تاریخ انتشاردوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
کد مطلب : ۴۳۳۶۲۳
مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری گفت: فرانسه در سال ۲۰۱۹-۲۰۱۸ میزبان 358 هزار دانشجوی بین‌المللی بود که نسبت به 5 سال پیش ۲۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد اما نسبت این دانشجویان در سال جاری رو به کاهش است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازجعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار ، گفت: علیرغم رشد حاصل در تعداد دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل کشور فرانسه را انتخاب می‌کنند، براساس گزارش Campus France, نسبت این دانشجویان در سال جاری رو به کاهش گذاشته است.
وی ادامه داد: از نظر جذب تعداد بیشتر دانشجویان بین‌المللی، فرانسه در جدول کشورهای مقصد در سال ۲۰۱۱ در جایگاه سوم و در سال ۲۰۱۷ میلادی در جایگاه هفتم قرار داشت. با وجود این، فرانسه در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ میزبان ۳۵۸٫۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی بود که نسبت به پنج سال پیش ۲۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.
به گفته مهراد، فرانسه در سال ۲۰۱۷ میلادی تقریبا ۵ درصد دانشجویان بین‌المللی را در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خود پذیرش کرده است. فرانسه برای دانشجویانی که به زبان فرانسه صحبت می‌کنند انتخاب اول و مقصد نهایی آنان بحساب می‌آید.
مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری افزود: در این میان، مراکش و الجزایر همواره منبع اصلی دانشجویانی است که فرانسه را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند. سرعت رشد انتخاب فرانسه به عنوان مقصد نهایی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ به ترتیب از ۲۳ درصد به ۴۲ درصد افزایش پیدا کرده است.
وی گفت: افزایش قابل توجهی نیز در تعداد دانشجویان ساحل عاج (٪۷۷+)، ایتالیا (٪۵۸+) و هندوستان (٪۱۳۰+) مشاهده می شود.
به گفته مهراد، با این اوصاف، فرانسه از بازار متنوع بالایی سود می‌برد، سودی که بسیاری از کشورهای دیگر می‌کوشند بدان دسترسی پیدا کنند. ده کشور در اعزام دانشجو به فرانسه به ترتیب کشورهای مراکش، الجزایر، چین، ایتالیا، تونس، سنگال، ساحل عاج، اسپانیا، المان و کامرون سهم بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند.
*اعزام دانشجو از کشورهای اروپایی و آسیایی به فرانسه کاهش یافت
مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری تصریح کرد: در حالی که در چند سال گذشته فرانسه شاهد افزایش دانشجویانی از آفریقا و خاورمیانه است، در مقابل از اعزام دانشجو از کشورهای اروپایی و آسیایی به این کشور کاسته شده است.
وی افزود: چین در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال ۲۰۱۳ به میزان ۶ درصد دانشجوی کمتری به فرانسه اعزام کرده است. این کاهش در مورد تعداد دانشجویان ویتنامی و آلمانی نیز درست است.
مهراد ادامه داد: در حال حاضر فرانسه به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا کمپین «خوش آمدید به فرانسه» را به منظور جذب دانشجویان بین‌المللی به طور موقت به حالت تعلیق در آورده است. با وجود این، موسسات آموزش عالی این کشور ثبت نام دانشجویان را برای آغاز سال تحصیلی پیش رو، چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری، با جدیت در دست برنامه‌ریزی دارند.
مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری گفت: علاوه بر این که ویروس کرونا ممکن است در جذب دانشجویان بین‌المللی اثر منفی داشته باشد، افزایش شهریه‌های دانشگاهی برای دانشجویان غیراروپایی نیز عاملی است که می‌تواند تصمیم دانشجویان را برای ادامه تحصیل و انتخاب فرانسه به عنوان کشور مقصد تغییر دهد. هم اکنون دادخواستی به دادگاه‌های فرانسه تقدیم شده است که در صورت پذیرش، افزایش شهریه‌های دانشگاهی برای دانشجویان غیراروپایی کان لم یکن تلقی خواهد شد.
*تعداد دانشجویان بین‌المللی دکتری طی پنج سال گذشته ۸ درصد کاهش یافت
وی اظهارداشت: در ارتباط با دانشجویانی که در اروپا برای اخذ مدرک دانشگاهی پذیرش و تحصیل می‌کنند فرانسه در اوایل سال ۲۰۱۹ جایگاه دوم خود را به عنوان کشور مقصد از دست داده و در سال ۲۰۲۰ به جایگاه هفتم سقوط کرده است. افزایش شهریه‌های دانشگاهی به طوری که اشاره شد، برای دانشجویان غیراروپایی عامل عمده این سقوط بحساب می‌آید. آمارها نشان می‌دهد که میزان مشارکت دانشجویان اروپایی در دانشگاه‌های فرانسه حالتی پایدار دارد، در حالی که سایر دانشجویان بین‌المللی به طور فزاینده کشورهای مقصد دیگری مانند آلمان و فنلاند را مد نظر قرار می‌دهند.
اکثر دانشجویان بین‌المللی در فرانسه در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند. در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ تنها ۲۳٫۴۷۴ دانشجوی دکتری در دانشگاه‌های فرانسه تحصیل می‌کرد. تعداد دانشجویان بین‌المللی در دوره‌های دکتری طی پنج سال گذشته به میزان ۸ درصد کاهش یافته است.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما