تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
کد مطلب : ۴۴۳۷۳۶
دبیر کل سازمان ملل در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین به جای اقدام برای بازپس گیری حقوق ملت فلسطین، راهکار دو دولتی را هم که به اشغالگری صهیونیست‎‌‌ها پایان نمی‌دهد، دور از دسترس خواند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازدبیر کل سازمان ملل روز یکشنبه به مناسبت روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین برابر با ۲۹ نوامبر گفت که راهکار دو دولتی  برای مسئله فلسطین بیش از پیش دور از دسترس می‌شود.
به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، «استفان دوگاریک» سخنگوی دبیر کل سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای از طرف گوترش، حل نشدن کماکان مسئله فلسطین را مسئله‌ای دردناک خواند و گفت که چشم انداز دستیابی به یک راه حل مناسب مبتنی بر وجود دو کشور (فلسطین و اسرائیل) دور از دسترس می‌شود.
دبیر کل سازمان ملل در این بیانیه با اشاره به تاثیر مجموعه‌ای از عوامل بر حل نشدن مسئله فلسطین، در کنار  دو عامل شهرک سازی‌های غیرقانونی و افزایش قابل توجه تخریب خانه‌ها و تاسیسات فلسطینیان، مدعی شد که مقاومت مبارزان فلسطینی نیز، از جمله این عوامل است.
گوترش در این بیانیه از جامعه بین المللی خواست به منظور تاکید بر پایبندی بر حمایت از ملت فلسطین در دستیابی به حقوق مسلم آن، همکاری کند.
دبیر کل سازمان ملل در این بیانیه آورده است: «مسئولیت بررسی فرصت‌ها برای بازگرداندن امید و ایجاد راه حلی مبتنی بر تشکیل دو کشور بر دوش رهبران اسرائیل و فلسطین است.»
به نظر می‌رسد که دبیر کل سازمان ملل با این بیانیه خود درصدد جلب تشکیلات خودگردان به سمت ازسرگیری مذاکرات با رژیم صهیونیستی است.
تشکیلات خودگردان فلسطین مذاکرات با رژیم صهیونیستی را از آوریل ۲۰۱۴ متوقف کرد، زیرا این رژیم از توقف شهرک سازی و آزادی اسرا و پذیرش مرزهای ۱۹۶۷ به عنوان اساس راه حل دو دولتی خودداری کرد.
گوترش در عین حال به پیامدهای همه گیری کرونا بر اقتصاد فلسطین اشاره کرد و گفت: «اوضاع انسانی، اقتصادی و سیاسی شکننده در نوار  غزه به دنبال شیوع کرونا، ضعیف‌تر شده است و به دلیل محدویت‌هایی که برای تردد شهروندان ایجاد شده وخیم‌تر شده است.»
دبیر کل سازمان ملل خواستار تلاش بیشتر جامعه بین المللی برای کاستن از رنج ملت فلسطین شد و نسبت به مشکلات مالی آنروا هم ابراز نگرانی عمیق کرد.
او گفت: «آنروا از آنجایی که طرف اصلی ارائه دهنده مستقیم کمک‌ها  به پنج میلیون و هفتصد هزار آواره فلسطینی در سرزمین‌های فلسطینی است، نقش اساسی ایفا می‌کند.»
آمریکا از ۲۳ ژانویه گذشته کمک‌ها به آنروا را به ادعای نارضایتی از عملکرد آن متوقف کرده است.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين