تاریخ انتشارسه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
کد مطلب : ۴۳۳۸۲۵
گروه تحقیقات مهندسی عمران دانشگاه اراک روش نوینی برای افزایش ظرفیت باربری و افزایش سرعت حمل و نقل پل‌‌های فرسوده راه آهن کشور ابداع کردند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازگروه تحقیقاتی مهندسی عمران دانشگاه اراک روش نوینی جهت افزایش ظرفیت باربری و افزایش سرعت حمل و نقل پل های راه آهن کشور ارائه کردند.
 تیم تحقیقاتی گروه مهندسی عمران دانشگاه اراک تحت هدایت مهدی یزدانی عضو هیات علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه اراک به وسیله تئوری شکست روشی برای افزایش بهره‌ وری ظرفیت باری و سرعت حمل و نقل قطارهای خط راه آهن ارائه کردند.
مهدی یزدانی، سرپرست این تیم تحقیقاتی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در شرح روش ارائه شده اظهار کرد: پل‌های قدیمی راه آهن بیشتر از مصالح بتنی و سنگی ساخته شده‌اند که یکی از ایرادات اصلی این سازه‌ها ترک خوردگی در قسمت‌هایی از پل تحت اثر بارهای سرویس است.
وی افزود: در روش‌های متداول ارزیابی این پل‌ها  با در نظر گرفتن اثر مستقیم ترک‌ها وجود ندارد، تئوری مکانیک شکست به عنوان یک ابزار قدرتمند و به روز اثر ترک و نقص را در تحلیل سازه ها لحاظ می‌کند.
سرپرست این تیم تحقیقاتی با اشاره به ظرفیت گسترده شبکه راه آهن کشور برای اجرای این طرح گفت: شبکه راه آهن به عنوان زیرساخت ریلی کشور یکی از مهمترین شاخص‌های رشد اقتصادی محسوب می‌شود، در شبکه راه آهن تعداد بسیار زیادی پل‌های قدیمی وجود دارد که این پل‌ها برای نیازهای زمان‌های گذشته طراحی شده اند.
یزدانی ادامه داد: در سال‌های اخیر با توجه به نیاز کشور به افزایش باربری و همچنین افزایش سرعت ناوگان ریلی، این پل‌های قدیمی همواره مورد بررسی قرار گرفته‌اند تا در صورتی که ظرفیت لازم را داشته باشند این مهم روی دهد.
وی افزود: از آنجایی که در شبکه راه آهن کشور در حدود 10 هزار پل قدیمی وجود دارد، با پیشنهاد رویکرد جدید به سرعت می‌توان در مورد افزایش ظرفیت باربری و افزایش سرعت قطارهای در حال سرویس تصمیم گیری کرد.
  یزدانی بیان کرد: تاکنون از این تئوری برای محاسبه ظرفیت پل‌های قدیمی استفاده نشده بود، بنابراین در مقاله حاضر برای بار نخست با استفاده از تئوری مکانیک شکست اثر ترک‌ها به صورت مستقیم در ظرفیت باربری لحاظ شد.
به گفته وی برای اعتبارسنجی روش مذکور از نتایج دو پل که در فاصله 23 و 24 کیلومتری راه آهن قدیم تهران-قم وجود داشته است، استفاده شد.
وی با بیان اینکه حضور دانشجویان مقطع کارشناسی در تیم تحقیقاتی ویژگی ارزنده این پژوهش است، فعالیت دانشجویان مقطع کارشناسی را از ویژگی‌های ارزشمند این کار دانست و گفت: از اهمیت دیگر تحقیق حاضر، انجام آن توسط دانشجویان کارشناسی است، انجام تحقیقات پژوهشی توسط دانشچویان کارشناسی نه تنها تاکنون در گروه مهندسی عمران دانشگاه اراک صورت نگرفته است، بلکه حتی در دانشگاه‌های دیگر نیز به ندرت روی می‌دهد و این حاکی از وجود دانشجویان خلاق، باانگیزه و توانمند در گروه مهندسی عمران دانشگاه اراک است که قطعا با هدایت صحیح این عزیزان می توان آینده بسیار روشنی را برای این عزیزان و کشورمان متصور شد.
یزدانی اظهار کرد: در مقاله حاضر رنه پانیان به عنوان همکار  فعالیت کردنده‌اند، اما در حال حاضر تیم تحقیقاتی از دو نفر دانشجوی کارشناسی و یک نفر دانشجوی کارشناسی ارشد به ترتیب پیمان عظیمی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی سازه، رنه پانیان دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران وحسین حبیبی دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران است که  نتایج ارزنده این پژوهش چاپ مقاله در پایگاه ISI  در سطح Q1 است.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
هفت تپه قطعه‌ای از بهشت
پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
اختلاف بنیادین 2 بینش در نحوه اداره کشور
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۱