تاریخ انتشارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
کد مطلب : ۴۴۲۷۹۱
با بررسی و آنالیز بیش از 500 میلیون توییت، 400میلیون پست عمومی اینستاگرام و بیش از 500میلیون پست کانال‌های تلگرام، پست‌هایی که مرتبط با مفاهیم دینی بوده استخراج و از نظر آماری تحلیل شده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازمحسن فینی‌زاده*: با بررسی و آنالیز بیش از 500 میلیون توییت، 400میلیون پست عمومی اینستاگرام و بیش از 500میلیون پست کانال‌ها تلگرام که در طول یک سال گذشته توسط کاربران ایرانی سه شبکه اجتماعی توییتر، اینستاگرام و تلگرام تولید شده است، پست‌هایی که مرتبط با مفاهیم دینی بوده استخراج و به صورت گزارش زیر ارائه شده است.
با توجه به اینکه موضوعات دینی فراگیری محتوایی بالایی دارند، مفاهیم اصلی را در ده دسته کلی تقسیم بندی کردیم که عبارت است از عبادت، اهل بیت و پیشوایان مذهبی و همچنین مناسبت‌های مذهبی مانند محرم و اربعین، شهادت و جهاد، قرآن، خمس و زکات، مهدویت،  حجاب وعفاف و همچنین خداوند و محتواهایی که ارتباط مستقیم با نام خدا دارد و در بخش دهم دیگر موضوعات است. نکته مهم در این تقسیم بندی این است که قطعا همه محتواهای دینی در این تقسیم بندی گنجانده نشده است بلکه سعی شده است در حد امکان بیشترین داده‌ها شبکه‌های اجتماعی مورد بررسی قرار بگیرد و قطعا با نگاه موشکافانه موضوعات و مسائل دیگری قابل احصا می‌باشد.
همان گونه که در نمودار‌های بعد مشاهده خواهید کرد  به صورت کلی و متوسط،  «ده تا پانزده درصد» محتواهای منتشر شده در یک سال گذشته در بسترهای مختلف شبکه‌های اجتماعی مرتبط با مفاهیم دینی است. در این میان در بیشتر بستر‌ها، مفاهیم مرتبط با خدا و اهل‌بیت و همچنین عبادات و شهادت بیشترین محتواهای دینی را به خود اختصاص داده‌اند.
 
*تلگرام
همان گونه که در نمودار تعداد پست منتشر شده در تلگرام در یک سال گذشته مشاهده می کنید در مجموع بیش از شصت و هشت میلیون پست در بستر بیش از یک میلیون کانال های تلگرامی کوچک و بزرگ با موضوع مفاهیم دینی در طول یک سال گذشته  منتشر شده است که در مجموع توانسته است بیش از 300میلیارد ویو کسب کند.

 تفکیک موضوعات مفاهیم دینی و حجم پست های منتشر شده به صورت نمودار زیر می باشد.
 

 
*اینستاگرام
در بستر اینستاگرام از مجموعه پست‌هایی که به صورت عمومی منتشر شده‌اند، پنجاه میلیون پست به صورت مستقیم در مورد مفاهیم دینی بوده است که توسط بیش از هشت میلیون کاربر منتشر شده و توانسته هفتصد میلیون لایک از دیگر کاربران کسب کند.نکته مهم در مورد بستر اینستاگرام این است این داده‌ها از صفحاتی ارائه شده است که صفحه مورد نظر خصوصی نباشد و کاربر این پست را به صورت عمومی منتشر کرده باشد.

 
از میان پنجاه میلیون پست منتشر شده سهم تفکیکی مفاهیم دینی به صورت زیر می‌باشد:
 

 
*توییتر
در بستر توییتر در طول یک سال گذشته در مورد مفاهیم دینی بیش از چهل و شش میلیون توییت توسط حدود یکی میلیون کاربر منتشر شده که توانسته است دویست و پنجاه میلیون لایک کسب کند. نکته مهم این است در این سنجش تعداد تکرار مفاهیم در پست‌ها سنجیده شده است و رویکرد آن بررسی مفصل‌تری را می‌طلبد.

 

 
آنچه از رصد کلان داده های شبکه‌های اجتماعی می توان گفت این است که در بعضی از مفاهیم و موضوعات مانند اهل بیت به ویژه اربعین، محتواهای تولید شده در امسال در مقایسه با سال قبل  با رشد پنجاه درصدی همراه بوده است؛ به بیان بهتر کاربران پنجاه درصد بیشتر محتوا در مورد اربعین حسینی منتشر کرده‌اند که این نشان توجه بیشتر و دغدغه کاربران بیش از سال قبل نسبت به اربعین حسینی است؛ این موضوع در مناسبت‌های مذهبی شدت بیشتری می‌گیرد. اما در بعضی از مفاهیم مانند حجاب و عفاف و یا خمس موضوع در میان کاربران جدی نیست.
از سوی دیگر در میان داده‌های انتشاریافته، انسجام دیده نمی‌شود؛ مگر در مناسبت‌ها. همچنین در بعضی از مفاهیم، حضورِ لیدرها[1] و یا کاربران فعال جدی نیست که بایستی سازمان‌ها و نهادهایی که طبق شرح‌وظیفه‌شان، باید در ایت موضوعات حضور موثر داشته باشند، توجه جدی‌تری به تولید و انتشار صحیح محتواهای موثر در این خصوص داشته باشند و یا از کاربرانی که فعال هستند حمایت کنند. متاسفانه این مهم در بعضی از مفاهیم دیده نمی‌شود. مدیریت پیام[2] و ساختارهای منسجم، شاید اصلی‌ترین مواردی هست که می‌توان با بهبود آن، سهم کمی و نفوذ کیفی محتواها و مفاهیم دینی را گسترش و رشد داد.
 
*دادکاو شبکه‌های اجتماعی و مدیر مرکز پژوهشی بتا
__________________________________________________
[1] - لیدر به معنی رهبر و یا کاربر شاخص و پر نفوذی است که امکان مدیریت و رهبری دیگر کاربران داشته باشد و از نفوذ و محتوای خود برای رهبری و رساندن پیام کمک بگیرد.
[2] - مدیریت پیام، یک اصطلاح و مفهوم در علوم ارتباطات هست به این معنی که از یک رسانه و یا یک مجموعه رسانه‌ای پیام واحد و منسجم منتشر شود؛ می‌توان گفت مدیریت پیام، فرآیندی پیچیده و کنترل‌شده به منظور اهدافی خاص می‌باشد که بتوان به نحو مطلوب بخشی از نیازهای مخاطب را پاسخ داد و در پی نیازهای دیگر برنامه ریزی نمود.
 

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بیشتر مخاطب کدام یک از بخش های سایت بلاغ هستید؟
اخبار مازندران
اجتماعی
اقتصادی
سیاسی
فرهنگی
ورزشی
عکس
فیلم
پربيننده ترين
عدالت خود را در امیرالمومنین معنی کرد
چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
حمایت از اقشار ضعیف دولت از شعار تا عمل
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
یمن، نمونه پیروزی مشت بر درفش
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
اسرار پنهان کودتای سیاه رضاخانی
يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۱