تاریخ انتشاريکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵
کد مطلب : ۴۴۲۹۴۴
وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با روزنامه‌ای قطری گفت، تعداد نظامیان آمریکایی تنها یکی از ابزارهایی است که آمریکا به‌عنوان ابزار نظارتی دراختیار دارد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا شنبه (دیروز) وارد قطر شد و با چند تن از مقامات این کشور از جمله امیر آن «تمیم بن حمد» دیدار کرد.
وی در حاشیه دیدار خود گفت‌وگویی نیز با روزنامه قطری «الرایه» انجام داد و به آخرین تحولات منطقه پرداخت.
محاصره قطر
پامپئو در پاسخ به این سوال که آیا سفرش به چند کشور منطقه به آشتی نزدیک قطر و چند دیگر دیگر حاشیه خلیج فارس اشاره دارد، گفت، امیدوار به تحقق این موضوع هست.
وزیر خارجه آمریکا درباره احتمال بازگشایی حریم هوایی میان قطر و کشورهای محاصره کننده هم گفت، اعلام این موضوع را به خود کشورهای مربوطه واگذار می‌کند، اینها تصمیمات حاکمیتی است که خودشان باید بگیرند اما آمریکا طرف‌های این موضوع را به دستیابی نقاط مشترک ترغیب کرده است.
مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان
سوال بعدی الرایه درباره برآورد پامپئو از مسیر مذاکرات جاری در دوحه میان دولت افغانستان و طالبان بود. وی پاسخ داد، این یک روند پیچیده است که زمان نیاز دارد. ممکن است چند ماه طول بکشد اما آنها بر مجموعه‌ای از قواعد و اقدامات توافق کرده‌اند و امید است که در هفته‌‌های آینده پیشرفتی ریشه‌ای در طول مسیر مذاکره به دست آورند، آمریکا خواستار کاهش سطح خشونت از هر دو طرف شده است.
خروج نیروهای آمریکایی از عراق و افغانستان
وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که دموکرات‌ها خروج نیروهای آمریکایی از عراق و افغانستان را اقدامی خطرناک می‌دانند، گفت: این یک خط‌مشی درست برای تعهد به وعده‌هایی است که به خود داده‌ایم. وضعیت را در واقعیت زیر نظر داشتیم و به نظارت خود ادامه خواهیم داد اما این امکان وجود دارد که ابزارهایی برای خود فراهم کنیم؛ تمرکز بر تعداد نظامیان فقط یک مسأله در میان هزاران مسأله دیگری است که می‌توانیم انجام دهیم. به نظر من، ما همچنان ابزارهایی برای تحقق دو وعده رئیس‌جمهور ترامپ در اختیار داریم.
«کریستوفر میلر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا سه شنبه هفته گذشته اعلام کرد که بخشی از نیروهای آمریکایی خاک عراق و افغانستان را ترک می‌کنند و تعداد نظامیان آمریکا در عراق از ۳۲۰۰ نفر به ۲۵۰۰ نفر کاهش می‌یابد.
انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا
پامپئو در پاسخ به سوال آخر درباره عدم همکاری تیم ترامپ با تیم «جو بایدن» هم گفت: انتقال، خیلی خوب انجام خواهد شد من به این موضوع اطمینان دارم، جهان باید بداند که آمریکا روند انتخابات را طی خواهد کرد... تمام آرایمان را خواهیم شمرد و اقدامات قانونی را مانند همیشه دنبال خواهیم داد، من به قانون اساسی آمریکا و سازمان‌های آمریکایی اطمینان دارم و همه چیز مطابق میل خواهد بود.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما