تاریخ انتشارجمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۰
کد مطلب : ۴۴۰۱۶۷
در دیدار وزیر خارجه قرقیزستان و مفتی اعظم روسیه بر گسترش همکاریهای مذهبی تاکید شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«روسلان قزاق بایف» وزیر امور خارجه قرقیزستان که برای یک سفر کاری به مسکو سفر کرده است با «راویل غین الدین» رئیس اداره روحانیت و مفتی اعظم و عضو شورای علمای روسیه در مسکو دیدار و گفت‌وگو کرد. 
در این دیدار سفیر قرقیزستان در مسکو، « آبیلسوف» نماینده دومای روسیه در امور مذهبی ، «دمیر محی الدینوف» معاون مفتی و تنی چند از دیپلماتها نیز حضور داشتند.
در این دیدار مفتی روسیه راه های اجرای یک سیاست موثر در حوزه های مذهبی  را کیفیت آموزش های مذهبی دانست و احساسات صادقانه و برادرانه ای را نسبت به مردم قرقیز ابراز داشت.
 وی تأکید کرد: اولویت اصلی هر سیاستمداری باید صلح و هماهنگی در جامعه باشد و مسلمانان روسیه بطور متناوب در کنار هموطنان خود در قرقیزستان ایستاده و برای پیشرفت و آبادانی این جمهوری دعا می کنند و آینده خوبی را برای قرقیزستان متصور هستند. 
مفتی اعظم روسیه در ادامه برای مردم و نخست وزیر قرقیزستان آرزوی موفقیت و سلامتی کرد.
قزاق بایف  نیز در این دیدار آرزوی رهبری قرقیزستان برای تقویت هماهنگی در جامعه را تأیید کرد.
وی به نقش مهم روحانیون و بزرگان دینی در تثبیت اوضاع قرقیزستان اشاره کرد و از مفتی که در شرایط دشوار از این کشور پشتیبانی می‌کند، قدردانی کرد.
طرفین در مورد لزوم تعامل بیشتر در مورد موضوعات مورد نظر به یک نظر مشترک رسیدند، هیئت قرقیزستان همچنین از مسجد جامع مسکو بازدید و در آنجا اقامه نماز کردند.
قزاق بایف در ادامه سفر خود به مسکو با "استانیسلاو زاس" دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی نیز دیدار کرد.
این دیدار در فضایی دوستانه و محرمانه انجام شد و طرفین بر فعالیتهای دو جانبه و همه جانبه تاکید کردند.  
وزیر امور خارجه هم چنین با «کنستانتین کازاچوف» رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون فدراسیون روسیه دیدار کرد.
در این دیدار طرفین در مورد دستور کار همکاری قرقیزستان و روسیه در زمینه های سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی، انسانی و مهاجرت تبادل نظر کردند.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما