دبیرکل حزب‌الله لبنان طی یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی، در حالی که محور بحث‌هایش را سپهبد شهید حاج «قاسم سلیمانی» قرار‌داده بود، رژیم صهیونیستی را به طور ضمنی تهدید کرد و از چند برابر شدن موشک‌های نقطه زن حزب‌الله در سال اخیر خبر داد.
۰
plusresetminus
تهدید معنی‌دار سید حسن نصرالله: موشک‌های نقطه‌زن حزب‌الله در یک‌سال گذشته دو برابر شده است
به گزارش بلاغ، سید «حسن نصرالله» در مصاحبه سال خود با شبکه «المیادین»، به مناسبت سالروز شهادت سپهبد شهید سلیمانی و «ابومهدی مهندس»، یاد این دو فرمانده مقاومت را گرامی داشت و گفت: ما قبلاً اعلام کرده‌ایم که در داخل فلسطین اشغالی جایی وجود ندارد که نتوانیم آن را با دقت هدف خود قرار دهیم. ما قبلاً نیز این قدرت را داشته ایم، ولی از سال گذشته تاکنون، این قدرت چند برابر شده است. اسرائیلی‌ها باید از همه چیز ما نگران باشند. آنها می‌دانند که باید از تمامی بخش‌های دریایی و زمینی و هوایی ما نگران باشند. اسرائیلی‌ها در گزارش‌های خود مطرح کرده‌اند که می‌دانند حزب‌الله لبنان د‌ستاوردها و تکنولوژی‌های نظامی در اختیار دارد. من به آنها می‌گویم که این برای ما خوب است که شما می‌دانید ما چقدر قوی‌تر از گذشته شده‌ایم.

نصرالله افزود: آنها [صهیونیست‌ها] حتی از پدافند هوایی ما نیز وحشت دارند و جنگنده‌های آنها، دیگر پایین‌تر از ارتفاع 5000 پا پرواز نمی‌کنند. سامانه‌های پدافندی ما در این مدت وارد عمل شده‌اند، اما این مطالب رسانه‌ای نشده است، البته هدف ساقط کردن پرنده‌های آنها نبوده است.

شخصیت حاج قاسم
رهبر حزب‌الله سپس، به شخصیت سردار شهید سلیمانی پرداخت و گفت: حاج قاسم بر اساس شناختی که من داشتم، ویژگی‌های منحصر به فردی داشت. معمولا افرادی در سطح ایشان پروتکل‌ها و شیوه نامه‌های بخش خصوصی را دنبال می‌کردند. ایشان مسئولیت مهمی را به دوش داشت، اما کسانی که با ایشان در تعامل بودند، تصور می‌کردند که با برادر خود در تعامل هستند و انگار سال‌ها است او را می‌شناسند. طبع و شخصیت ایشان متواضع و ساده بود و حاضر بود برای دیگران جانفشانی کند.

سید مقاومت داستان شیرینی از حاج قاسم روایت کرد و گفت: در روزهای قبل از جنگ 2006‌، من در یک خودرو با ایشان به سمت مشهد مقدس در حرکت بودم. ما در مسیر فرودگاه مشاهده کردیم که خانمی دچار یک سانحه رانندگی شده است، حاج قاسم بسیاری از این اتفاق ناراحت شد و به راننده خود دستور داد که پیاده شود و خودش نیز پیاده شد تا به موضوع رسیدگی کند. گویی که این زن از محارم وی بوده است. در حالی که (معمولا) مسائل امنیتی، اجازه این جور کارها را نمی‌دهد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه توصیف ویژگی‌های سردار سلیمانی گفت که او در عین حال که قلبی بسیار رئوف و مهربان داشت، اما مرد میدان و عمل و تاکتیک و مبارزات جنگی بود و خسته هم نمی‌شد. او در حالی که استراتژی‌های کلی را دنبال می‌کرد، اما در عین حال، از تاکتیک‌های جزئی و نقش‌های کوچک نیز غافل نبود. او به جزئیات تحولات کاملا اشراف داشت.

آرزوی شهادت
نصرالله گفت، من شخصاً دو بار قبل از شهادت حاج قاسم، یک مجله آمریکایی را دیدم که روی جلد آن نام سردار سلیمانی درج شده بود و در صفحه اول آن مجله نوشته بودند که سردار سلیمانی جایگزین ندارد. من وقتی این مجله و جلد آن را مشاهده کردم، یاد اظهارات برخی عناصر مطبوعاتی غربی افتادم که می‌گفتند، اگر دیدید رسانه‌های غربی روی کسی تمرکز کرده‌اند، بدانید که این موضوع احتمالا زمینه ‌سازی افکار عمومی برای ترور او است. این مجله را به حاج قاسم دادم و برداشت خودم را از این موضوع به او گفتم و از ایشان خواستم که بیشتر هوشیار باشند. اما همیشه می‌خندید و از من می‌خواست که دعا کنم شهید بشود.

رهبر حزب‌الله افزود که ما روابط ویژه عاطفی و عملیاتی و میدانی با هم داشتیم و مانند یک روح در دو بدن بودیم. برخی از افراد در زندگی من این جوری هستند و یکی از آنها، حاج قاسم بود.

نقش مهم ابومهدی المهندس
نصرالله درخصوص شهید ابومهدی المهندس هم تاکید کرد که ایشان شخصیتی است که باید معرفی شود. البته در طول سال گذشته مطالبی درباره وی گفته شده است، اما این کافی نیست. به گزارش خبرگزاری تسنیم، او گفت: ایشان نیز فرمانده‌ای بزرگ و شخصیتی شبیه به حاج قاسم بود. آنها در میدان مبارزه با هم یکی شده بودند. نصرالله خاطرنشان کرد که او نقش بزرگی در مقاومت و اخراج نیروهای آمریکایی از عراق داشت. ایشان در عرصه‌های مختلف خود را نشان داده بود. البته قبلا حاج ابومهدی همیشه پشت پرده بود، اما در دوره بعد از حضور داعش در عراق، فعالیت‌های ایشان کاملا ملموس شد.

حاج قاسم و آرمان فلسطین
نصرالله درخصوص خدمات سردار سلیمانی به آرمان و مقاومت فلسطین گفت که او روابط میان گروه‌های مقاومت را خیلی مستحکم‌تر کرد و باعث شد که آنها با هر‌اندیشه‌ای که دارند، به صورت بسته کمتر عمل کنند. حاج قاسم حمایت لازم از گروه‌های مقاومت را دنبال می‌کرد تا آنها بتوانند در برابر اشغالگران و صهیونیست‌ها بایستند.

دبیرکل حزب‌الله افزود، موشک‌های «کورنت» طی عملیات پیچیده از طریق حاج قاسم به دست گروه‌های فلسطینی رسید. ما در جنگ 2006 به موشک‌های کورنت دست پیدا کرده‌ایم. این موشک از جمله اهرم‌هایی بود که معادلات جنگ سال 2006 را به هم زد. موشک‌های کورنت را وزارت دفاع سوریه از روسیه خرید. آنها (روس‌ها) این موشک‌ها را به ما ندادند و به سوریه دادند و ما هم از سوریه این موشک‌ها را دریافت کردیم.

نصرالله درخصوص حمایت‌های لجستیک سردار سلیمانی از گروه‌های مقاومت اظهار داشت: به صورت خلاصه باید بگویم که هیچ خط قرمزی برای حاج قاسم وجود نداشت و او هر سلاحی که می‌توانست را در اختیار محور مقاومت قرار می‌داد. او تاکید کرد که با وجود اختلاف نظری که درخصوص تحولات سوریه بین محور مقاومت و حماس وجود داشت، اما کمک‌های محور مقاومت به حماس هرگز قطع نشد. با وجود اختلاف نظر میان دولت دمشق و جنبش حماس، «بشار اسد» هیچ انتقادی نسبت به ادامه روابط تهران و محور مقاومت نداشت و می‌دانست این روابط از نوعی دیگر است.

دبیرکل حزب‌الله گفت که نقش حاج قاسم در پرونده‌های سوریه و عراق و داعش بیشتر نمایان شد، اما درخصوص نقش وی درخصوص پرونده فلسطین باید گفت که تلاش‌های حاج قاسم در این راستا، شبانه‌روزی بوده و سالیان درازی در این زمینه فعالیت کرده است، ولی این فعالیت‌ها اصلا رسانه‌ای نشدند. او مشاوره‌های زیادی در زمینه ساخت سلاح و فعالیت‌های رزمی، به فلسطینیان می‌داد و سال‌ها در این زمینه فعالیت کرده است. تمامی این فعالیت‌ها به دور از چشم رسانه‌ها بوده و کسی آن را ندیده است. نه ایرانی‌ها به این موضوع اشاره کرده‌اند و نه ما به آنها اشاره کرده‌ایم. لذا، این چشم‌انداز خیلی واضح نبوده است و من دوست دارم از طریق این مصاحبه، به بخشی از پشت پرده نقش حاج قاسم سلیمانی در زمینه پرونده فلسطین اشاره کنم.

چهره واقعی کشورهای عربی
رهبر حزب‌الله لبنان در ادامه، به ذلت برخی رژیم‌های سازشکار عربی و عادی ‌سازی روابط آنها با رژیم صهیونیستی اشاره و تاکید کرد که توقع این اتفاقات را داشته و از این تحولات، غافلگیر نشده است. ذلت عربی از مدت‌ها پیش وجود داشت و آنها فقط برای فلسطینیان شعار می‌دادند و در عمل، هیچ کاری انجام نمی‌دادند. اگر از یک زاویه خاصی به این تحولات بنگریم، تصور می‌کنیم که افق تحولات منطقه تاریک است، اما اگر از زاویه واقع‌گرایانه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که در شرایط کنونی دروغ و بازار نفاق به پایان رسیده و نقاب‌ها فرو افتاده و صف بندی‌ها و آرایش‌ها بین خوب و بد، کاملا مشخص شده است.

نصرالله تاکید کرد: ایران‌هراسی یک بهانه است و رژیم‌های سازشکار می‌خواهند به این ترتیب، رفتار خود را توجیه کنند. آنها از مدت‌ها پیش نسبت به دنبال کردن موضوع فلسطین، احساس مسئولیتی نمی‌کردند و آن را وزنه سنگینی برای خود می‌دانستند.

 حاج قاسم و عراق پیش از داعش
دبیرکل حزب‌الله لبنان به نقش شهید سلیمانی در مرحله اشغالگری آمریکایی‌ها در عراق اشاره کرده و گفت که در روزهای اشغال عراق، این موضوع خیلی مطرح می‌شد که گروه‌های القاعده و جریان‌های افراطی و تکفیری با آمریکایی‌ها مبارزه می‌کنند. اما این درست نبود.
وی اظهار داشت، عملیات(مقاومت علیه آمریکا) از سال 2003 آغاز شده و در سال 2004‌، این عملیات وارد فعالیت‌های جدی میدانی شده بود. اما، شبکه‌های خبری مثل الجزیره و شبکه‌های دیگر، هر چند به این خبرها و تصاویر دسترسی داشتند، اما این تصاویر را پخش نمی‌کردند. آنها عملیات این گروه‌های مقاومت را اصلاً پوشش نمی‌دادند، ولی عملیات گروه‌های افراطی و القاعده را به خوبی پوشش می‌دادند. حتی در لبنان نیز شبکه‌های تلویزیونی جرات نداشتند، این عملیات را پخش کنند. به غیر از شبکه المنار و الجدید لبنان، شبکه‌های دیگر این تصاویر را منتشر نمی‌کردند و نمی‌دانم چه رازی پشت پرده آن بوده است.

رهبر حزب‌الله لبنان افزود، نیروهای مقاومت هرگز غیرنظامیان را نیز هدف قرار نمی‌دادند و تنها اهداف آمریکایی را می‌زدند. آنها می‌دانستند که حتی به بهانه مقاومت در برابر اشغالگران نیز، نباید برادران عراقی خود را بکشند.

وی در ادامه گفت: وقتی مذاکرات عراقی- آمریکایی صورت گرفت و در نتیجه آن، توافق خروج نظامیان آمریکایی از عراق بود و به امضاء رسید، آمریکایی‌ها به سپاه قدس جمهوری اسلامی پیام دادند و خواهش کردند که مقاومت تنها دو ماه به آنها فرصت بدهد و آنها را زیر حملات موشکی خود قرار ندهد تا آمریکایی‌ها از منطقه بروند.

نصرالله تاکید کرد که مواضع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی و موضع رسمی ایران، در راستای حمایت از مردم و دولت عراق بوده است. تجربه عراق در این سال‌ها، تجربه عجیبی است، اتفاقی که در عراق روی داد این بود که عده‌ای از رهبران تصور می‌کردند، تنها باید راهکار سیاسی را دنبال کنند و هرگز نیازی به فعالیت‌های نظامی وجود ندارد. برخی دیگر تصور می‌کردند که تنها باید فعالیت‌های نظامی را دنبال کنند. اما جمهوری اسلامی ایران از همه مسیرها در عراق حمایت کرده است.

علت ترور شهید سلیمانی
سید حسن نصرالله گفت، پیروزی بزرگی در محور مقاومت کسب کردیم و معادلات منطقه را به کلی به هم زدیم و این موضوع باعث شد که آنها دست به ترور سردارسلیمانی بزنند. لذا این موضوع موفقیتی برای آنها به حساب نمی‌آید. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب، این موضوع را به صراحت اعلام کردند که آمریکایی‌ها به اعتراف ترامپ، هفت تریلیون دلار هزینه ‌کردند. اما وقتی ترامپ در شب کریسمس می‌خواست از نیروهای آمریکایی در عراق بازدید کند، شبانه وارد عراق ‌شد و لامپ‌های فرودگاه را خاموش می‌کردند تا آنها در امنیت باشند. آنها تمامی این هزینه‌ها را انجام داده بودند اما از اینکه وارد عراق شوند وحشت داشتند. ما تنها به یک فرد نگاه نمی‌کنیم و پیروزی‌های به دست آمده، دستاورد تمامی محور مقاومت است.

وی تاکید کرد که محور مقاومت در حالت دفاعی در منطقه قرار دارد و از امت اسلام و مقدسات و ثروت‌های امت اسلامی در این جنگ نابرابر دفاع می‌کند. حاج قاسم یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان مقاومت در دهه گذشته بود. این در حالی بود که آمریکایی‌ها 150 هزار نظامی را وارد عراق کرده بودند و قرار بود تمامی عراق را مدیریت کنند. اما حاج قاسم اجازه این کار را نداد. آمریکایی‌ها می‌خواستند از داعش بهره‌برداری کنند و نیروهای خود را به سوریه و لبنان و یمن و فلسطین برگردانند، آنها در هر جا بهانه‌ای برای نفوذ در این کشورها می‌تراشیدند.

سید حسن نصرالله گفت که رژیم‌های عربی نیز در این زمینه، صدها میلیارد دلار غیر از هفت تریلیون دلار هزینه‌های آمریکا، به این کشورها کمک کردند و هزاران هزار عناصر مسلح خرابکار‌، از کل کشورهای دنیا وارد منطقه شدند تا در راستای این پروژه فعالیت کنند. ما باید فعالیت‌ها و دستاوردهای سردار سلیمانی را از این زاویه نگاه کنیم.

ضربه‌هایی که آمریکا  خورد
دبیرکل حزب‌الله افزود: ما بعد از شهادت سردار سلیمانی این ضربه را دریافت کردیم، اما همان طور که حضرت امام خامنه‌ای فرمودند، خود تشییع جنازه سردار سلیمانی، یک سیلی به آمریکایی‌ها بود. سیلی دوم حمله موشکی به پایگاه آمریکایی عین الاسد بود. فرقی نمی‌کرد که آمریکایی‌ها در این عملیات کشته بدهند یا نه. مسئله این بود که ایران توان پاسخ موشکی روشن علیه یکی از اهداف بزرگ آمریکا در منطقه را داشته و این یک دستاورد تاریخی و بزرگ بوده است که رسانه‌ها باید آن را تحلیل می‌کردند. این موضوع با اتفاقات دیگر قابل قیاس نیست. سیلی سوم این بود که آمریکایی‌ها فکر می‌کردند اگر سردار سلیمانی و ابومهدی را ترور کنند، محور مقاومت ضعیف می‌شود. آنها تصور می‌کردند که محور مقاومت بر پایه یک شخص استوار شده است، اما این تصور آنها، اشتباه بود و محور مقاومت بعد از شهادت سردار سلیمانی نیز به پیروزی‌ها و دستاوردهای خود ادامه داده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به این موضوع اشاره کردند که انتقام سخت، پایان حضور آمریکایی‌ها و هیمنه آنها در منطقه است. البته این مسیری است که در کوتاه مدت امکان آن وجود ندارد.

نصرالله افزود: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این زمینه، به درستی وارد عمل شد و صحبت‌های خود را مطرح کرد. اما من نیز در توضیح آن می‌گویم کسانی که دستور این ترور را دادند، یا کسانی که آن را اجرا کردند، باید هدف انتقام سخت قرار بگیرند. البته این بازی نیاز به زمان دارد و هر کسی که در عملیات و تصمیم‌گیری شریک بوده، نه تنها هدفی برای ایران یا یک ایرانی است، بلکه هدف قانونی برای هر انسانی است که وفادار به این شهدا است. شهدایی که ناجوانمردانه هدف قرار گرفته‌اند. من در یکی از مناسبت‌ها به برادران عراقی گفتم که سردار سلیمانی مهمان شما بود و در خانه شما بود که به شهادت رسید. مسئولیت عراقی‌ها در این پرونده، سنگین‌تر از ایرانی‌ها است.

پیش‌بینی حاج قاسم
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به نقش سردار سلیمانی در پیشبرد و مدیریت بحران سوریه اشاره و تاکید کرد، روز دوم بعد از استعفای «حسنی مبارک» رئیس‌جمهور سابق مصر، بود که حاج قاسم پیش ما آمد و ‌گفت که من خیلی برای مردم مصر خوشحالم، ولی نگران هستم. او می‌گفت، نگران هستم که آمریکایی‌ها به دنبال تعویض مهره‌های خود در منطقه باشند و بخواهند روی اعتراضات مردم موج سواری کنند و به بهانه بهار عربی که در برخی ‌کشورها اتفاق افتاده است، اهداف خاص خود را دنبال کنند و تلاش کنند دولت‌هایی را در معرض خطر قرار دهند که با آنها مخالف هستند. حاج قاسم در آن زمان پیش‌بینی کرد که آمریکایی‌ها سوریه را در معرض هدف خود قرار می‌دهند. این اولین پیش‌بینی بود که من در این زمینه شنیدم. ایشان گفت که باید با آقای «بشار اسد» صحبت کنیم که چنین پیش‌بینی‌هایی وجود دارد.

دیدار حاج قاسم با پوتین
سید حسن نصرالله تأکید کرد: ابتدا مواضع روسیه در قبال سوریه، سیاسی بود. البته روس ‌ها حمایت‌های اطلاعاتی و لجستیک نیز می‌کردند، اما در ابتدا حضور مستقیم نداشتند. جنگ سوریه شرایط متعددی داشت. شرایط به گونه‌ای بود که اگر روسیه وارد این جنگ نمی‌شد، روند حل این بحران شاید طولانی‌تر از شرایط کنونی بود. البته روسیه در این زمینه مردد بود، چراکه هیچ پایگاهی در منطقه نداشت. آنها نگرانی‌های ویژه‌ای در این زمینه داشتند و تصور می‌کردند که شاید در این ماجرا، خسارت ببینند. در چنین شرایطی، صحبت‌های سیاسی نمی‌توانست آقای پوتین را قانع‌کند و باید فعالیت‌های نظامی انجام می‌شد. به همین علت بود که حاج قاسم به مسکو رفت و دو ساعت در حضور برخی از ژنرال‌های امنیتی روسیه، با پوتین مذاکره کرد.
این مطالب را خود حاج قاسم به من گفت که من نقشه‌ها را روی میز جلوی خودم باز گذاشتم و برای آنها توضیح دادم که ما کجا هستیم و عناصر مخالف کجا هستند و چه نقاط قوت و ضعفی در این زمینه وجود دارد. حاج قاسم به صورت علمی و فنی و کارشناسی و نظامی، بر اساس نقشه جلوی آقای پوتین، شرایط را شرح داده بود. در آن جلسه، آقای پوتین گفته بود که آقای سلیمانی شما توانستید من را قانع کنید. حضور روسیه در سوریه البته بنا به درخواست سوریه نیز بود. فکر می‌کنم آنها نیز به صورت مستقیم خواستار اینحضور بودند.

سردار قاآنی
دبیرکل حزب‌الله لبنان در اظهار نظر خود درخصوص سردار «اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بعد از شهادت سردار سلیمانی، تاکید کرد که ایشان نیز معاون سردار سلیمانی بوده و در همه دیدارهای ما بوده است. در تمامی مراحلی که حاج قاسم مسئولیت فرماندهی سپاه قدس را داشت، حاج اسماعیل قاآنی نیز معاون ایشان بود و حضور مستقیم داشت. لذا تمامی این اطلاعات در نزد ایشان است و ایشان نیز تجربه نظامی و استراتژیک قابل توجهی در این زمینه مانند حاج قاسم دارد. البته این انتخاب خود حاج قاسم بود و وقتی ما از ایشان درخصوص جانشین احتمالی سردار سلیمانی سؤال می‌کردیم، همواره به سردار قاآنی اشاره می‌کرده است.

پدافند هوایی مقاومت
رهبر حزب‌الله لبنان اشاره کرد: من درباره پدافند هوایی نمی‌توانم زیاد صحبت کنم، ما در پدافند هوایی تا سطحی قدرت خود را به آنها نشان دادیم. سطح بالاتری نیز وجود دارد که ما آن را تایید یا تکذیب نمی‌کنیم. البته به نفع ما است که این موضوع همچنان محرمانه باقی بماند تا باعث غافلگیری آنها شود. ما به دنبال این هستیم که آنها از همه چیز مطلع نشوند. مقاومت در حال حاضر تجهیزاتی در اختیار دارد که اسرائیل هنوز نمی‌داند، این تجهیزات محرمانه است و اسرائیلی‌ها از آن اطلاعی ندارند، تا در زمان لازم فرصت غافلگیری آنها فراهم شود.

ایران مذاکره نیا‌بتی نمی‌کند
دبیرکل حزب‌الله لبنان در پایان گفت که ایران قدرت منطقه‌ای بزرگ و محور اساسی در منطقه است و به نیابت از هیچ یک از همپیمانانش، در منطقه گفت‌وگو و مذاکره نمی‌کند. وی تاکید کرد: ایران در مسائل و پرونده‌های مختلف خریده و فروخته نمی‌شود و به نیابت از ملت‌های منطقه، با آمریکایی‌‌ها گفت‌وگو نمی‌کند. او در این باره گفت که ایران به اروپایی‌ها اعلام کرده است که درگفت‌وگوهای یمنی‌ها و دیگران مداخله‌ای ندارد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين