تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵
کد مطلب : ۴۴۳۸۱۴
عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق خبر داد که آمریکا اجازه نمی‌دهد بغداد سامانه پدافند هوایی خریداری کند تا بتواند امنیت مرزهای خود را تأمین کند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«علی الغانمی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق از اقدامات منفی جدید آمریکا در نوار مرزی با سوریه انتقاد کرد.
الغانمی به پایگاه خبری المعلومه گفت: «وتوی آمریکا در خرید سلاح پیشرفته در منابع غیر آمریکایی، همچنان وجود دارد».
وی تأکید کرد: «آمریکا از هر گونه معامله‌ای که عراق با سایر کشورها مانند روسیه و چین انجام می‌دهد، ممانعت می‌کند».
این نماینده عراقی تصریح کرد، مرزهای عراق به صورت کامل امن نیست و آمریکا اجازه نمی‌دهد بغداد سامانه پدافند هوایی خریداری کند تا بتواند امنیت مرزهای خود را تأمین کند.
الغانمی خاطر نشان کرد، آمریکا نمی‌خواهد که عراق سامانه‌های پدافندی مدرن و سلاح پیشرفته در اختیار داشته باشد و همین مسئله سبب شده است که برای تأمین مرزهای خود، از سلاحهای ابتدایی استفاده کند و این سلاحها برای کنترل امنیت ملی کشور کافی نیست.
در همین ارتباط، «قصی الانباری» مسئول سازمان «بدر» در استان الانبار عراق درباره همکاری نظامیان تروریست آمریکایی با عناصر داعش هشدار داد و  گفت که مناطق نوار مرزی، مناطقی سهل‌الوصول برای عناصر داعش است و این مسئله به خاطر حضور عناصر آمریکایی است.
وی تأکید کرد که حضور اشغالگران آمریکایی در پایگاه هوایی «عین الاسد» در غرب عراق که کنترل نوار مرزی این کشور با سوریه را بر عهده دارند، کار را برای نیروهای امنیتی عراق، دشوار کرده است.
این مسئول عراقی خاطر نشان کرد: «نیروهای آمریکایی کنترل برخی از مناطق را در الانبار در دست دارند و اجازه می‌دهند از همین مناطق، عناصر داعش، وارد استان شوند».
الانباری با بیان اینکه مناطق تحت تسلط آمریکا در استان الانبار، پایگاهی امن برای داعش است، تصریح کرد، بیشتر تروریست‌های داعش از طریق مناطقی که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند، از سوریه وارد عراق می‌شوند؛ هر چند که نیروهای امنیتی عراق، کنترل مناطق بیابانی و مرزی را در دست دارند.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين