تاریخ انتشارسه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
کد مطلب : ۴۳۳۷۷۵
نخست وزیر عراق بر تعهد دولت خود به پیگیری وضعیت اعضای اقلیت ایزدی در این کشور تاکید کرد که در حملات سال 2014 داعش به مناطق سکونت آنها ربوده یا مفقود شدند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق روز دوشنبه میزبان هیئتی مرکب از چند شهروند زن و مرد ایزدی بود که در حمله سال ۲۰۱۴ داعش به مناطق سکونت آنها به دست این گروهک تروریستی ربوده شده و سپس از چنگ آن فرار کرده بودند.
بر اساس گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، دفتر اطلاع رسانی نخست ویر عراق در بیانیه‌ای تاکید کرد: «الکاظمی ضمن استقبال از هیئت ایزدی‌ها جنایت وحشیانه تروریست‌های داعش به ایزدی‌ها و شرایط سختی را که آنها پس از اشغال مناطق و روستاهایشان در آن به سر می‌بردند، محکوم کرد».
نخست وزیر عراق تاکید کرد: فاجعه‌ای که برای ایزدی‌ها رخ داد، دردی برای عراق بود که هرگز تکرار نخواهد شد و جنایت وحشیانه‌ای بود که مورد توجه افکار عمومی جهان قرار گرفت و همه دنیا با آنها اعلام همبستگی کردند».
الکاظمی خطاب به هیئتی ایزدی گفت: «عراق کشور شماست و دولت برای ملاحظه همه اقوام ملت عراق و حفظ هویت آنها اهتمام دارد زیرا تنوع قومی در عراق یک فاکتور قدرت و نه ضعف است».
نخست وزیر عراق همچنین به جستجوی جدی ایزدی‌های ربوده شده توسط داعش متعهد شد و گفت که برای پیدا کردن آنها و پیوستن آنها به آغوش خانواده‌هایشان تلاش بین المللی انجام خواهد شد، زیرا باید عدالت اجرا شود».
الکاظمی در پایان گفت: «تجربه ایزدی‌ها دردناک بود، اما ما درد و رنج آنها را به امید به داشتن آینده‌ای بهتر در کشوری مبدل می‌کنیم که در آن به شهروندانشان احترام گذاشته شده و شرافت آنها بی هیچ تمایزی مصون می‌ماند».
«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق هم با صدور بیانیه‌ای بر اهمیت انجام تحقیقات پیشرفته و آشکار در پرونده شهروندان مفقودی توسط داعش تاکید کرد و بر حمایت از ایجاد ثبات برای همه اقلیت‌ها و اقوام عراقی که هدف حملات تروریستی قرار گرفته اند، تاکید کردند.
او بر ضرورت تسریع در پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم در عراق و ایجاد کامل ثبات و امنیت در مناطق آسیب دیده از تروریسم تاکید کرد.
سوم آگوست ۲۰۱۴ برابر است با زمانی که ایزدی‌ها توسط گروهک تروریستی داعش در رشته کوه‌های سنجار در شرق استان نینوا قتل عام شدند. در آن جنایات، بیش از پنج هزار ایزدی کشته و هزاران نفر دیگر مفقود شدند که هنوز از سرنوشت عده ای از آنها هم خبری نیست؛ داعش ده‌ها هزار نفر از ایزدی‌ها را  نیز وادار به فرار کرد و هزاران زن و دختر را نیز به اسارت گرفت.
ایزدی‌ها اقلیت مذهبی کُردزبانی هستند که عرب نیستند و شامل بیش از نیم میلیون نفری می شوند که بیشتر در نزدیکی مرزهای سوریه و در شمال عراق سکونت دارند.  در ماه ژوئن ۲۰۱۶ میلادی هم سازمان ملل متحد تاکید کرد که داعش علیه ایزدیان مرتکب نسل‌کشی شده و به دنبال نابودی کامل این دین و به‌اجبار مسلمان‌کردن ایزیدی‌ها است.
 از ۶۴۱۷ ایزدی که در حمله ماه اوت ۲۰۱۴ به سنجار توسط جنگجویان داعش ربوده شدند، حدود ۳۵۰۰ نفرشان توانستند در سال‌های اخیر با پرداخت مبالغی به قاچاقچیان بگریزند، اما از وضعیت بیش از ۲۹۰۰ ایزدی هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست و مفقود شدند که ۱۳۴۴ نفر آنها زن و دختر هستند.
برخی پژوهشگرانی بر این باورند که اکثر آنها فوت کرده‌اند، اما این باور نیز وجود دارد که برخی از آنها هنوز در مناطق تحت کنترل گروه‌های تروریستی در سوریه زندگی می‌کنند.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جای خالی جابر
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵