تاریخ انتشارجمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵
کد مطلب : ۴۳۷۵۷۴
نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به اظهارات سفیر آمریکا در تل‌آویو علیه رئیس این تشکیلات ضمن محکوم کردن آن، تأکید کرد که این اظهارات بیانگر «ورشکستگی سیاسی» آمریکا است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«محمد اشتیه» نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین، در واپسین ساعات روز پنجشنبه، به اظهارات «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در تل‌‌آویو علیه «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان واکنش نشان داد.
سفیر آمریکا، روز پنجشنبه در گفت‌وگو با روزنامه صهیونیستی «اسرائیل‌هیوم» گفته بود: «ما در حال حاضر به تغییر "دحلان" (عضو اخراجی جنبش فلسطینی فتح) با عباس می‌اندیشیم ولی مهندسی مجدّد رهبری فلسطین (تشکیلات خودگردان) برای ما هیچ نفعی ندارد».
طبق گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا»، محمد اشتیه طی بیانیه‌ای در این خصوص گفت، با آنکه ساعاتی بعد، این اظهارات پس گرفته شد آن هم به ادعای اینکه در نقل خبر خطایی رخ داده است؛ اما این اقدام در راستای طرحی «آمریکایی-صهیونیستی» است که بر کسی پوشیده نیست.
اشتیه اشاره دارد به اقدام روزنامه صهیونیستی یادشده در اصلاح خبر. اسرائیل هیوم ساعاتی پس از انتشار خبر سفیر آمریکا در خبری دیگر نوشت که اشتباهی در نقل اخبار رخ داده. درواقع سفیر آمریکا گفته است «ما به تغییر دحلان با عباس نمی‌اندیشیم».
اشتیه در ادامه با اشاره به طرح یادشده گفت که در این طرح برخی از عرب‌ها دست دارند که ادله، مواضع و سیاست‌هایی که هدف آنها ضربه زدن به مشروعیت رئیس محمود عباس  است، آن را رسوا کرده است.
نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان در ادامه تأکید کرد که این اقدامات به علت «پایداری»، «شجاعت» محمود عباس در دفاع از حقوق مردم، سرباز زدن او از پذیرش دیکته‌های واشنگتن، تل‌آویو و فشار برخی کشورهای عربی برای فروش حقوق ملی و مشروع مردم فلسطین در مقابل پول صورت گرفته است.
محمد اشتیه در ادامه با تمجید از محمود عباس، او را سمبل مبارزه مشروع دانست و تأکید کرد که این مردم فلسطین هستند که تصمیم می‌گیرند رهبر خودشان و در عین حال، رئیس‌شان را در قالب یک انتخابات آزادانه و بی‌طرف انتخاب کنند.
اشتیه همچنین تأکید کرد که اظهارات سفیر آمریکا به مثابه نوعی «ورشکستگی سیاسی» است که میزان قلدری دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» را در قبال حقوق ملی و مشروع مردم فلسطین و رهبری منتخب آنها نشان می‌دهد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت آمریکا در این طرح خود از برخی از اعراب بهره می‌گیرد، تأکید کرد که دولت آمریکا در توهم به‌ سر می‌برد اگر فکر می‌کند که می‌تواند اراده خود را به مردم فلسطین تحمیل کند.
اشتیه افزود که این اقدامات تنها پایبندی مردم فلسطین به «رئیس منتخب» و «رهبری مشروع‌شان» را بیشتر می‌کند تا زمان برپایی کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس و حق بازگشت آوارگان مطابق با قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل متحد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
تضرع؛ نیاز امروز جامعه
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
پایان انتظار 4 سال و 5 ماه و 5 روز
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱