تاریخ انتشاردوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۵
کد مطلب : ۴۳۱۲۱۷
مدیر سامانه‌ همتا، حجم واردات یک گوشی آمریکایی در سال 98 را 500 میلیون یورو اعلام کرد و گفت: این در حالی است که کل ارز مورد نیاز برای قطعات لوازم خانگی حدود یک میلیارد یورو بوده است!
۰
plusresetminus
500 میلیون یورو صرف واردات گوشی آمریکایی شد!

به گزارش بلاغ، حسین یوسفیان متوسط مصرف تلفن همراه در کشور را تا سال ۱۳۹۶ و پیش از اجرای طرح رجیستری ۲۵ میلیون و پس از آن با افزایش نرخ ارز و قیمت این کالا حدود ۱۵ میلیون عدد عنوان کرد و گفت: در سال ۱۳۹۸ حدود 15/3 میلیون دستگاه تلفن همراه به کشور وارد شده که 13/9 میلیون عدد از آنها زیر ۳۰۰ یورو و 1/4 میلیون بیش از ۳۰۰ یورو قیمت داشتند.

وی با بیان اینکه تنها ۹ درصد بازار در سال ۱۳۹۸ در اختیار موبایل‌های بالای ۳۰۰ یورو بوده، اظهار کرد: این در حالی است که ارزش واردات موبایل در سال گذشته 2/4 میلیارد یورو بوده که ۳۵ درصد آن به واردات گوشی همراه بیش از ۳۰۰ یورو اختصاص یافته است.

  به گفته این مقام مسئول، در سال گذشته ۹۴۰ هزار تلفن همراه مسافری وارد کشور شده که ۴۶۰ هزار تلفن همراه با قیمت بالای ۳۰۰ یورو توسط بازرگانان وارد شده که از این تعداد ۴۰ هزار دستگاه از برند اپل بوده است. همچنین تقریبا ۱۴ برابر این تعداد طبق رویه مسافری بوده که تحلیل‌ها نشان می‌دهد آن‌ها از طریق قاچاق وارد کشور شده است.

یوسفیان با بیان اینکه در سال گذشته نیم میلیارد یورو در کشور صرف واردات اپل شده اما تنها چهار درصد از بازار کشور را تامین کرده است، گفت: این در حالی است که کل واردات تایر سنگین کشور به طور متوسط در سال‌های اخیر ۲۵۰ میلیون یورو و کل ارز مورد نیاز برای قطعات لوازم خانگی حدود یک میلیارد یورو بوده است! 

وی ادامه داد: اگر این روند برای واردات اپل ادامه پیدا کند، در بقیه موارد شاهد کاهش عرضه و افزایش قیمت تلفن همراه خواهیم بود. اگر سه ماهه اول سال 1399 را مرور کنیم در سه ماهه اول امسال 2/55 میلیارد یورو تلفن همراه وارد کشور شده که ۲۸ درصد مبالغ ارزی را به خود اختصاص داده و شش درصد بازار را تامین کرده است.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما