تاریخ انتشارسه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
کد مطلب : ۴۳۰۷۱۲
شرکت کیسون- نورینکو توضیحاتی را در خصوص خبر منتشر شده مبنی بر «قرارداد شرکت کیسون پیمانکار متروی اهواز فسخ شد» ارائه داد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازپیرو  انتشار خبر «قرارداد شرکت کیسون پیمانکار متروی اهواز فسخ شد» در خبرگزاری فارس خوزستان  در تاریخ 27 خرداد99 شرکت کیسون- نورینکو توضیحاتی را ارائه داد.
در توضیحات این شرکت آمده است:
پروژه قطار شهری اهواز در سال 1385 بین مشارکت کیسون-نورینکو و شهرداری اهواز منعقد شد و بلافاصله و بنابر وظیفه قراردادی این مشارکت طرح‌های اولیه را با همکاری شرکت های مهندسین مشاور ایرانی و فرانسوی بازبینی و تدقیق کرد.
 این بازبینی و برخی الزامات شهرداری مانند تغییر پیش بینی تعداد مسافر، پدافند غیر عامل و ... تغییرات عمده ای در پروژه بوجود آورد و منجر به کارهای اضافی شد که همگی مورد تأیید و تصویب مهندسین مشاور پروژه و شهرداری قرار گرفت و باید مابه ازای اجرای این اضافه کاری‌ها به پیمانکار پرداخت می شد اماکارفرما علیرغم تأییدات اولیه از پرداخت این بخش‌ها سرباز زد.
و علیرغم عدم پرداخت این کارهای اضافی ، پیمانکار تا حد توان خود و البته با سرعت و حجم پایین تر به کار خود ادامه داد و بابت تطویل پروژه و خواب دستگاه ها و تجهیزات خود متحمل ضرر و زیان هنگفتی شد.
 شاید یکی از دلایل شهرداری برای پرداخت نکردن این موارد کمبود اعتبارات و بودجه شهرداری بوده باشد و کارفرمامی خواست با این به اصطلاح صرفه جویی عملاً بخشی از کمبود اعتباری خود را بر دوش پیمانکار بگذارد.
به نتیجه نرسیدن بحث های قراردادی بین دو طرف باعث شد که با توافق طرفین داوری دو بار به شورای عالی فنی که بال اترین مقام داوری در موضوعات قراردادی است، ارجاع شود. بار اول شهرداری به نظر و رأی شورا اعتنایی نکرد و اکنون برای بار دوم شورا در حال رسیدگی به موضوع و در آستانه ابلاغ رأی می باشد.
در هفته های اخیر سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور جلساتی را برای ترسیم نقشه راه آینده و تضمین به سرانجام رسیدن هرچه سریعتر پروژه برگزار کردند، در این جلسات شرکت کیسون انواع پیشنهادهای قانونی و منطقی مقامات وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه را پذیرفت اما شهرداری همه آنها را رد کرد.
در این شرایط که :
کارفرما به تعهدات قراردادی خود عمل نکرده
کارفرما بودجه مکفی برای پروژه تأمین نکرده
اختلافات در شورای عالی فنی (داور رسمی قرارداد) در حال رسیدگی است
سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور در پی راه حل اساسی برای اتمام پروژه هستند
در نهایت تعجب به صورت غیر قانونی فسخ قرارداد از طرف شهرداری اهواز اعلام شده است.
 
توضیح این نکته ضروری است که سایر کلانشهرها برای ساخت قطار های شهری خود تا بیش از 700  میلیارد تومان در سال تأمین مالی کرده‌اند لیکن اهواز به طور متوسط در این سالها 30 میلیارد تومان اعتبار تأمین کرده است که قسمت اعظم آن هم توسط دولت پرداخت شده و عملاً شهرداری در پرداخت هزینه های انجام شده نقشی نداشته است.
البته میزان کاری که توسط این شرکت در پروژه انجام شده بسیار بیش از این مبلغ است که مابه التفاوت آن توسط این شرکت و با استفاده از تسهیلات بانکی و یا بدهی به بازار و اشخاص تأمین گردیده است. و همین اختلاف هم اکنون در شورای عالی فنی در حال رسیدگی است.
به هر حال شرکت کیسون سالها برای حفظ مناسبات همکاری با کارفرما و ادامه کار و تعهد به قرارداد و مردم شریف اهواز سکوت کرده و کمبود منابع مالی و عدم رعایت قرارداد از طرف شهرداری را تحمل نموده و تنها تقاضای رسیدگی توسط مرجع ثالث را کرده است.
 امروز هم با وجود همه مجادلات پیش آمده تمایل اصلی ما رفع این مشکل و ادامه ساخت و به بهره برداری رساندن قطار شهری اهواز است که البته مستلزم تأمین منابع مالی کافی از طرف شهرداری است .
ضمناً شرکت کیسون همواره آماده است که دررسانه در جلسات رو در رو با کارفرما در خصوص مشکلات پروژه، و سایر مسائل پروژه به بحث و گفتگو بپردازد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما