تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
کد مطلب : ۴۴۳۷۹۴
دولت مجددا قصد دارد مشابه لوایح بودجه 98 و 99، لایحه بودجه 1400 را هم به صورت «صوری» تنظیم کند و کسری بودجه چشمگیر خود را با پیش‌بینی منابع غیرواقعی پنهان نماید.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازلوایح بودجه 98 و 99 در مجلس دهم به تصویب رسید و نمایندگان این دوره از مجلس با وجود هشدارهای کارشناسان و مراکز پژوهشی، حاضر به اصلاح چشمگیر این لوایح نشدند. در نتیجه، هم سال گذشته و هم امسال، حدود یک سوم منابع بودجه محقق نشد.
دولت برای جبران کسری بودجه در سال های مذکور، از ظرفیت شورای سران قوا استفاده کرد و با مجوز این شورا، کسری بودجه با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و انتشار اوراق مالی مازاد جبران شد.
با توجه به پیش‌بینی 205 هزار میلیارد تومان از محل اوراق پیش فروش نفت و همچنین پیش‌بینی مجدد 50 هزار میلیارد تومان درآمد از محل فروش اموال مازاد در پیش نویس لایحه بودجه 1400، به نظر می رسد دولت در سال آینده هم مجددا قصد دارد لایحه بودجه را به صورت «صوری» تنظیم کند. در نتیجه، کسری بودجه سال آینده حداقل حدود 150 تا 250 هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.
حال باید دید مجلس یازدهم هم اشتباه مجلس دهم را تکرار می‌کند و این بودجه «صوری» را تصویب می‌کند یا خیر؟

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين