تاریخ انتشاردوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۰
کد مطلب : ۴۳۹۲۵۰
تا پیش از آن در تاریخ، کسی بدبختی را در این مقیاس عظیم به جایی نبرده بود! 12 اکتبر 1492 میلادی «کریستف کلمب» پا روی قاره آمریکا گذاشت و با خود بلایی آورد که تا قرن‌ها دمار از روزگار ساکنان دنیای جدید درآورد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازامین رحیمی: کلمب ایتالیایی بود ولی برای پادشاهی اسپانیا کار می‌کرد. می‌خواست از راه غرب به هند برسد که نزدیک‌تر باشد و به قاره آمریکا رسید. البته همچنان می‌پنداشت به هند رسیده و چون اطلاعات درستی نداشت گمان کرد به جایی از هند رسیده که دیگران هنوز نرسیده‌اند و آماده است برای غارت. با شیادی مقداری طلا و جواهر از بومیان گرفت و با خبر بزرگ به سوی دربار اسپانیا بازگشت و وعده داد که هر چقدر لازم باشد طلا و جواهر و برده برای دربار بیاورد. این بار با حمایت پادشاهی اسپانیا با ناوگان بزرگی شامل ۱۷ کشتی و ۱۲۰۰ سرباز به قاره آمریکا بازگشت برای غارت و استعمار. خیلی زود استعمارگران دیگر اروپا نیز از کشف قاره جدید خبردار شدند و کشتی پشت کشتی فرستادند تا سهم بیشتری از زمین و معدن و طلا و جواهر و برده برای خودشان تصاحب کنند.

بومیان آمریکایی تا قرن‌ها پس از اشغال سرزمین‌هایشان به سبک زندگی سنتی خود وفادار ماندند
متمدن‌سازی قبایل عقب‌افتاده!
اسپانیا و فرانسه و انگلستان و پرتغال بیش از یک قرن هرچه خواستند در قاره جدید انجام دادند و در تاریخ نوشتند این کارها برای متمدن‌سازی بومیان آمریکا و ترویج مسیحیت در قبایل بدوی بوده است! سرزمین‌های قاره آمریکا از شمال تا جنوب شامل یک‌سوم خشکی‌های جهان و قلمرو ۳۵ کشور مستقل امروزی به تصرف استعمارگران اروپایی درآمده بود و بومیان آمریکا که به این وضع و به تصاحب زمین‌هایشان معترض بودند در مقابل اروپایی‌های متجاوز ایستادند و نتیجه شگفت‌آوری رقم خورد.

عکسی از جنگ ارتش ایالات متحده با بومیان آمریکا
کشتار اکثریت توسط اقلیت!
از سال ۱۶۲۲ میلادی جنگ‌هایی میان اروپایی‌ها و بومیان قاره آمریکا شروع شد که تا اوایل قرن بیستم نیز ادامه داشت. در این جنگ‌ها استعمارگران که به سلاح‌های بهتر مجهز بودند چنان حدی از بی‌رحمی و قساوت را به کار بردند که در تاریخ بشر کم‌سابقه است. از قرن ۱۸ نیز که مهاجران سرزمین فعلی آمریکا از انگلیسی‌ها استقلال گرفتند ارتش فدرال آمریکا به مشارکت در وحشی‌گری پرداخت تا کشتار بومیان در آمریکای شمالی شدت و سرعت بگیرد.

«کریستف کلمب» برخلاف تصویر مثبتی که در غرب تلاش می‌شود از وی ارائه شود فردی طماع، پول‌پرست و فاقد معیارهای اخلاقی بوده است  
آن نتیجه شگفت‌آور چه بود؟ بومیان قاره آمریکا از شمال تا جنوب که جمعیت شان بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر برآورد می‌شود و صاحبان اصلی این سرزمین‌ها و دارای تمدن‌های قدیمی از جمله مایا، آزتک‌ها و اینکاها بودند مدام کمتر و کمتر شدند و جمعیتشان به حدود ۷ میلیون نفر رسید. یعنی صاحبان اصلی سرزمین از اکثریت به اقلیت تبدیل شدند. فقط جنگ و کشتار نبود؛ بیماری‌های واگیر هم که اروپاییان با خود آورده بودند بلای جان بومی‌ها شد. علاوه‌بر‌آن بخشی از بومیان قاره آمریکا به عنوان برده به اروپا فرستاده می‌شدند. برده‌داری از قرن ۱۵ در اروپا شروع شده بود ولی در قرن ۱۷ و ۱۸ به اوج رسید و دلیلش هم نیاز به برده‌های آفریقایی‌تبار برای کار در اراضی کشاورزی قاره آمریکا بود. کشتی‌هایی که برده‌های آفریقایی را به آمریکا می‌آوردند برده‌هایی از میان بومیان آمریکا را به اروپا می‌بردند.

نقشه تجارت برده در اروپای قرون 17 و 18 میلادی
روز ۱۲ اکتبر را در ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای قاره آمریکا به عنوان «روز کلمب» جشن گرفته می شود. ولی برای بازماندگان بومیان این قاره جشنی در کار نیست چون می‌دانند قدم نحس کلمب چه بلایی بر سر اجدادشان آورد.

مجسمه «کریستف کلمب» که در بسیاری از شهرهای آمریکا برپاست در اعتراضات علیه نژادپرستی در سال 2020 توسط معترضان آمریکایی به زیر کشیده شد
امروز در تاریخ مناسبت‌های دیگری هم هست
امروز ۲۱ مهر مصادف با ۱۲ اکتبر میلادی و ۲۴ صفر هجری قمری در تقویم تاریخ، مناسبت‌های دیگری هم دارد.
ـ درگذشت «ابن دُرُستویه» عالم نحو و محدث مشهور در سال ۳۴۷ قمری
ـ پایان دوره حکومت عباسیان در سال ۶۵۶ قمری
ـ شهادت آیت‌الله «علی غروی تبریزی» در سال ۱۴۱۹ قمری
ـ درگذشت «ژان باتیست لامارک» زیست‌شناس مشهور فرانسوی در سال ۱۸۲۹ میلادی
ـ درگذشت «آناتول فرانس» ادیب و فیلسوف فرانسوی در سال ۱۹۲۴ میلادی
ـ درگذشت «شوریده شیرازی» شاعر مشهور عهد قاجار در سال ۱۳۰۵ شمسی
ـ درگذشت «حسین بهزاد» مینیاتوریست مشهور ایرانی در سال ۱۳۴۷ شمسی
ـ درگذشت «غلامحسین مُصاحب» ادیب، محقق و ریاضی‌دان ایرانی در سال ۱۳۵۸ شمسی

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
تضرع؛ نیاز امروز جامعه
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
پایان انتظار 4 سال و 5 ماه و 5 روز
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱