در جلسه شورای هماهنگی مدیران وزارت تعاون مازندران عنوان شد

ساخت 4 هزار و 224 واحد مسکن ارزان برای کارگران

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲
کد مطلب : ۴۳۷۵۱۳
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران سهم استان از 200 هزار واحد مسکونی ارزان قیمت در کشور را 4 هزار و 224 واحد مسکونی برای جامعه کارگری اعلام کرد.
۰
plusresetminus
ساخت 4 هزار و 224 واحد مسکن ارزان برای کارگران
به گزارش بلاغ، کامران اصغری در ششمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مازندران که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران، مدیرکل راه و شهرسازی استان، مدیران کل دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استان، رئیس اتاق تعاون مازندران و تشکلات خانه کارگری، ساختمانی و کارفرمایی استان به میزبانی بهزیستی مازندران برگزار شد، با اشاره به اینکه 10 دستگاه اجرایی عضو شورای هماهنگی مدیران دستگاههای تابعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان هستند، اظهار کرد: تصمیمات خوبی در این شورا گرفته که تاکنون 98 درصد مصوبات اجرایی شده است.

وی از انعقاد تفاهم نامه بین وزارت تعاون و وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن ویژه اقشار آسیب‌پذیر در سطح کشور خبر داد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران از ابلاغ بخشنامه وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی درخصوص ارتقای پاسخگویی، شفافیت و مقابله با فساد در نظام اداری به تمامی کارکنان و ادارات شهرستان‌های تابعه اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی مازندران در راستای برنامه هشتم دوره دوم برنامه جامع اصلاح نظام اداری موضوع مصوبه شورای عالی اداری خبر داد.

این مسؤول با اشاره به رونمایی از سامانه‌های شفافیت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: دستگاه‌ها نظارت داشته باشند تا سامانه شفافیت و پنجره واحد به درستی اجرا شود.

اصغری با اشاره به اینکه تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شفافیت در پرداخت تسهیلات است، بیان کرد: در بخش تسهیلات کارا از سال 96 تاکنون تسهیلات زیادی به روستائیان از صندوق توسعه ملی توسط بانک های عامل پرداخت شد.

وی تامین مسکن را از اساسی‌ترین نیاز یک خانواده اعلام کرد و گفت: ساخت و تهیه مسکن برای قشر آسیب‌پذیر با توجه به شرایط موجود در جامعه سخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به مفاد تفاهم‌نامه برای ساخت مسکن که سه قشر آسیب پذیر حوزه کارگری شامل کارگران شاغل، کارگران بازنشستگان و مقرری بگیران سازمان تامین اجتماعی را در برمی‌گیرد، اظهار کرد: قشر زحمتکش کارگر با حداقل دستمزد دچار مشکلات زیادی هستند که نیاز بوده توجهی ویژه‌ای به این قشر شود.

این مسؤول با اعلام اینکه جلسات زیادی برای بهتر اجرا شدن این تفاهم‌نامه و تعهدات با مسؤولان اداره کل راه و شهرسازی در استان برگزار شده است، ادامه داد: در مجموع 200 هزار واحد مسکونی مناسب و ارزان قیمت و مقرون به صرفه به صورت ملی در شهرهای هدف و استان‌های کشور برای قشر کارگری ساخته می‌شود.

اصغری سهم استان مازندران از 200 هزار واحد مسکونی را 4 هزار و 224 واحد مسکونی برای سه قشر کارگری طی سه سال اعلام کرد و گفت: این افراد از بین کسانی که در سامانه طرح ملی مسکن ثبت‌نام کرده بودند و شرایط لازم رو داشتند، مشخص شدند که از این تعداد 99 واحد برای زنان سرپرست خانوار کارگر و 264 واحد برای دهک یک تا سه کارگری در نظر گرفته شده است و برش شهرستانی متناسب با جمعیت شهرستانی تعیین شد.

*دستگاه‌ها در ساخت مسکن محرومان پای کار باشند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران نیز گفت: دستگاه‌های مختلف موظف هستند جهت احداث مسکن محرومان و اجرایی شدن طرح اقدام ملی مسکن همکاری کاملی داشته باشند.
دستگاه‌ها در طرح اقدام ملی مسکن مازندران پای کار باشند

مهدی رازجویان با اشاره به اینکه پروژه مسکن مهر در مازندران در آستانه اتمام قرار دارد، اظهار کرد: خانه‌دار شدن قشر محروم جامعه از برنامه‌‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی است که باید با برنامه‌ریزی صحیح و با جدیت دنبال شود.

وی با بیان اینکه از تجربیات پروژه مسکن مهر می‌توان در طرح اقدام ملی مسکن استفاده کرد، افزود: در تلاش هستیم هر چه زودتر پروژه مسکن مهر در مازندران به پایان رسیده و طرح اقدام ملی مسکن نیز اجرایی شود.

معاون عمرانی استاندار مازندران کارگران را قشر ضعیف و مظلوم جامعه دانست و افزود: در بحث اقدام ملی باید نگاه ویژه‌ای به کارگران و قشر محروم شود.

رازجویان با اشاره به ساخت ۲ هزار واحد مسکن محرومین در مازندران ادامه داد: انقلاب ما انقلاب محرومین و پابرهنگان است و باید در طرح‌های مختلف ابتدا قشر محروم و ضعیف جامعه مورد حمایت قرار بگیرند.

رازجویان افزود: در بحث احداث ۲ هزار واحد مسکن محرومین از کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی خواستیم افرادی در اولویت قرار بگیرند که واقعا به مسکن نیاز دارند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارها بر حمایت از قشر محروم جامعه به مسئولان تاکید داشتند، اظهار کرد: دستگاه‌های مختلف موظف هستند جهت احداث مسکن محرومین و اجرایی شدن طرح اقدام ملی مسکن همکاری کاملی داشته باشند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران با اشاره به انعقاد تفاهم نامه تامین ۲۰۰ هزار مسکن توسط وزارت  راه و شهر سازی و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برای افراد کم برخوردار کشور گفت: با شرایط تعیین شده در تفاهم‌نامه برای کارگران، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان و مقرری بگیران تامین اجتماعی واجد شرایط ساخته می‌شود.

رازجویان با تاکید بر اهمیت فراهم بودن زیرساخت‌های لازم برای ساخت این واحد‌های مسکونی خاطرنشان کرد: این امر تاثیر بسزایی در کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری دارد چرا که مکان یابی اشتباه که فاقد زیر ساخت های اولیه از جمله آب و برق و گاز باشد، در پایان صرف هزینه‌های بسیار زیادی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌ای زیر مجموعه شورای مسکن جهت ساماندهی احداث واحدهای مسکونی در حاشیه شهرک‌های صنعتی برای کاهش هزینه های کارگران گفت: برای این منظور لازم است تا ضمن  شناسایی اماکن مناسب، کارگروهی جهت رفع موانع و محدودیت‌های قانونی برای ساخت مسکن در حاشیه شهرک‌های صنعتی تشکیل شود.

*تعیین یک شعبه از هر بانک برای استفاده افراد دارای معلولیت

مدیرکل بهزیستی مازندران نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری همایش استانی شهرداران و همچنین جلسه‌ای با نظام مهندسی استان در حوزه مناسب سازی گفت: یکی از مهمترین رویکردهای اداره کل بهزیستی مازندران اهتمام ویژه در خصوص مناسب سازی اماکن و معابر عمومی در دستگاه های دولتی است.

فرزاد گوهردهی با اشاره به اینکه مناسب‌سازی تنها برای افراد دارای معلولیت نیست افزود: بر اساس برآوردها حدود ۳۵ الی ۴۰درصد از افراد جامعه نیازمند استفاده از امکانات مناسب سازی هستند بنابراین سالمندان، کودکان و  زنان باردار از جمله گروه هایی هستند که موقتا یا دائما نیاز به استفاده از امکانات مناسب سازی شده پیدا خواهند کرد.

گوهردهی با اشاره به اینکه مازندران دومین استان کشور از نظر رشد سالمندی است تصریح کرد: با توجه به اینکه جامعه به سمت سالمندی پیش می‌رود ضروری است تا برنامه‌ریزی صحیحی جهت فراهم نمودن امکانات برای حضور مناسب و موثر سالمندان در فضاهای عمومی در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به وضعیت مناسب ادارات کل از نظر رعایت استانداردهای مناسب سازی تصریح کرد:  انتظار می‌رود در ادارات شهرستان‌ها نیز باوجود فرسودگی ساختمان‌ها یا مشکلات مربوط به عدم تملیک، نهایت تلاش برای سهولت دسترسی پذیری افراد دارای معلولیت بکار گرفته شود.

مدیرکل بهزیستی مازندران خواستار تعیین یک شعبه از هر بانک در شهرستان‌ها برای استفاده افراد دارای معلولیت شد و خاطرنشان کرد: به پیشنهاد بهزیستی مازندران طراحی ATM  مخصوص نابینایان در دستور کار قرار گرفته که این موضوع با استقبال خوب ریاست محترم سازمان بهزیستی  روبرو شده است.

در این جلسه هریک از مدیران کل حاضر در جلسه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات و تلاشهای دستگاه مربوطه ‏به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند.‏

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
هفت تپه قطعه‌ای از بهشت
پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
اختلاف بنیادین 2 بینش در نحوه اداره کشور
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۱
تفاوت شخصیت‌های انقلاب
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۹