تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰
کد مطلب : ۴۳۰۷۲۷
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: ضرورت تشکیل سازمان مهاجرین و امور اتباع خارجی برای هماهنگی و تسریع در رسیدگی به وضعیت اتباع خارجی در کشور بیش از هر زمان دیگری احساس می شود که مجددا در دست پیگیری و شکل گیری است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در همایش مدیران کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور که در محل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با حضور مدیران کل اتباع استانداری های سراسر کشور برگزار شد؛ با اظهار اینکه بنای نشست امروز ما، همفکری و رسیدن به درک و دیدگاهی مشترک در رسیدگی به امور اتباع در کل کشور است؛ گفت: به دنبال این هستیم با تشکیل سازمان مهاجرین و امور اتباع خارجی این هم افزایی و همگرایی را در کشور جهت ساماندهی امور اتباع و مهاجرین خارجی تقویت کنیم.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور با تاکید بر اینکه امروز مشکل اصلی در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی، فقدان هماهنگی و نبود ساختاری مشخص در این حوزه است؛ گفت: با هدف هماهنگ سازی بیشتر وتسریع امور در رسیدگی به وضعیت اتباع و مهاجرین خارجی، طرح جدید ساماندهی جامع اتباع خارجی بویژه اتباع خارجی غیر مجاز بعد از مطالعات کارشناسی فراوان در حال اتمام است.
وی گفت: امید داریم با تصویب نهایی طرح ساماندهی اتباع خارجی، مشکلات و معضلات موجود در حوزه ساماندهی اتباع مجاز و غیر مجاز حل و فصل گردد.
محمودی با اظهار اینکه تجربه گویا این است که اگر ساختار به صورت اصولی و هوشمند اصلاح شود؛ بخش اعظم مشکلات به صورت اتوماتیک حل می شود.
وی همچین گفت: مساله اتباع و مهاجرین خارجی یک موضوع مهم جهانی است و در همه کشورهای دنیا به این مساله توجه جدی شده است.
محمودی تصریح کرد: با حضور در نشست های بین المللی و رایزنی ها با نهادها و NGO  های بین المللی توانسته ایم در سال ۲۰۲۰ برخی تسهیلات و کمک ها را از برخی سازمان های بین المللی و مشخصاً کمیسیاریای عالی سازمان ملل متحد برای رسیدگی به امور اتباع و مهاجرین خارجی و مقابله با بیماری کووید ۱۹ اخذ کنیم.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در بخش پایانی صحبت هایش خاطر نشان کرد: با عطف به اهمیت مساله اتباع و مهاجرین خارجی و درگیری مستقیم کشورمان با این موضوع، ضرورت ارتقای جایگاه سازمانی اتباع در کشور به صورت جدی احساس می شود و امید داریم با تقویت این جایگاه بتوانیم نقش مان را در امور اتباع قوی تر از قبل انجام دهیم.
در این نشست  پنج نفر از مدیران کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور به نمایندگی از استان ها، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات شان را در خصوص ساماندهی  اتباع و مهاجرین خارجی بیان داشتند که به اهم این دیدگاهها اشاره می شود.
بحث ‌و ‌گفت و گوی امروز مدیران کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور در دو بخش چالش ها و راهکار ها مطرح شد که نخست به بیان چالش های پیش روی این حوزه و سپس به راهکارهای پیشنهادی در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی پرداخته می شود.
طبق گزارش مدیران کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور، چالش های مهمی در ساماندهی دقیق اتباع و مهاجرین خارجی در کشور وجود دارد که مهم ترین آنها عبارت اند از:
۱- فقدان راهبرد کلان مهاجرتی در کشور. 
۲- عدم هماهنگی دستگاههای دخیل در امر اتباع و مهاجرین خارجی.
۳-تهدیدات احتمالی ناشی از اجرای آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی.
۴-عدم وجود قوانین و مقررات جامع در زمینه کنترل و پیشگیری از ورود اتباع به خاک کشور.
۵-ضعیف بودن و بازدارنده نبودن مجازات های حضور و ورود غیرقانونی اتباع خارجی به خاک ایران.
۶-عدم همکاری دولت (سفارت) افغانستان در تثبیت هویت دارندگان مدرک آمایش و صدور گذرنامه الکترونیک جهت اتباع افغانستانی ساکن در جمهوری اسلامی ایران (هزینه های هنگفت صدور و تعویض گذرنامه).
۷-فقدان تبیین مناسب خدمات جمهوری اسلامی ایران به اتباع خارجی در مجامع بین المللی و جامعه اتباع افغان و داخل کشور افغانستان.
در پایان این نشست راهکارهایی هم برای اصلاح وضعیت موجود در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی مطرح شد که اهم این راهکار ها عبارت اند از:
۱- تدوین سیاست جامع مهاجرتی در کشور.
۲-تصویب قوانین بازدارنده و تشدید مجازات های مربوط به ورود و حضور غیرقانونی اتباع خارجی در کشور.
۳-تشدید مجازات مقابله با قاچاق انسان در کشور.
۴- پرهیز از نگاه بخشی توسط دستگاه های دخیل در امر اتباع خارجی.
۵-تصویب قوانین و مقررات تصریح کننده وظایف و مأموریت های هر یک از دستگاه ها در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی.
۶-اطلاع رسانی مناسب در زمینه خدمات جمهوری اسلامی ایران به اتباع با استفاده از ظرفیت های داخلی و بین المللی.
۷-قانونمندسازی حضور اتباع خارجی در کشور و ارایه راهکارهای اجرایی برای پیشگیری از ورود غیرقانونی اتباع به خاک کشور.
۸-تحرک بخشی به کارگروه های استانی به ویژه کارگروه کنترل و ساماندهی اتباع غیرمجاز.
۹-تلاش برای حفظ فعالان اقتصادی تبعه خارجی و جذب سرمایه های جدید اتباع خارجی.
۱۰- ارایه راهکارهای مناسب برای بازگشت داوطلبانه اتباع خارجی با کشورشان.
۱۱- مسئول سازی دولت افغانستان و پاکستان  نسبت به کنترل مرز و جلوگیری از تردد غیرمجاز اتباع از مرز.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما