عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ناقلان سالم باید از طریق تست‌های فراوان، جداسازی، قرنطینه و کنترل شوند، افزود: تست‌های انجام گرفته در کشور تاکنون اثرگذاری معناداری نداشته، چرا که انجام 20 تا 25 هزار تست، شعاع تاثیرگذاری قابل توجهی نخواهد داشت.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازسید مرتضی خاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار  در زنجان با اشاره به مراتب اعلامی برای تعطیلی کامل شهرهای در وضعیت قرمز کرونایی اظهار کرد: تعطیلی، عامل تامه برای کاهش شیوع و قطع زنجیره انسانی نیست، بلکه باید در کنار آن اقدامات دیگر از جمله رعایت پروتکل‌های فردی و اجتماعی و نیز انجام آزمایشات فراوان و سریع و متعاقب آن، جداسازی و قرنطینه بیماران و ناقلان سالم هم انجام شود.
نماینده مردم شهرستان‌های ماهنشان و ایجرود و دهستان‌های قلتوق و بوغداکندی در مجلس افزود: اگر بتوان روند فوقالذکر را که کامل‌ترین شیوه قطع زنجیره انسانی کووید 19 است، به صورت صحیح انجام داد، می‌توان به کاهش روند شیوع ویروس امیدوار شد.
وی با بیان اینکه کاهش ترددها با هدف کنترل مواجهه با ویروس کرونا انجام می‌شود، تصریح کرد: رفت و آمد مردم در بازار و سایر اماکن تجمعات، به مواجه با بیماران و ناقلان منجر شده و شیوع ویروس را به دنبال دارد و تعطیلی این روند را متوقف خواهد کرد.
خاتمی با بیان اینکه ناقلان سالم باید از طریق تست‌های فراوان، جداسازی، قرنطینه و کنترل شوند، ادامه داد: تست‌های انجام گرفته در کشور تاکنون اثرگذاری معناداری نداشته، چرا که انجام 20 تا 25 هزار تست، شعاع تاثیرگذاری قابل توجهی نخواهد داشت.
نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : انجام 100 تا 150 هزار تست روزانه و جداسازی ناقلان، با پیش‌بینی تمهیداتی که ذکر شد، از جمله معرفی به نزدیک‌ترین مراکز بهداشتی درمانی و حتی نیروی انتظامی، جداسازی را کامل کرده و به طور جدی به کاهش دامنه شیوع کمک خواهد کرد، ضمن اینکه در کنار آن تعطیلی گسترده این اقدام را کامل می کند.
وی ازدحام جمعیت در مراکز مختلف را از دلایل شیوع ویروس کرونا دانست و افزود: شهر زنجان هم جزو شهرهای پرخطر و در حال حاضر در وضعیت قرمز است که با آغاز تعطیلی‌ها، صرفا مراکز امدادی، درمانی و نیازهای مبرم مردم دایر و بقیه اماکن به صورت کامل تعطیل خواهد بود که اگر در پایان دو هفته موثر بود بسته به وضعیت، در میزان و سطح تعطیلی‌ها تخفیف وگرنه تمدید خواهد شد.
نماینده مردم شهرستان‌های ماهنشان و ایجرود و دهستانهای قلتوق و بوغداکندی در مجلس افزود: طی سه ماه آینده که هم سرما و هم زمان شیوع بیماریهای ویروسی است،  باید با تدابیر خاص این ایام را پشت سر گذاشت تا جلوی بحران ناشی از کرونا گرفته شود.
وی دلیل بخشی از افزایش آمار مبتلایان در روزهای اخیر را افزایش تست‌های انجام شده دانست و تاکید کرد: اغلب این موارد مثبت در جامعه حضور داشته‌اند که با تست‌های بیشتر در آمارهای اعلامی نشان داده می شوند.
خاتمی تعداد تست‌های روزانه انجام شده حال حاضر را بالای 50 هزار مورد اعلام و تصریح کرد: هدف از ابلاغ تعطیلی‌ها، کنترل میزان ابتلاء و هدف از افزایش تعداد آزمایشات، شناسایی و جداسازی موارد ابتلاء و عنداللزوم درمان زودرس آنهاست که نتیجه آن کاهش مراجعات به بیمارستان‌ها است چرا که در حال حاضر با پیشرفت بیماری، مراجعات بیشتری به مراکز درمانی اتفاق می‌افتد، بنابراین باید تلاش شود ورودی بیمارستان‌ها را کاهش داد که در این صورت تعداد بیماران بدحال و مرگ و میر هم کاهش خواهد یافت.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش چندین شرکت دانش بنیان در حوزه تولید واکسن کرونا ادامه داد: از مجموع این شرکت‌ها، هشت شرکت در این زمینه پیشروتر هستند که اقدامات آن‌ها در سازمان جهانی هم تایید و به ثبت رسیده است.
وی با بیان اینکه تست انسانی واکسن کرونا در ایران به زودی آغاز می‌شود، ابراز امیدواری کرد، اقدامات مربوط به این واکسن در ایران هم به مانند برخی کشورها پیش رفته و واکسن تولید داخل در خدمت هم وطنان قرار گیرد.
خاتمی با تاکید بر پیگیری مطالبات کادر درمان در همه ابعاد گفت : مطالبات این قشر در همه ابعاد پیگیری می‌شود و بخشی از این مطالبات هم اخیرا پرداخت شده و برای پرداخت‌های بعدی هم اقداماتی در حال انجام است، ضمن اینکه در بودجه سال‌ آینده هم این موارد قویا لحاظ خواهد شد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما