تاریخ انتشارجمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
کد مطلب : ۴۴۲۷۱۳
نخست وزیر تایوان امروز جمعه اعلام کرد، اندرو ویلر، رئیس آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا که مقامی در سطح عضو کابینه است، قرار است به این جزیره سفر کند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، به نقل از خبرگزاری رویترز، این سفر سبب خواهد شد که او تبدیل به سومین مقام ارشد آمریکایی که از ماه اوت به تایوان سفر کرده شود و چنین سفری خشم پکن را موجب خواهد شد.
چین که تایوان را بخشی از خاک خود میداند، پیش از این نیز هنگامی که آلکس ازار، وزیر بهداشت آمریکا در ماه اوت و کیث کراچ، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در ماه سپتامبر به تایوان سفر کردند واکنشی خشمگینانه نشان داده و هر بار حتی جنگنده‌های خود را به نزدیکی این جزیره اعزام کرد.
دولت ترامپ حمایت از تایوان را از جمله با فروش تسلیحات جدید تشدید کرده و زنگ خطر را برای چین به صدا در آورده است.
سو تسنگ چانگ، نخست وزیر تایوان به خبرنگاران گفت، تعاملات آمریکا و تایوان در حال افزایش بوده است.
وی اظهار کرد: رئیس آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا به دعوت جوزف وو، وزیر خارجه تایوان به این جزیره خواهد رفت تا مذاکراتی دوجانبه درخصوص همکاری بین المللی در زمینه مسائل حفاظت از محیط زیست داشته باشد.
وی افزود: این سفر "هر چه بیشتر برای روابط میان دو کشور سودمند خواهد بود."
وزارت امور خارجه تایوان اعلام داشت، وو سال گذشته میلادی برای ویلر دعوتنامه فرستاده است و جزئیات را در "زمانی مناسب" اعلام خواهد کرد.
در پکن سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، چین مخالف با هرگونه تبادل مقامات میان آمریکا و تایوان است و از واشنگتن خواست تا حساسیت مساله تایوان را کاملا به رسمیت بشناسد.
ژائو لیجیان، در یک کنفرانس خبری روزانه گفت: چین مطابق با اینکه وضعیت چطور پیش برود پاسخ لازم و مشروعی را خواهد داشت.
نیویورک تایمز گزارش کرد که این سفر ویلر برای مدت سه روز و از پنج دسامبر انجام خواهد شد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما