تاریخ انتشارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
کد مطلب : ۴۳۱۰۶۲
تحلیلگر امور امنیتی عراق درباره پروژه آنکارا برای اشغال بخشی از اراضی شمال این کشور به بهانه مبارزه با پ.ک.ک هشدار داد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«امیر عبدالمنعم الساعدی» کارشناس امور امنیتی عراق درباره حمله نیروهای ترکیه به مناطقی در اقلیم کردستان عراق و حرکت آنها به سوی اشغال موصل و کرکوک هشدار داد و گفت که ترکیه به بهانه حضور اعضای حزب کارگران کردستان در برخی مناطق، حملات خود را انجام می‌دهد.
وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: حملات مکرر نیروهای ترکیه به برخی مناطق در اقلیم و استان نینوی در چارچوب طرح کوچاندن ساکنان این مناطق و مستقر شدن نیروهای ترک و در نهایت الحاق این مناطق به ترکیه صورت می‌گیرد.
الساعدی گفت: آنکارا به بهانه حضور عناصر حزب کارگران کردستان به این مناطق در شمال عراق حمله می‌کند اما هدف آن، اشغال بخشی از این اراضی در چارچوب یک طرح بزرگتر است.
این کارشناس عراقی افزود: ترکیه تلاش دارد تا موصل و کرکوک را اشغال  و طرح سابق عثمانی را احیا کند و در شرایطی که نیروهای آن با هدف سیطره نظامی بر برخی اراضی در لیبی و سوریه عازم این کشورها شده‌اند، حضور و وسیطره خود بر برخی استانهای عراقی را بر اساس توافق‌نامه‌های بین‌المللی، تحمیل کند.
ترکیه  از ۱۴ ژوئن گذشته عملیات گسترده با نام «پنجه عقاب» و از ۱۷ ژوئن عملیات «پنجه ببر» را در شمال عراق،  با هدف نابودی عناصر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) آغاز کرده است که با اعتراض شدید دولت بغداد و مقامات مسئول عراقی مواجه است اما آنکارا بی‌توجه به این اعتراض‌ها به نقض حاکمیت عراق، تاکید دارد که به عملیات خود ادامه دهد.
پ‌.ک‌.ک که از نظر ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا تروریستی شناخته می‌شود، بعد از شکستن توافق آتش‌بس با آنکارا، درگیری مسلحانه با دولت مرکزی ترکیه را از سر گرفت و طبق آمار دولتی، تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر در جریان عملیات‌ پ.‌ک.‌ک جان خود را از دست داده‌اند.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما