تاریخ انتشارسه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
کد مطلب : ۴۴۳۹۰۵
یک عضو ارشد جهاد اسلامی فلسطین به تشریح دلایلی پرداخت که منجر به شکست گفت‌وگوهای اخیر میان فتح و حماس با هدف آشتی ملی شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازهیأت‌های فتح و حماس در چند ماه گذشته چندین دیدار به امید حصول توافقی برای آشتی ملی برگزار کردند که آخرین آنها در قاهره بود.
گرچه امیدواری‌هایی در این خصوص اعلام شد اما در عمل، توافقی نهایی به دست نیامد و پس از آنکه رام‌الله روابط امنیتی خود با رژیم صهیونیستی را از سر گرفت، دیگر دیداری میان دو طرف انجام نشد.
در همین ارتباط «محمد الهندی» عضو ارشد جنبش جهاد اسلامی در گفت‌وگویی با روزنامه «عربی 21» دلیل شکست مذاکرات اخیر برای آشتی فلسطینی را تشریح کرد و آن را به خاطر دو عامل دانست: ایده همزمانی برگزاری انتخابات شورای قانونگذاری، ریاست تشکیلات خودگردان و شورای ملی و نیز نقش مورد انتظار از تشکیلات خودگردان در پی برگزاری این انتخابات‌ها.
الهندی گفت، گروه‌های مقاومت بر برگزاری همزمان سه انتخابات مذکور تأکید داشتند زیرا بیم‌هایی درباره این موضوع وجود داشت که تشکیلات خودگردان تنها به برگزاری انتخابات شواری قانونگذاری (پارلمان) اکتفا کند.
وی افزود، این ایده بدان معنا بود که همزمان با صدور دستور ریاستی برای انتخابات شورای قانونگذاری، کمیته پنج‌جانبه‌ای نیز برای ارائه دیدگاه در خصوص ترکیب شورای ملی فلسطین (وابسته به ساف) تشکیل شود و این کمیته سازوکاری مناسب به منظور گفت‌وگو با سیاستمدارن و افراد با نفوذ فلسطینی در هر مکانی ارائه دهد.
الهندی در اشاره به نقطه اختلاف دوم که درباره وظایف تشکیلات خودگردان و اختیارات آن بوده، گفت، در صورت تشکیل شورای ملی جدید، این شورا رئیس خودش، مرجع تمام فلسطینی‌ها و مرجع تمام سازمان‌های فلسطینی از جمله تشکیلات خودگردان خواهد بود.
وی تأکید کرد، هدف از گفت‌وگوهای اخیر میان گروه‌های فلسطینی از جمله فتح و حماس تدوین مجدد یک پروژه ملی جامع بود تا نقش تشکیلات خودگردان را بازتعریف کند اما طرف‌هایی در رام‌ها بر روی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات آمریکا حساب باز کردند و هماهنگی امنیتی را تل‌آویو را از سر گرفتند.
الهندی در پایان تصریح کرد، مذاکرات اخیر میان فتح و حماس در قاهره در پی همین ازسرگیری روابط امنیتی رام‌الله و تل‌آویو شکست خورد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين