تاریخ انتشارسه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
کد مطلب : ۴۳۹۶۴۷
آرمــــان مـــلـي: بر اســاس قطعنامه 2231 شــوراي امـــنيت سازمان ملل کليه اقدامات تحريمي بين‌‌المللي اعمال‌‌شده توسط اين نهاد از سال 2006 در سال 2015 لغو شد
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ  اما همين سند ممنوعيت تحويل تجهيزات نظامي سنگين به ايران براي مدت 5 سال و سلاح‌هاي موشکي و فناوري موشکي به مدت هشت سال را حفظ کرد؛ محدوديت‌هايي که يکي از آنها در روزهاي اخير لغو شد و کنجکاوي‌ها را درباره اينکه برنامه‌هاي خريد و فروش تسليحات ايران پس از لغو تحريم چه خواهد بود؛ زيرا برنامه ايران براي خريد تسليحات مدرن نه‌تنها مي‌تواند بين روسيه و چين دو کشور دوست ايران ايجاد رقابت کند بلکه مي‌تواند تا حدي توازن قوا در منطقه حساس غرب آسيا مخصوصا خليج‌‌فارس را بر هم بزند. بسياري مطمئن هستند که ايران بين صادرکنندگان تسليحات در روسيه و چين رقابت ايجاد مي‌‌کند و به دو منظور خود که تقويت توان دفاعي و گرفتن تخفيف فراوان است دست خواهد يافت و حتي در عرصه فروش نيز مي‌تواند چند مشتري براي خود تدارک ببيند و به وضعيت اقتصادي خود سروساماني دهد. از سوي ديگر، ايران در منطقه دشمناني دارد و احتمال حمله هوايي آنها عليه تاسيسات ايران محتمل است؛ به همين علت در ابتدا ايران به سراغ خريد سامانه‌هاي موشکي ضدهوايي مدرن خواهد رفت و احتمالا سامانه دفاع موشکي پيشرفته اس 400 را از روسيه خواهد خريد. در ميان تمامي اين اما و اگرها ايران بايد کارشکني‌هاي احتمالي ايالات‌متحده و ممنوعيت مبادله مالي خود را نيز در نظر گيرد. در راستاي بررسي اين مساله «آرمان ملي» گفت‌وگويي با علي بيگدلي، کارشناس مسائل بين‌الملل داشته است که در ادامه مي‌خوانيد.
چه چالش‌هايي پس از لغو تحريم‌هاي تسليحاتي پيش روي ايران قرار دارد؟
لغو تحريم‌هاي تسليحاتي ابعاد مختلفي دارد. آنچه مسلم است اين يک پيروزي سياسي بزرگ براي ايران است که پرستيژ ايران را در عرصه بين‌المللي حفظ کرد. اين مقوله‌اي است که آمريکا نيز آن را باور دارد و از نظر رواني بسيار حائز اهميت است. از سوي ديگر، نتايج لغو تحريم‌هاي تسليحاتي ايران نيز بسيار حائزاهميت است و بسياري منتظر هستند تا ببينند ايران دست به چه مبادلاتي خواهد زد. ايران احتمالا توان فروش تسليحات به برخي از کشورها را دارد اما چالش پيش روي ايران اين است که چگونه مي‌خواهد پول را از کشور خريدار به داخل کشور منتقل کند زيرا محدوديت‌هاي مالي زيادي پيش روي ايران است. در عرصه خريد سلاح مشخصا اتحاديه اروپا به ايران اسلحه نخواهد فروخت با توجه به اينکه رئيس ميز ايران در وزارت امورخارجه آمريکا با مقامات اروپايي مذاکره کرد و به نظر مي‌رسد قول‌هايي نيز گرفته است. بنابراين کشورهاي مهم اروپا از جمله فرانسه، بريتانيا و آلمان هيچ مبادله با ايران نخواهند داشت. مشخصا چين و روسيه در اين عرصه در مقابل ايالات‌متحده خواهند ايستاد زيرا هم اقتدار خود را نشان دهند و هم اينکه به ايران نشان دهند که با حسن نيت در عرصه بين‌المللي در قبال ايران رفتار مي‌کنند اما آنها نيز در اين عرصه چالش‌هايي دارند. از يک سو شرکت‌هاي خصوصي روسي از تحريم هراس دارند و از سوي ديگر، چين نيز در کشورهاي عربي سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي انجام داده است و قطعا به‌راحتي به ايران اسلحه نمي‌فروشد زيرا روابط خود را با کشورهاي عربي که با ايران مشکل دارند شکرآب خواهد کرد و سرمايه‌گذاري‌هايش به خطر خواهد افتاد. ايران نيازمند تسليحاتي است اما به علت مشکلات اقتصادي توان پرداخت هزينه‌هاي هنگفت را ندارد. بايد دقت کرد که عدم تصويب fatf موفقيت لغو تحريم‌هاي تسليحاتي را کمرنگ کرد.
ايران مي‌تواند با توجه به تحريم‌هاي بانکي اقدام به فروش اسلحه در قبال ملزومات ديگر کند، آيا در اين عرصه نيز با مانع رو‌به‌رو خواهد شد؟
ايران براي مثال اگر بخواهد با ونزوئلا به مبادله تسليحاتي بپردازد و به اين کشور اسلحه بفروشد و در قبال آن طلا دريافت کند بايد دقت کرد که از چه مسيري اين تبادل صورت مي‌گيرد، زيرا براساس قطعنامه 2231، اعضاي برجام مي‌توانند از کشتي‌هاي ايران بازرسي به عمل آورند و در اين عرصه ممکن است مانع‌تراشي کنند. در اين عرصه تهديد صرفا ايالات‌متحده است، چون اروپا مخالفتي نشان نداده است. آمريکا صرفا امروز بر اساس نظر شخصي مقامات خودش مانع ايجاد مي‌کند. ونزوئلا به علت اينکه در نزديکي آمريکاست براي اين کشور اهميت استراتژيک دارد و در جنوب ايالت فلوريداي آمريکا قرار دارد و به نحوي بر اين کشور تاثير مستقيم نيز مي‌تواند داشته باشد.
پس از انتخابات ايالات متحده چه اتفاقي رقم خواهد خورد؟
ايران بارها تاکيد کرده است که با ترامپ مذاکره نخواهد کرد اما بايد توجه داشت که مشکلات اقتصادي به گونه‌اي است که بايد فکري کرد و مردم در تنگنا قرار گرفته‌اند. اين بسيار هشداردهنده است و مقامات بايد فکري بکنند تا اگر ترامپ بار ديگر رئيس‌جمهور شد به سمت مذاکره حرکت کنيم. امکان مذاکره با بايدن وجود دارد، زيرا ايران گفته است که از طريق برجام مذاکره خواهد کرد. از اين منظر بسيار مفيد است که بايدن رئيس‌جمهور ايالات‌متحده شود زيرا مسير گفت‌وگو براحتي باز مي‌شود اما بايد دقت کرد که بايدن گفته است علاوه بر مسائل هسته‌اي،‌ حقوق بشر و مسائل دفاعي و منطقه‌اي ايران را نيز به مذاکره خواهد کشاند و براي آنها نيز خواهان توافق‌هايي است.
بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خود را از رحمت‌های الهی محروم نسازیم
يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
امام، بسیج و جنگ نرم
يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
کلیدی‌ترین عامل در بروز فساد شهرداری‌ها
پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰