگو با خبرنگاران با اعلام اینکه امکان غنی‌سازی اورانیوم در سطوح ۴۰ تا ۶۰ درصد در کشور وجود دارد، تأکید کرد که با توجه به مصوبه مجلس در صورت نیاز این کار انجام خواهد شد.
سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه نیز دوشنبه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اعلام کرد: روال قانونی انجام و به آژانس اطلاع داده شد و پرسشنامه‌های مربوط را پر کردند و آژانس راستی‌آزمایی کرد و غنی‌سازی ۲۰ درصد در کمال شفافیت و بدون هیچ مخفی کاری انجام شد. روال حقوقی و روال اطلاع‌رسانی به آژانس طی شده و از امروز رسما و قانونا طبق اختیاراتی که موافقتنامه پادمان و NPT به ما می‌دهد، این کار را صورت دادیم.

خشم آمریکا
آغاز غنی‌سازی 20 درصد در ایران، خشم آمریکا، رژیم صهیونیستی و اروپا را در پی داشت.
در همین رابطه، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه و گستاخانه به این اقدام ایران واکنش نشان داد و مدعی شد: اقدام ایران در غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصد در فردو تلاشی آشکار در راستای تشدید کمپین باج‌خواهی هسته‌ای این کشور است. این تلاش همچنان به شکست خواهد انجامید. آمریکا و جامعه بین‌المللی همچنان برای گزارش واقعیت‌های میدانی چشم به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهند داشت.
بیانیه خصمانه اروپا
اتحادیه اروپا نیز به این تصمیم واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای خصمانه، مدعی شد که این اقدام ایران، انحراف قابل ملاحظه‌ای از توافق هسته‌ای است.
همچنین سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از اقدام ایران در آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم شدیداَ ابراز نگرانی کرد و مدعی شد: کمیسیون اروپا معتقد است اقدامات ایران «تأسف‌بار» هستند اما اروپا باور دارد که توافق هسته‌ای هنوز ارزش حفظ شدن، دارد.

گنده‌گویی سران رژیم صهیونیستی
به گزارش فارس، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم در واکنش به شروع مجدد غنی‌سازی ۲۰ درصد مدعی شد که تهران در پی توسعه برنامه هسته‌ای با اهداف نظامی است و افزود: هدف ایران ساخت جنگ افزار هسته‌ای است و تل‌آویو هرگز این امکان را به ایران نمی‌دهد.
همچنین الی کوهن، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم این اقدام ایران را «نقض آشکار» توافق هسته‌ای خواند و  از «جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا خواست تحریم‌ها علیه ایران را حفظ کند. او گفت فقط سیاست‌های قاطع از سوی «جو بایدن» و ادامه تحریم‌ها، ثبات را حفظ می‌کند.
بنی گانتز، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز به اقدام ایران در افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد، واکنش نشان داد. به نوشته وبگاه تایمز اسرائیل گانتز طی پیامی ویدئویی، با متهم کردن ایران به نقض توافق هسته‌ای، خواستار اقدامات بین‌المللی وسیعتر برای مقابله با تهران شد.

خشم بدهکارهای برجام
آمریکا در کنار تروئیکای اروپا جزو بدهکارهای برجام است. این کشورها از اولین روز اجرای برجام تاکنون به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.
از اردیبهشت 97، آمریکا به طور رسمی و اروپا نیز به طور عملی از برجام خارج شد. حالا بدهکارهای برجام به‌جای تلاش برای جبران بی‌عملی‌های خود، ژست طلبکار به خود گرفته است.
اروپا در برجام 11 تعهد داشت که تاکنون به هیچکدام از این تعهدات عمل نکرده است.

واکنش روسیه و چین
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین هم در پیامی توئیتری در این باره نوشت: اینکه ایران اعلام کرد به غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد ادامه می‌دهد، خبر فوری نیست. این گام با توجه به قوانین تصویب شده در مجلس ایران قابل پیش‌بینی بود. نکته اصلی اینجا است که با توجه به احتمال عادی شدن اوضاع پیرامون برجام، این اقدام قابل برگشت
است.
هووآ چون‌یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز خواستار آرامش و خویشتنداری بعد از بیانیه‌ایران درباره آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم شد و گفت: تمام طرف‌ها باید از برداشتن گام‌هایی که می‌تواند باعث افزایش تنش‌ها شود، اجتناب
کنند.
سخنگوی دولت ژاپن هم با ابراز نگرانی از تصمیم ایران برای افزایش غنی‌سازی اورانیوم، این اقدام را در تناقض با توافق هسته‌ای خواند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
فرزند پیامبر هم باشی، نابود می‌شوی
يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
میرحسین موسوی یک «‌فراماسون» است!
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۲
"حسین همدانی کیست؟"
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۷