تاریخ انتشارجمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
کد مطلب : ۴۳۸۴۶۰
عضو هیات مدیره اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف با اشاره به مشکلات صادرات فرش دستباف ایران گفت: علاوه بر رکود صادراتی، بازار فرش دستباف ایران نیز دچار کسادی شده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازحامد چمن رخ در گفت‌وگو با خبرنگار در مورد وضعیت تولید و اشتغال در بخش فرش دستباف، گفت: با توجه به مشکلات و محدودیت‌های صادراتی ناشی از تحریم‌های بین المللی و مشکلات داخلی، اشتغال در این بخش دچار تهدید شده است.
عضو هیات مدیره اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف افزود: علاوه بر محدودیت‌های صادراتی که ناشی از تحریم‌های خارجی و همچنین قوانین دست و پاگیر داخلی مانند (رفع تعهد ارزی) ، شیوع ویروس کرونا نیز بازار فرش دستباف را دچار رکود کرده است، زیرا با شیوع این ویروس در اواخر سال 98 در کشور فروشندگان و عرضه کنندگان  فرش دستباف بازار شب عید را از دست دادند.
وی با اشاره به مشکلات معیشتی مردم بیان داشت: فرش به عنوان یک کالای غیرضروری هیچ گاه در سبد خانوار جزء کالاهای اولویت‌دار نیست و از آنچا که  در شرایط سخت اقتصادی معمولا کالاهای اساسی و ضروری در اولویت خرید خانوارها قرار می‌گیرد کالایی مانند فرش کاملا در حاشیه قرار می‌گیرد و بنابراین کاهش خرید آن عامل دیگری برای بی رونق شدن خرید فرش دستباف است.
چمن رخ با بیان اینکه 2 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه فرش دستباف اشتغال دارند، گفت: قطعا کاهش صادرات و کاهش مصرف داخلی بر اشتغال این بخش اثرات منفی خواهد گذاشت.
عضو هیات مدیرت اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف با اشاره به عدم برگزاری نمایشگاه فرش دستباف در شهریورماه گذشته اظهار داشت: عدم برگزاری این نمایشگاه بنا به خواسته جامعه فرش دستباف ایران به علت شرایط خاص کشور صورت گرفت و جامعه فرش ایران با توجه به شیوع بیماری کرونا و در راستای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری تصمیم گرفت تا این نمایشگاه برگزار نشود، اما قطعا عدم برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی اثرات منفی خود را بر بازار فرش دستباف و رکود خواهد گذاشت. 
وی با اشاره به مشکلات واردات و تامین مواد اولیه بیان داشت: متاسفانه به دلیل عدم همکاری سازمان‌ها و نهادهای مرتبط در تامین ارز واردات مواد اولیه مورد نیاز این بخش نیز با مشکلاتی مواجه است و همین موضوع بر وضعیت تولید، کیفیت و اشتغال در این بخش اثر گذار است. 
وی گفت: در مجموع بازار صادراتی و بازار داخلی فرش دستباف ایرانی در شرایط رکود قرار دارد و لازم است تا در جهت حفظ اشتغال و تولید مسئولان به این بخش توجه بیشتری داشته باشند. 

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
تضرع؛ نیاز امروز جامعه
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
پایان انتظار 4 سال و 5 ماه و 5 روز
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱