تاریخ انتشاريکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۰
کد مطلب : ۴۳۱۱۰۹
یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی به سرپرستی دانشمندان چینی، یک مدل غربالگری سریع و دقیق را برای شناسایی غدد لنفاوی تهیه کرده‌اند که می‌تواند به پزشکان در معالجه سرطان کمک کند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازشینهوا، یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی به سرپرستی دانشمندان چینی، یک مدل غربالگری سریع و دقیق را برای شناسایی غدد لنفاوی تهیه کرده‌اند که می‌تواند به پزشکان در معالجه سرطان کمک کند.
روند غربالگری سریع و دقیق برای شناسایی غدد لنفاوی با استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی محقق می‌شود. 
وضعیت غدد لنفاوی بسیار مهم است که در تشخیصِ مرحله سرطان مؤثر است و سطح و نوعِ درمان را تعیین می‌کند و از بهترین راه‌ها برای تشخیص زودهنگام و درمان آن است.
گره های لنفاوی اولین خط دفاعی سیستم ایمنی بدن انسان است و مردم را از بیماری‌ها و عفونت‌های ویروسی محافظت می‌کند. 
روش‌های غربالگری فعلی  مانند MRI زمان بر است و نمی‌تواند تمام غدد لنفاوی موجود در مناطق اسکن را شناسایی کند و همین موضوع دقت تشخیص را کاهش می‌دهد.
 گائو شین محقق برجسته از موسسه مهندسی و فناوری بیو پزشکی سوژو در آکادمی علوم چین گفت: حتی یک رادیولوژیست با تجربه باید 3 تا 10 دقیقه برای معاینه غدد لنفاوی در یک نمونه وقت بگذارد  و هر مورد تقریباً به 20 نمونه نیاز دارد.
گائو افزود: در مورد گره‌های لنفاوی کوچک با قطر کمتر از 5 میلی متر، دقت تشخیص همیشه کمتر از 70 درصد است.
بر‌اساس داده‌های ام آری ای که از 293 بیمار مبتلا به سرطان رکتوم در بیمارستان بیمارستان وابسته دانشگاه Sun Yat-Sen از سال 2013 تا 2016 انتخاب شده است، محققان مدل غربالگری را با کمک هوش مصنوعی را تهیه کردند. این تجارب تشخیص ، انباشته شده توسط کارشناسان ، به الگوریتم ها تبدیل شده است. AI می تواند غدد لنفاوی را با درصد بالاتری تشخیص دهد و تنها در هر نمونه 1.37 ثانیه است. این 100 برابر سریعتر از تشخیص انسان است.
محققان مدل هوش مصنوعی را در چهار مرکز پزشکی گوانگژو ، پکن ، سوژو و گوئیژو آزمایش کردند و نتایج آن را با چهار متخصص رادیولوژی چینی ، متخصص در بیماری های دستگاه گوارش مقایسه کردند. نتایج نشان داد که می تواند گره های لنفاوی به قطر 3 میلی متر را با دقت تشخیص 80 درصد شناسایی کند.
نتایج اخیراً در مجله EBioMedicine تحت عنوان لانست منتشر شده است. محققان دانشکده پزشکی و ویسکانسین دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی نیز در این مطالعه شرکت کردند.
به گفته گائو ، از مدل AI نیز می توان برای تشخیص سرطانهای متاستاتیک در اندامهای دیگر بدن یا بافت استفاده کرد.
گائو گفت: "ما معتقدیم که مدل غربالگری با کمک هوش مصنوعی می تواند مقدار زیادی از کار دستی را نجات دهد و کارایی بالینی را بهبود بخشد ، که بیماران بیشتری را به سود خود خواهد برد.


بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما