تاریخ انتشارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰
کد مطلب : ۴۳۷۷۵۹
وزیر دفاع ترکیه روز جمعه در مصاحبه‌ای با انتقاد از اقدامات رئیس جمهور فرانسه در تشدید تنش‌ها در دریای مدیترانه گفت که ماکرون رؤیای تبدیل شدن به ناپلئون را در سر می‌پروراند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز جمعه گفت که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در حال شعله ور کردن تنش‌ها در دریای مدیترانه است.
وی که با شبکه 4 انگلیس مصاحبه می‌کرد گفت که ماکرون رؤیای تبدیل شدن به ناپلئون را در سر می‌پروراند اما قدرت و اندازه‌اش برای این موضوع کافی نیست.
آکار اضافه کرد که ترکیه با صلح و گفت‌وگو موافق بوده و تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهد اما در عین حال از حقوق و منافع خود در دریای مدیترانه نیز حمایت می‌کند.
وزیر دفاع ترکیه گفت: «آقای ماکرون برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات فرانسه به دنبال نقش‌آفرینی است. وی از هزاران کیلومتر آنطرف تر می‌آید و به دنبال ایفای نقش در مدیترانه است. این صحیح نیست. ما از حقوق و منافعمان حمایت خواهیم کرد و همواره گفته‌ایم که آماده دیدار و مذاکره با یونان هستیم.»
وی همچنین گفت که این در چارچوب اختیارات اتحادیه اروپا نیست که به ترسیم مرزها و قوانین دریای مدیترانه بپردازد.
آکار اضافه کرد: «صحبت چند باره درباره تحریم علیه ترکیه، استفاده از زبان تهدید بوده و جز افزایش تنش‌ها کار دیگری نمی‌کند.»
طی هفته‌های گذشته، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه در قبال آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه آغاز شد.
یونان با همراهی برخی کشورهای اروپایی ادعا دارند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقداماتش هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دروغی به نام «رویای ایرانی آبان۹۹»
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
فراقی جانکاه و امیدبخش
يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
از خانطومان تا بهشت
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰