تاریخ انتشارپنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۴
کد مطلب : ۴۳۸۳۳۶
رئیس ‌هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی گفت: افزایش ۱۳۰ تا ۱۵۰ درصدی قیمت مواد پتروشیمی، هزینه‌های بسته‌بندی صنایع غذایی را بالا برده است.
۰
plusresetminus
فعال صنعت غذا: افزایش 150 درصدی قیمت محصولات پتروشیمی
به گزارش بلاغ، محمدرضا مرتضوی از افزایش هزینه‌های بسته‌بندی صنایع غذایی در ماه‌های اخیر خبر داد و افزود: برای مثال در صنایعی که از کیسه‌های پلی پروپیلن استفاده می‌کنند، قیمت مواد پتروشیمی از کیلویی ۱۲ هزار تومان در یک ماه و نیم گذشته به حدود ۳۰ هزار تومان رسیده، یعنی حدود دوونیم برابر شده است.

وی با بیان اینکه قیمت مواد اولیه ساخت نایلون، سلفون، کیسه، گونی و اقلام بسته‌بندی مثل ظروف پلاستیکی طی سه ماه گذشته ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: افزایش قیمت مواد بسته‌بندی باعث افزایش شدید قیمت هزینه بسته‌بندی شده است.

رئیس‌ کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران افزود: برای مثال کارخانجاتی که از کیسه‌های پلی پروپیلن استفاده می‌کنند، تا چند ماه پیش آن را ۱۲۰۰ تومان می‌خریدند اما الان به ۲۸۰۰ تومان خریداری می‌کنند؛ یعنی ۱۴۰ تا ۱۵۰ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که صنعت پتروشیمی با افزایش هزینه برق، گاز، دستمزد کارگر و موارد دیگر مواجه نبوده و نباید قیمت‌های خود را افزایش دهد، اما مشخص نیست که به چه علت مواد پتروشیمی به قیمت‌های گزاف فروخته می‌شود.  مرتضوی در پاسخ به اینکه افزایش قیمت مواد پتروشیمی تا چه حد بر روی قیمت صنایع غذایی تاثیر داشته گفت: برای مثال در نان بسته‌بندی، بستنی، شکر، نخود و لوبیا که بسته‌های کوچک دارند و آب معدنی تاثیر زیادی می‌گذارد.

وی با بیان اینکه دلیل لجام گسیختگی در قیمت مواد پتروشیمی مشخص نیست، افزود: من به عنوان کسی که در بخش‌های مختلف صنعت کار می‌کند دلیلی برای افزایش قیمت مواد پتروشیمی نمی‌بینم. عده‌ای معتقدند شرکت‌های پتروشیمی تمهیداتی را به کار می‌برند تا با تنظیم عرضه و تقاضا قیمت بالا برود.  

رئیس‌کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در پاسخ به اینکه آیا می‌توان گفت افزایش قیمت‌هایی که اخیرا در کالاهای مختلف رخ داده به دلیل همین افزایش هزینه بسته‌بندی بوده؟  تصریح کرد: وقتی صنایع مادر مثل پتروشیمی، فولاد، برق و غیره به صورت بی‌رویه افزایش قیمت داشته باشند روی صنایع دیگر هم تاثیر می‌گذارد. بنابراین قطعاً یکی از دلایل افزایش قیمت‌ها در ماه‌های اخیر همین است و دلیل دیگر هم نوسانات نرخ ارز.
منبع : ایسنا،
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
تضرع؛ نیاز امروز جامعه
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
پایان انتظار 4 سال و 5 ماه و 5 روز
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱